Havana brown: kočka jako doutník

Havana Brown
Zdroj: Stephen Orsillo / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

V 50. letech minulého století vznikly ve Velké Británii hnědé kočky, které se svou barvou podobaly barvě havanských doutníků, a proto také jejich pojmenování. Havana brown je plemeno, které se ovšem přibližně ve stejnou dobu hojně chovalo ve Spojených státech amerických. Britské označení zbarvení těchto koček bylo původně kaštanová hnědá orientálního typu.

K uznání plemene havana brown v Anglii došlo již 3 roky po jeho vyšlechtění a narození prvních čistých potomků, tedy v roce 1956. Do USA byly kočky dovezeny již za pár let a ihned se staly oblíbenými mezi místními chovateli a milovníky nových kočičích plemen.

V roce 1973 byla havana brown uznána americkou organizací CFA. Havana brown je kočkou siamského typu a právě siamská plemena se velmi zásadně podílela na jejím vzniku. Na výsledném vzhledu měla významný podíl také ruská modrá kočka.

Stavba těla, popis

Tělo koček havana brown dosahuje střední délky, má jemnou kostru, ale silné svaly. Nohy jsou štíhlé a dlouhé, zadní jsou o značný díl delší než přední. Hlava je poměrně dlouhá a postupně se zužuje směrem k čenichu, který je rovněž štíhlých proporcí a má dobře viditelný stop. Na obličeji můžeme pozorovat výrazné hmatové vousky.

Uši havany jsou široce nasazené a jdou do jemné špičky. Oči jsou oválného tvaru, charakteristickým výrazem je ostražitý pohled, barva očí je nádherně zelená.

Délka ocasu havany je střední, přitom je ale výrazně zesílený, se špičatým konečkem. Tlapky mají oválné tvary a jsou kompaktní, zatímco srst je spíše kratší a téměř u ní chybí podsada. Srst tedy přiléhá těsně ke kůži a je charakteristická zářivým leskem.

  • Váha dospělé kočky se pohybuje v rozmezí asi 3 až 5 kilogramů.

Tip: Poskytněte svému mazlíčkovi maximum péče s přírodními produkty od Energyvet.

Zbarvení

Havany jsou typické tmavě hnědým zbarvením srsti, někdy trochu dočervena. Může se ale objevit také barva lila, tedy dofialova, která má původ u ruských modrých koček, které se podílely na vzniku tohoto plemene.

Zdroj: Stephen Orsillo / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Havany milují společnost a stále vyžadují pozornost svého pána. Když je ponecháte o samotě, může se stát, že vám zdevastují domácí textil či nábytek, proto není od věci chovat havany dvě, nebo i větší množství. Tyto kočky se výtečně snáší také s dalšími doma chovanými druhy, takže i z tohoto pohledu neuškodí vlastnit další domácí miláčky.

Havana brown je na první pohled elegantním plemenem, které ovšem překvapí svou silou a fyzickou kondicí. Mrštnost, obratnost i hravost této kočce nechybí, je známá tím, že si ráda hraje na schovávanou. Šplhání je pro havanu doslova samozřejmostí, miluje ho a je v něm skutečným šampionem.

Havany jsou rovněž mazlivé a přítulné, vůbec jim nevadí malé děti a ostatní psi. V rodině s dětmi tedy bude havana brown zpestřením a přínosem, hodí se také pro poklidnější seniory, ale pozor, vždy vyžaduje velkou dávku vašeho času.

Březost, koťata

Koťata se pyšní barevným žíháním srsti, které ale postupně mizí.

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-6

Výchova, péče

Srst koček havana brown není náročná na péči a chovatel si vystačí s občasným kartáčováním, tedy asi jednou až dvakrát za týden. Již jsme naznačili, že jsou tyto kočky výrazně lesklé, proto neuškodí přetírání speciálním jemným hadříkem pro ještě větší lesk. Havany nejsou příliš náročné na krmivo.

Zajistěte těmto hravým a čilým kočkám dostatek zábavy a pohybu, málokterá kočka tak ráda šplhá po čemkoliv. To znamená, že umělé šplhací kmeny jsou v interiéru skoro nutností, nechcete-li, aby to odnášel váš nábytek. Při zdolávání šplhadel, odpočívadel, umělých kmenů a škrabadel dochází samozřejmě také k obrušování drápků.

Tipy, zajímavosti

Ještě donedávna byly kočky havana brown nesmírně oblíbené po celém světě, poslední dobou však jejich obliba trochu upadá. Ve Spojených státech si ale stále drží velikou popularitu mezi zapálenými chovateli. Havana brown je skutečně kočkou jako doutník: najde se jen několik „fajnšmekrů“, kteří je milují, tato láska se jim ale bohatě navrací.

Tip: Další zajímavé informace z kočičího světa najdete v rubrice plemena koček.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama