Thajská kočka: neplést se „siamkou“

Zdroj: Phichak Limprasutr / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

V zemi svého původu, tedy v Thajsku, jsou thajské kočky nazývány Wichien-Maat, což značí měsíční diamant a jsou zde nepochybně uznávány až uctívány již dlouhá staletí. Za první zmínku o tomto siamském plemenu lze považovat „Báseň o kočce“, jejímž autorem byl Amra Maew, a to již na počátku 14. století. V tomto díle jsou thajské kočky označovány jako kočky ze Siamu, jedná se ale o zcela jiné, i když podobné plemeno.

Stejně jako siamské kočky bylo i toto plemeno situováno velice často v klášterech i honosných palácích. V poslední době se ale kočky chovají stále častěji také v domácnostech vytříbených chovatelů.

Do Evropy se dostala thajská kočka s návštěvou siamského krále Ramy v roce 1897. Tehdy s sebou přivezl několik jedinců jako dar vysokým evropským představitelům a panovníkům a okamžitě vzbudil veliký zájem mezi tehdejšími chovateli i laickou veřejností. Na evropském území byl stanoven standard v roce 1903, od té doby ale docházelo k novým a novým úpravám vzhledu. K definitivnímu stanovení standardu došlo až v roce 1990, jedná se tak o relativně nové plemeno, které je chováno v Evropě pouze v několika chovných stanicích.

Stavba těla, popis

Thajské kočky dosahují střední velikosti a jejich tělo je svalnaté až robustní, s dobrými proporcemi. Hlava je kulatá, což je jeden z hlavních tělesných rysů. Pánevní i hrudní končetiny jsou poměrně dlouhé, vzhledem k velikosti těla. Uši mají většinou plně černý odstín, jsou zaoblené a na konečcích nevytváří špičku.

Oči thajských koček jsou blankytně modré. Nos má výrazně tmavou barvu, podobně jako skoro celý zbytek hlavy.

Srst je příjemně jemná a dobře přiléhá k tělu, přitom má pevnou strukturu. Oproti siamským kočkám je většinou bez výraznějších vad či extrémů. Thajské kočky se dožívají věku až 20 let, patří tedy k dlouhověkým plemenům.

Zbarvení

Pro thajské kočky jsou typické následující barevné varianty:

 • Seal point – tulení zbarvení s černohnědými odznaky
 • Blue point – s modrými odznaky
 • Chocolate point – s čokoládovými odznaky
 • Tabby point
 • Red point – červené odznaky
 • Liliac point – liliové odznaky
 • Turtle point – vzácné želvovinové zbarvení
Zdroj: Phichak Limprasutr / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Thajské kočky jsou známé značnou inteligencí, zvědavostí a komunikativností. Milují společnost lidí a také dětí, což ocení i větší rodiny. O něco horší je to s dalšími doma chovanými kočkami či psy, se kterými se ne vždy dobře snesou. Plemeno lze označit za milé a přítulné, není dobré ponechávat ho dlouho o samotě bez přítomnosti člověka.

Thajská kočka je rovněž velmi hravá, a to až do poměrně vysokého věku. Podobně jako psi, i chytré thajské kočky se dokážou naučit aportovat nebo chodit s vodítkem. Jejich hlas je příjemný a nikterak rušivý, pozornost si nevynucují, na rozdíl od příbuzných koček orientálního typu.

Milují pohyb ve všech podobách, klidně je vezměte na delší procházku a použijte již zmiňované vodítko. Přesto, že thajské kočky jsou dost temperamentní, dají se bez větších potíží chovat i v bytech. V takovém případě ale vyžadují dostatek překážek a hraček.

Pokud chováte více jedinců plemene thajská kočka, zjistíte, že se k sobě chovají velice přívětivě až láskyplně. Typické je sdílení lože, kdy jsou jednotlivé kočky různě propleteny. Potřebují mít mezi sebou neustálý kontakt.

Březost, koťata

 • Délka říje: 7-14 dní
 • Délka březosti: cca 67 dní
 • Počet koťat: 2-6

Výchova, péče

O krátkou srst se nemusíte tolik starat, postačí ji jednou za týden až 14 dní pročesat kartáčem. Důležité je zajistit dostatek pohybu i v menších prostorech, tudíž obstarat různé umělé překážky, šplhadla a hračky, které tyto čilé kočky dokonale zabaví. Jejich zdraví je velice pevné a disponují také značnou odolností proti rozdílům v klimatu.

Tipy, zajímavosti

 • První chovatelská stanice vznikla poměrně nedávno také v České republice, jmenuje se Thai Mystery.
 • Příznivců tohoto plemene je nejen v Evropě, ale také ve zbytku světa stále více a více, jeho vyhlídky do budoucna jsou tak více než nadějné.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.