Americká kadeřavá kočka nebo raději curl

Zdroj: rukawajung / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Americké město Lakewood je zřejmě prvním místem, kde došlo k ochočení původně toulavého plemene americký curl. Roku 1981 se narodila dvě koťata, která disponovala odlišným typem srsti a také novým tvarem ušních lalůčků. Srst obou koťat byla rovněž delší. Z těchto dvou koťat, která se jmenovala Panda a Shulamith, se prvně jmenované ztratilo, proto se stala základní kočkou chovu Shulamith. Poměrně záhy se jí podařilo porodit čtyři koťata, z nichž dvě měla podobné znaky, především ušních partií.

Na evropském území nebyla americká kadeřavá kočka dosud uznána a je považována za vzácné plemeno. Podobně smýšlí také význačná britská chovatelská asociace. Ovšem ve Spojených státech amerických bylo toto pěkné plemeno uznáno v roce 1987, tedy v podstatě chvíli po jeho vzniku a prvních výstavách. Za jeho skutečnou domovinu je považována kalifornská oblast.

V Česku se objevil první kocour teprve nedávno, v roce 2009.

Stavba těla, popis

Americká kadeřavá kočka dosahuje střední velikosti, tělo je pružné a svalnaté, někdy ovšem může působit poněkud zavalitě. Hlava má klínovitý tvar a je mírně protáhlá, její délka je tedy větší než šířka. K hlavě přiléhá středně dlouhý nos s přímými liniemi. Oči mají tvar vlašských ořechů, jsou jasné až zářící. Zbarvení očí může být libovolné, není podmíněno ani barvou srsti. Oči modrého zbarvení jsou nutné pouze u variety s odznaky.

Nejdůležitějším znakem amerických kadeřavých koček, nebo také curlů, jsou nepochybně jejich uši. Mají střední velikost, ale nejvíce vás zaujme jejich kadeřavost a sklonění směrem dozadu. Neměly by se ale dotýkat hlavy, to je již považováno za chybu.

Středně dlouhé končetiny se vyznačují dobrou stabilitou a středním osvalením, tlapky jsou kulaté. Ocas lze označit za ohebný, pozvolna se zužuje směrem ke konečku. Dlouhosrstá varianta americké kadeřavé má ocas po celé délce výrazně srstnatý a potažený delšími chlupy.

Srst je u tohoto plemene obecně jemná a příjemná na dotek, přiléhá k tělu a neobsahuje podsadu, někdy je zde její náznak. Srst by neměla být svou konzistencí podobná plyši.

Dospělí jedinci amerických curlů dosahují váhy od tří do šesti kilogramů.

Tip: Pečujte o svého čtyřnohého miláčka s láskou a bylinnými produkty od Energyvet

Zbarvení

Americké kadeřavé kočky mohou mít libovolné zbarvení a jsou dovoleny veškeré barevné varianty.

Zdroj: Thoob-on / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Americké kadeřavé kočky jsou na první pohled šibalská stvoření, která si dokážou brzy navyknout na společnost člověka, ale také jiných chovaných zvířat v domácnosti. Vyznačují se značnou inteligencí a zvědavostí, ke svému pánovi a rodině chovají velmi silné přátelství a lásku. Někdy se dokonce může stát, že budou svého „páníčka“ pronásledovat všude, kam se pohne.

Příznačná je také přítulnost plemene americký curl, důvěřivost a dobré snášení menších dětí. Tohle plemeno rozhodně není líné a miluje pohyb a hru v různých podobách.

Určitou zajímavostí je to, že americká kadeřavá kočka má hodně dlouhé dětství, a dokonce i v počínajícím dospělém věku se chová trochu dětinsky. Její adaptabilita je veliká, dokáže se dobře přizpůsobit různým prostředím. Tyto přátelské kočky jsou v Americe nesmírně oblíbené a chovají se opravdu ve velkém nejen v chovných stanicích, ale i v obyčejných domácnostech.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 2-6

Výchova, péče

Vzhledem k téměř chybějící podsadě není srst příliš náročná na údržbu. Postačí sem tam pročesat a probrat kartáčem. Pozor si ale dejte na uši, které jsou velmi citlivé na dotek. Jejich chrupavka je křehká a snadno se deformuje. Pokud chováte americké curly v bytě nebo domácnosti, kde je méně prostoru, pořiďte jim zábavné překážky a hračky a nepřipusťte, aby se nudily.

Tipy, zajímavosti

Správný je spíše název americký curl, nebo kerl, překlad americká kadeřavá kočka se u nás sice dobře ujal, ale je trošku zavádějící. Podle něj by totiž mělo tohle plemeno disponovat také kadeřavou srstí, ale není tomu tak. Zkadeření se týká pouze ušních partií.

Tip: Podívejte se i na další zajímavá plemena koček.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama