Kurilský bobtail: nenáročné plemeno se zkráceným ocáskem

Zdroj: Evgenii Vershinin / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Přírodní plemeno kurilský bobtail se vyvinulo na Kurilských ostrovech, které patří Rusku, a kde žilo poměrně dlouhou dobu v izolaci. Podle zvěstí a zpráv z druhé světové války byly tyto kočky do Ruska dovezeny z Japonska. Hlavním znakem je zkrácený ocas, pro bobtaily jasně charakteristický somatický prvek.

Není tomu tak dlouho, co byl za jediné podobné plemeno s krátkým ocasem považován právě japonský bobtail. Kurilský bobtail se dostává celosvětově na scénu v podstatě až v posledních dvou desetiletích. Plemeno bylo oficiálně uznáno až v roce 2004, přesto, že jeho historie je již poměrně letitá. V Rusku došlo k uznání v roce 1995. Zajímavé je, že dosud nevzniknul jediný chovatelský klub, který by se zaměřoval právě na kurilské bobtaily s krátkým ocasem.

Stavba těla, popis

Tělo kurilského bobtaila dorůstá střední velikosti, je kvalitně osvalené a na první pohled vás zaujme zkrácený ocas, který připomíná bambulku, jeho délka se pohybuje v rozmezí od 3 do 15 centimetrů. Na ocasu lze zpozorovat jednu nebo více deformací, je potažený delší srstí. Hlava je dost velká a široká, její tvar je podobný lichoběžníku. Uši jsou střední velikosti, přiměřeně daleko od sebe a se zakulacenou špičkou.

Barva očí je vždy korespondující s barvou srsti, přičemž se běžně vyskytuje velice pestrá škála odstínů modré a zelené.

Pánevní a hrudní končetiny jsou také dobře obalené svaly, jejich síla je až překvapující. Přitom si ale tyto kočky zachovávají dostatek pružnosti a mrštnosti, nejsou rozhodně líné a mají rády všechny podoby pohybu. Zadní nohy jsou o něco delší a silnější než přední. Rozlišujeme dvě základní varianty srsti kurilských bobtailů, tedy krátkosrstou a dlouhosrstou.

  • Váha dospělého kocoura: 5-7 kilogramů
  • Váha dospělé kočky: 3-5 kilogramů

Tip: Pečujte o své domácí mazlíčky s láskou a dopřejte jim bylinnou péči od Energyvet.

Zbarvení

Jsou povolena všechna zbarvení a varianty srsti s výjimkou habešské a color point.

Zdroj: Tatiana Kolomeets / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Kurilský bobtail je velice společenskou kočkou, která se ráda mazlí s člověkem. Na první pohled může vypadat trochu divoce, ale zdání v tomto případě klame, jeho povaha je skutečně umírněná. Tento bobtail se navíc vyznačuje značnou inteligencí a zvídavostí, dokonce se vůbec nebojí vody, spíše naopak – miluje vodní radovánky a lov.

Krátkoocasý kurilský bobtail je překvapivě dobrým lovcem, a to i ve vodních podmínkách, kde dokáže bez větších komplikací ulovit rybu. Pokud tyto kočky chováte doma, můžete se setkat s jakýmsi falešným lovem, kdy jedinci honí mouchy či jiný hmyz. Kurilští bobtailové se velmi dobře snáší se psy, jinými kočkami a dalšími doma chovanými zvířaty, jsou učenliví, přesto mají svou hlavu a hrdost, konec-konců jako všechny kočky.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-6

Výchova, péče

Vzhledem k tomu, že kurilský bobtail je nenáročným plemenem, nevyžaduje ani nijak náročnou péči. Bude stačit občasné pročesání srsti, zvláště v období línání, tu a tam kontrola slechů a očí, zda nejsou znečištěné.

Broušení drápků probíhá u těchto koček v podstatě samovolně, ale v domácích a bytových podmínkách přidejte pro jistotu nějaká ta škrabadla. Kurilský bobtail je odolným živočichem, kterého nepronásledují ani žádná závažnější onemocnění nebo anomálie, samozřejmě s výjimkou zmiňovaného ocasu.

Tipy, zajímavosti

Organizovaný chov kurilských bobtailů v Rusku začal až v 80. letech minulého století a tehdy si tohoto zajímavého plemene povšimli také chovatelé, kteří cestovali a hledali něco nového. Započal dovoz plemene také do Evropy a celého světa. Na soutěžích byl kurilský bobtail ovšem hodnocen společně s japonským, přesto, že jeho tělesné i povahové charakteristiky jsou rozdílné.

Tip: Podívejte se i na další plemena koček a vyberte si třeba svého nového mazlíčka.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama