Něvská maškaráda: krásné, ale sporné plemeno

Zdroj: soe10 / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Něvská maškaráda se řadí k poněkud problematickým kočičím jedincům a dosud není uznána FIFe za samostatné plemeno. Touto organizací, stejně jako mnoha chovateli světa, je považována za pouhého hybrida. Jisté je, že se jedná o sibiřskou kočku s odznaky. Tyto odznaky se označují jako colorpoint a jsou přirozené i ve vrzích sibiřských koček. V roce 2009 byla neva masquerade vyřazena FIFe ze seznamu regulérních plemen a byla zařazena mezi sesterská plemena sibiřských koček. Křížení je ovšem povoleno.

V Rusku je pohled na tuto krasavici trochu odlišný. Místními chovatelskými organizacemi, jako TICA, CFA a WCF, je něvská maškaráda uznána jako plnoprávná barevná varieta sibiřské kočky, a to již déle než 15 let. Také čeští chovatelé se tohoto plemene zastali a podali návrh na uznání za sesterské, jejich návrh nebyl ale největší chovatelskou organizací FIFe přijat. Spory tedy nadále probíhají a chovatelé z celého světa se v názoru na pravost plemene něvská maškaráda rozcházejí.

Stavba těla, popis

Stavbou těla je něvská maškaráda velice podobná sibiřské kočce. Trup je obalený silným svalstvem, končetiny jsou rovněž dobře vyvinuté a svalnaté. Tlapy jsou velké a obalené srstí. Kočky mohou dosahovat středních až velkých rozměrů. Hlava má tvar klínu a vyznačuje se dobře klenutým čelem. Uši jsou v širokém nasazení, zakončené tupou špičkou.

Oči něvské maškarády jsou veliké a krásně modré, nejlépe v tmavším odstínu. Cílem každého chovatele je dosáhnout nejtmavšího modrého zbarvení, které se podobá až inkoustu.

Bohatě osrstěný ocas by měl dosahovat až k lopatkám. Postupně se zužuje do tenké špičky a dosahuje poměrně slušné délky, vzhledem k velikosti těla. Srst něvské maškarády lze považovat za nesmírně jemnou a příjemnou na dotek, bohatou a hustou.

 • Dospělí jedinci něvských maškarád dosahují hmotnosti od 3 do 6 kilogramů.

Zbarvení

Rozlišují se tato zbarvení podle odznaků:

 • Modré
 • Krémové
 • Čokoládové
 • Červené
 • Želvovinové
 • Krémově modré

Tip: Přírodní a bylinnou péči o vaše čtyřnohé mazlíčky nabízí Energyvet.

Zdroj: soe10 / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Něvská maškaráda je kočkou, která je nesmírně temperamentní na svou velikost, nikoliv však divoká. Chovatelé si ji oblíbili také pro její hravost, přítulnost a společenské cítění. Nemá ráda samotu a velmi špatně snáší odloučení od pána, na kterého si většinou velmi blízce navykne.

Plemeno něvská maškaráda se dobře hodí také k dětem, ty však musí být poučeny a nechovat se až příliš nevybíravě. Tato kočka je velmi ráda středem pozornosti a největší radost má, když může předvádět roztodivné kousky pro pobavení celé rodiny.

S jinými kočkami a psy se snáší neva masquerade velmi dobře, ideální však je, když si na další zvířata v domácnosti zvyká již od mladého věku. Něvská maškaráda miluje šplh všeho druhu, a pokud spatří kmen stromu nebo rovnou celý strom, okamžitě se na něj vrhne.

Mazlení a hlazení tyto sibiřské kočky doslova vyžadují, odměnou je pak jemný a něžný hlasový projev. Tiché povídání a předení něvské maškarády má pozitivní vliv také na psychiku člověka.

Březost, koťata

 • Délka říje: 7-14 dní
 • Délka březosti: cca 63 dní
 • Počet koťat: 3-6

Výchova, péče

Velkou výhodou při chovu něvské maškarády je samočisticí schopnost srsti. Proto není dobré používat různé přípravky a šampony, pročesávání postačí asi jednou za týden. Pro dostatek pohybu a zábavy těchto hravých koček obstarejte především oblíbené šplhací pomůcky. Pokud je chováte v bytě, stačí umělé kmeny a škrabadla, na kterých může kočka nejen dovádět, ale také odpočívat.

Neva masquerade miluje jídlo a je schopna pozřít ve velkém množství granule, stejně jako masové směsi či dokonce lidské pokrmy. Dejte proto pozor na kondici a váhu a nedovolte, aby se vaše kočička stala obézní.

Tipy, zajímavosti

 • Barevné odznaky colorpoint mají recesivní charakter dědičnosti, proto se stává, že se sibiřským kočkám v plné barvě narodí kotě, které má zbarvení s odznaky.

Tip: Poznejte i další plemena koček a zjistěte, která se k vám hodí nejlépe.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama