Peterbald: kočka mimozemšťan

Zdroj: Ð¡Ñ‚Ð°Ð½Ð¸Ñ Ð»Ð°Ð² Вершинин/ 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Peterbald je plemenem, které lze považovat za velmi mladé, neboť se objevilo až v roce 1994, a to spíše náhodou, v důsledku křížení kocoura bez srsti don sphynx a orientální kočky, která se jmenovala Radma van Jagerhov. Výsledné plemeno je dílem ruské chovatelky a odbornice Olgy Mironovové, které přinesly hned počáteční vrhy čtyři koťata peterbald.

Roku 1996 přijala toto zajímavé a nevšední plemeno ruská chovatelská organizace Selection Felinologic Federation, kterou budete možná znát také pod zkratkou PBD. Hned následující rok uvítala ve svých řadách kočku peterbald také mezinárodní organizace TICA, v roce 2003 pak také WCF. Velkým úspěchem bylo uznání plemene peterbald nejvýznamnější institucí chovatelů FIFe, k čemuž došlo v roce 2011.

Stavba těla, popis

Kočky peterbald jsou chovány ve více varietách, které se od sebe liší zejména podobou srsti či kůže.

  • Naked

Jak již naznačuje název, variety plemene, které se jmenují naked, jsou zcela holé. I zde se ale najdou určité rozdíly a stupně nahosti, tedy gummy, rubber a pravý naked.

  • Flock

Kočky varianty flock jsou bezsrsté z devadesáti procent, ale přesto vypadají zcela holé. Určité náznaky srsti zpozorujete až při bližším prozkoumání.

  • Brush

Forma peterbald brush se vyznačuje srstí po celém těle, která je vlnitá a dosahuje délky maximálně 2 milimetry. Jedná se v podstatě o „hrubosrstou formu“ kočky peterbald, i když samozřejmě ve velkých uvozovkách.

  • Velur

Kočky jsou holé ze 70 procent, postupně ale mohou získávat na větší hustotě srsti jako u flocků.

  • Straight

Tato varieta má zcela normální osrstění, jedinci postrádají gen nahosti.

Celkově je tělo těchto koček štíhlé, elegantní a velice pružné, s dobrými svaly.

Hlava je poměrně velká, což působí až trochu nepatřičně, vzhledem k bezsrstému tělu, dosahuje tvaru klínu, který se zužuje směrem k uším. Uši jsou rovněž velké, široké v základně a na konci tvarované do špičky. Oči mají výrazně mandlovitý tvar a jejich barva může být žlutá až zelená.

Tip: Dopřejte vašemu mazlíčkovi přírodní a bylinnou péči s produkty Energyvet.

Zbarvení

Bezsrsté kočky peterbald můžou disponovat různými barvami, což závisí na množství ochlupení. Pokud hovoříme o holých variantách, ty jsou většinou od růžové až po nahnědlou, zatímco kočky se srstí mohou být zbarveny velice variabilně.

Zdroj: Viorel Sima / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Peterbald je kočkou, která se tváří velmi vznešeně až aristokraticky, na rozdíl od jiných sphynxů je zcela neagresivní a něžná. K člověku se chová velice přátelsky, ale také překvapuje různými rafinovanými kousky. Je to přítel dospělých lidí, ale také dětí, ke kterým rovněž chová náklonnost.

To platí také pro další doma chované zvířectvo, ve většině případů dokáže peterbald tolerovat dokonce i psy. Plemeno je rovněž zvídavé a rádo pozoruje vše, co se kolem něj děje.

Kočky peterbald jsou klidné a citlivé, někteří chovatelé dokonce hovoří o jakési magičnosti a mystice, které se dostaví při setkání s nimi. Nutno podotknout, že peterbald vypadá tak trochu jako návštěvník z cizí planety. I tito kočičí jedinci mohou ke svému majiteli a jeho rodině přilnout tak, až jsou na nich závislí.

Březost, koťata

Koťata se rodí se srstí, která postupně mizí, někdy ovšem může zůstat mírné ochmýření po celém těle.

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-6

Výchova, péče

Kočky peterbald jsou překvapivě poměrně odolné, i když u nich absentuje výraznější ochlupení, a když je budete otužovat, odolávají skvěle i chladným podmínkám. Vždy ale zajistěte nějaké to teplé místečko a neponechávejte tyto kočičky v zimě delší dobu, mohlo by dojít k prochlazení.

O srst se samozřejmě starat nemusíte, s výjimkou varianty straight, ale pravidelně kontrolujte čistotu očí, uší a drápků. Tyto kočky jsou v podstatě velice nenáročné, přesto se vyplatí pořídit kupříkladu škrabadlo v podobě umělého stromu a také zábavné hračky pro zahnání nudy.

Tipy, zajímavosti

Peterbald je nahé plemeno, které si můžou pořídit i někteří alergici. Samozřejmě neplatí, že bude neškodné a nereaktivní vždy a ve všech případech alergie. Pokud jste například alergičtí na kočičí sliny, problém přetrvá.

Tip: V rubrice kočičí plemena najdete další zajímavé druhy a infromace z kočičího světa.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama