Thajská kočka: neplést se „siamkou“

Thajská kočka
Zdroj: Phichak Limprasutr / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

V zemi svého původu, tedy v Thajsku, jsou thajské kočky nazývány Wichien-Maat, což značí měsíční diamant a jsou zde nepochybně uznávány až uctívány již dlouhá staletí. Za první zmínku o tomto siamském plemenu lze považovat „Báseň o kočce“, jejímž autorem byl Amra Maew, a to již na počátku 14. století. V tomto díle jsou thajské kočky označovány jako kočky ze Siamu, jedná se ale o zcela jiné, i když podobné plemeno.

Stejně jako siamské kočky bylo i toto plemeno situováno velice často v klášterech i honosných palácích. V poslední době se ale kočky chovají stále častěji také v domácnostech vytříbených chovatelů.

Do Evropy se dostala thajská kočka s návštěvou siamského krále Ramy v roce 1897. Tehdy s sebou přivezl několik jedinců jako dar vysokým evropským představitelům a panovníkům a okamžitě vzbudil veliký zájem mezi tehdejšími chovateli i laickou veřejností. Na evropském území byl stanoven standard v roce 1903, od té doby ale docházelo k novým a novým úpravám vzhledu. K definitivnímu stanovení standardu došlo až v roce 1990, jedná se tak o relativně nové plemeno, které je chováno v Evropě pouze v několika chovných stanicích.

Stavba těla, popis

Thajské kočky dosahují střední velikosti a jejich tělo je svalnaté až robustní, s dobrými proporcemi. Hlava je kulatá, což je jeden z hlavních tělesných rysů. Pánevní i hrudní končetiny jsou poměrně dlouhé, vzhledem k velikosti těla. Uši mají většinou plně černý odstín, jsou zaoblené a na konečcích nevytváří špičku.

Oči thajských koček jsou blankytně modré. Nos má výrazně tmavou barvu, podobně jako skoro celý zbytek hlavy.

Srst je příjemně jemná a dobře přiléhá k tělu, přitom má pevnou strukturu. Oproti siamským kočkám je většinou bez výraznějších vad či extrémů. Thajské kočky se dožívají věku až 20 let, patří tedy k dlouhověkým plemenům.

Zbarvení

Pro thajské kočky jsou typické následující barevné varianty:

 • Seal point – tulení zbarvení s černohnědými odznaky
 • Blue point – s modrými odznaky
 • Chocolate point – s čokoládovými odznaky
 • Tabby point
 • Red point – červené odznaky
 • Liliac point – liliové odznaky
 • Turtle point – vzácné želvovinové zbarvení

Tip: Bylinnou péči o vaše čtyřnohé miláčky nabízí značka Energyvet

Zdroj: Phichak Limprasutr / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Thajské kočky jsou známé značnou inteligencí, zvědavostí a komunikativností. Milují společnost lidí a také dětí, což ocení i větší rodiny. O něco horší je to s dalšími doma chovanými kočkami či psy, se kterými se ne vždy dobře snesou. Plemeno lze označit za milé a přítulné, není dobré ponechávat ho dlouho o samotě bez přítomnosti člověka.

Thajská kočka je rovněž velmi hravá, a to až do poměrně vysokého věku. Podobně jako psi, i chytré thajské kočky se dokážou naučit aportovat nebo chodit s vodítkem. Jejich hlas je příjemný a nikterak rušivý, pozornost si nevynucují, na rozdíl od příbuzných koček orientálního typu.

Milují pohyb ve všech podobách, klidně je vezměte na delší procházku a použijte již zmiňované vodítko. Přesto, že thajské kočky jsou dost temperamentní, dají se bez větších potíží chovat i v bytech. V takovém případě ale vyžadují dostatek překážek a hraček.

Pokud chováte více jedinců plemene thajská kočka, zjistíte, že se k sobě chovají velice přívětivě až láskyplně. Typické je sdílení lože, kdy jsou jednotlivé kočky různě propleteny. Potřebují mít mezi sebou neustálý kontakt.

Březost, koťata

 • Délka říje: 7-14 dní
 • Délka březosti: cca 67 dní
 • Počet koťat: 2-6

Výchova, péče

O krátkou srst se nemusíte tolik starat, postačí ji jednou za týden až 14 dní pročesat kartáčem. Důležité je zajistit dostatek pohybu i v menších prostorech, tudíž obstarat různé umělé překážky, šplhadla a hračky, které tyto čilé kočky dokonale zabaví. Jejich zdraví je velice pevné a disponují také značnou odolností proti rozdílům v klimatu.

Tipy, zajímavosti

 • První chovatelská stanice vznikla poměrně nedávno také v České republice, jmenuje se Thai Mystery.
 • Příznivců tohoto plemene je nejen v Evropě, ale také ve zbytku světa stále více a více, jeho vyhlídky do budoucna jsou tak více než nadějné.

Tip: Podívejte se i na další plemena koček a přečtěte si zajímavosti z kočičího světa.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama