Dlouhosrstý selkirk rex: neuspořádáný vzhled mu sluší

selkirk rex
Zdroj: vronivis / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Pojmenování selkirk vzniklo podle stejnojmenného pohoří v Montaně v USA, kde byly tyto kočky postupně vyšlechtěny. Hovoří se o tom, že již v roce 1967 se objevila v této oblasti želvovinová kočka s bílou barvou, která porodila jedno kotě s kadeřavou srstí a vlnitými vousky. Kotě bylo pojmenováno Mis DePesto a bylo zařazeno do chovu. Z této kočky pak pochází další koťata, která již měla dominantní gen kadeřavosti.

Roku 1987 Jeri Newman vyšlechtil také dlouhosrstou podobu selkirk rexe a tato doba je považována za skutečnou dobu vzniku plemene. Do tohoto roku se v podstatě již vymezily dvě základní varianty, tedy ta s krátkou srstí a s delší srstí. Ovšem k oficiálnímu oddělení obou variet zatím nedošlo, a dokonce je povoleno přikřížení některých jiných plemen.

Organizací FIFe je tahle kočičí rasa uznána od roku 2017, uznávají ji i spolky chovatelů TICA a CFA.

Stavba těla, popis

Tělo dlouhosrstého selkirk rexe je dobře vyvinuté a svalnaté, vypadá poněkud exoticky, což je dáno především jeho srstí. Hlava je zakulacená a kočky jsou vybaveny čenichem, který je hranatý. Vousky jsou vlnité. Oči těchto koček mají jednoznačně kulatý tvar a jsou od sebe poměrně dost vzdálené.

Uši selkirk rexů jsou střední velikosti, výrazně zašpičatělé a rovněž umístěné dále od sebe. Tohle plemeno může disponovat všemi třemi typy kočičího ochlupení, srst dlouhosrstých selkirk rexů pak vytváří kadeře. Mladí jedinci mají ovšem poměrně neuspořádanou srst. Kadeřavost se vyskytuje hned po narození, potom ale mizí a znovu se objevuje až kolem 9. měsíce.

Končetiny jsou střední délky, vyznačují se výrazně zesílenými kostmi, silným svalstvem a tlapkami, které jsou na kočku dost velké. Ocas je hodně široký, postupně se zužuje do zakulacené špičky.

  • Hmotnost dospělých koček se pohybuje mezi 3 a 5 kilogramy.

Tip: Věnujte maximální péči svému mazlíčkovi s veterinárními produkty Energyvet

Zbarvení

U plemene dlouhosrstý selkirk rex jsou povoleny v podstatě všechny varianty barev, ale také vzory a odznaky.

Charakteristické vlastnosti

Selkirk rex je klidnou kočkou, navíc se nevyznačuje až tak výraznou aktivitou. S mírumilovnou povahou souvisí také příslovečná přítulnost. Selkirk rex je rovněž velmi inteligentní a samostatný, jen tak se nenechá vydráždit. Rád odpočívá a rozhlíží se po okolí.

Tato kočka má ráda děti a samozřejmě také dospělé, dalo by se říct, že je rodinně založená. Na rozdíl od některých jiných plemen nebývá závislá na svém pánovi a dobře snáší i dlouhodobější samotu. Rovněž je tolerantní k dalším domácím mazlíčkům, které chováte.

Selkirk rexové s dlouhou srstí jsou klidnější, přesto si rádi hrají a věnují se různým aktivitám. Je ale pravdou, že někteří jedinci nejsou tolik hraví a zájem o hru se u nich projeví až poté, co jim pořídíte skutečně zábavné hračky v podobě šplhadel, míčků na provázku a samo sebou také nezbytných odpočívadel.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-8

Výchova, péče

Dlouhosrstý selkirk rex vyžaduje poměrně náročnou péči o srst, která spočívá v pravidelném pročesávání a také uhlazování, přece jen je poněkud neuspořádaná. Částečně ale tyto kočky disponují schopností samostatného čištění srsti, hovoří se asi o 15 procentech bdělého času, který tráví právě důkladnou očistou srsti.

Nezbytná je rovněž pravidelná kontrola očí, uší, zubů a drápků, pokud je to žádoucí, tak neváhejte přistoupit k jejich očistě. Pokud váš dlouhosrstý selkirk rex nejeví příliš zájmu o hru, pomozte mu a zapojte se do hrátek, nezapomeňte pořídit také zábavné kočičí hračky a překážky.

Tipy, zajímavosti

Klidní dlouhosrstí selkirk rexové patří k plemenům, která můžete nechat doma bez obav, že budete při návratu šokováni. Nemají tendenci šplhat po nábytku, ani drásat záclony, závěsy a další domácí textilie.

Tip: Podívejte se i na další plemena koček a nenechte si ujít zajímavé informace z kočičího světa.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama