Americká kadeřavá kočka nebo raději curl

Zdroj: rukawajung / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Americké město Lakewood je zřejmě prvním místem, kde došlo k ochočení původně toulavého plemene americký curl. Roku 1981 se narodila dvě koťata, která disponovala odlišným typem srsti a také novým tvarem ušních lalůčků. Srst obou koťat byla rovněž delší. Z těchto dvou koťat, která se jmenovala Panda a Shulamith, se prvně jmenované ztratilo, proto se stala základní kočkou chovu Shulamith. Poměrně záhy se jí podařilo porodit čtyři koťata, z nichž dvě měla podobné znaky, především ušních partií.

Na evropském území nebyla americká kadeřavá kočka dosud uznána a je považována za vzácné plemeno. Podobně smýšlí také význačná britská chovatelská asociace. Ovšem ve Spojených státech amerických bylo toto pěkné plemeno uznáno v roce 1987, tedy v podstatě chvíli po jeho vzniku a prvních výstavách. Za jeho skutečnou domovinu je považována kalifornská oblast.

V Česku se objevil první kocour teprve nedávno, v roce 2009.

Stavba těla, popis

Americká kadeřavá kočka dosahuje střední velikosti, tělo je pružné a svalnaté, někdy ovšem může působit poněkud zavalitě. Hlava má klínovitý tvar a je mírně protáhlá, její délka je tedy větší než šířka. K hlavě přiléhá středně dlouhý nos s přímými liniemi. Oči mají tvar vlašských ořechů, jsou jasné až zářící. Zbarvení očí může být libovolné, není podmíněno ani barvou srsti. Oči modrého zbarvení jsou nutné pouze u variety s odznaky.

Nejdůležitějším znakem amerických kadeřavých koček, nebo také curlů, jsou nepochybně jejich uši. Mají střední velikost, ale nejvíce vás zaujme jejich kadeřavost a sklonění směrem dozadu. Neměly by se ale dotýkat hlavy, to je již považováno za chybu.

Středně dlouhé končetiny se vyznačují dobrou stabilitou a středním osvalením, tlapky jsou kulaté. Ocas lze označit za ohebný, pozvolna se zužuje směrem ke konečku. Dlouhosrstá varianta americké kadeřavé má ocas po celé délce výrazně srstnatý a potažený delšími chlupy.

Srst je u tohoto plemene obecně jemná a příjemná na dotek, přiléhá k tělu a neobsahuje podsadu, někdy je zde její náznak. Srst by neměla být svou konzistencí podobná plyši.

Dospělí jedinci amerických curlů dosahují váhy od tří do šesti kilogramů.

Zbarvení

Americké kadeřavé kočky mohou mít libovolné zbarvení a jsou dovoleny veškeré barevné varianty.

Zdroj: Thoob-on / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Americké kadeřavé kočky jsou na první pohled šibalská stvoření, která si dokážou brzy navyknout na společnost člověka, ale také jiných chovaných zvířat v domácnosti. Vyznačují se značnou inteligencí a zvědavostí, ke svému pánovi a rodině chovají velmi silné přátelství a lásku. Někdy se dokonce může stát, že budou svého „páníčka“ pronásledovat všude, kam se pohne.

Příznačná je také přítulnost plemene americký curl, důvěřivost a dobré snášení menších dětí. Tohle plemeno rozhodně není líné a miluje pohyb a hru v různých podobách.

Určitou zajímavostí je to, že americká kadeřavá kočka má hodně dlouhé dětství, a dokonce i v počínajícím dospělém věku se chová trochu dětinsky. Její adaptabilita je veliká, dokáže se dobře přizpůsobit různým prostředím. Tyto přátelské kočky jsou v Americe nesmírně oblíbené a chovají se opravdu ve velkém nejen v chovných stanicích, ale i v obyčejných domácnostech.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 2-6

Výchova, péče

Vzhledem k téměř chybějící podsadě není srst příliš náročná na údržbu. Postačí sem tam pročesat a probrat kartáčem. Pozor si ale dejte na uši, které jsou velmi citlivé na dotek. Jejich chrupavka je křehká a snadno se deformuje. Pokud chováte americké curly v bytě nebo domácnosti, kde je méně prostoru, pořiďte jim zábavné překážky a hračky a nepřipusťte, aby se nudily.

Tipy, zajímavosti

Správný je spíše název americký curl, nebo kerl, překlad americká kadeřavá kočka se u nás sice dobře ujal, ale je trošku zavádějící. Podle něj by totiž mělo tohle plemeno disponovat také kadeřavou srstí, ale není tomu tak. Zkadeření se týká pouze ušních partií.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.