Munchkin: malé nožky, velký rozum

Zdroj: rukawajung / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Zřejmě prvním oficiálním popisem krátkonohé kočky byla veterinární zpráva z roku 1944, která popisuje konkrétně hned čtyři generační linie těchto zvláštních plemen. Linie krátkonohých koček ovšem vymizela v průběhu druhé světové války, došlo ale k obnovení chovu, zejména ve Spojených státech amerických v průběhu 70. let.

Současní munchkinové jsou pojmenováni podle koček vychovaných Sandrou Hochenedelovou z Louisiany, jednalo se o Blacberry a Toulouse.

Na výstavě se munchkin objevil poprvé na začátku 90. let minulého století. Bylo to v New Yorku v Madison Square Garden, takže jistě vstup na scénu jak se patří. Nejprve ovšem někteří odborníci neviděli budoucnost plemene zrovna růžově a poukazovali na problémy s kyčlemi a páteří, které postihují například jezevčíky s krátkýma nohama. I přes určité počáteční rozpory byl munchkin uznán organizací TICA jako nové plemeno. K plnému uznání došlo v roce 2003.

FIFe dosud tyhle kočky neuznala za oficiální plemeno, tvrdí, že vzniklo na základě genetického onemocnění, podobné je to u britské i americké nejvýznamnější organizace chovatelů.

Stavba těla, popis

Tělo koček munchkin poznáte ihned především podle charakteristicky krátkých nohou. Jinak je celkově silné, působí trochu toporně. Nohy jsou výrazně krátké, ovšem dostatečně stabilní, vzhledem k tělu souměrné, někdy mají lehké klenutí. Výraznější klenutí může ale vést k diskvalifikaci na výstavách. Zadní běhy jsou často delší než přední.

Hlava má klínovitý tvar, je mírně zaoblená a velikostí je přiměřená k tělu. Oči jsou tvaru vlašských ořechů, vypadají stále nastraženě. Barva je dána zbarvením srsti a výjimku netvoří ani jedinci s různookostí. Uši jsou široké v základně a mají lehce zakulacené konečky.

Ocas je vztyčený při chůzi, postupně se zužuje směrem ke špičce, která je zakulacená podobně jako ouška. Dalo by se říct, že munchkin je dost podobný kočce domácí, jeho velikost je ale spíše menší. Kocouři dosahují váhy kolem 4 kilogramů, zatímco kočky maximálně tři a půl kila.

Zbarvení

Munchkin disponuje všemi barevnými variantami, srst může být delší i kratší. Jednotlivé skupiny variet jsou pak posuzovány na výstavách odděleně.

Tip: Láskyplnou péči a sílu bylin pro vaše chlupaté mazlíčky nabízí Energyvet.

Zdroj: rukawajung / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Munchkin je přátelská kočka se sklonem k velké hravosti a potěší vás i její inteligence. Povahou jsou tyto kočky s krátkýma nohama velice zábavné a v rodinném kruhu rozhodně nezklamou. Už proto, že se umí výborně chovat k dětem i k dalším domácím zvířátkům, která vlastníte.

Munchkinové jsou velmi hraví až do poměrně vysokého věku, mají snad jen jednu nevýhodu, a to, že neumí příliš dobře šplhat. To je způsobeno samozřejmě kratšími končetinami. Jinak ovšem nedělá jakýkoliv pohyb těmto kočkám potíže a rády se věnují různým aktivitám. Dokonce i v divočině se dokážou munchkinové bez větších potíží uživit, velmi dobře loví a ani v tomto případě je krátké nohy neomezují.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-8

Výchova, péče

Zajistěte munchkinovi dostatek rozptýlení v podobě hraček, společnosti lidí i zvířat a bude spokojený. Krátkosrsté varianty nejsou náročné na péči o srst, zde stačí pročesání asi jednou týdně. U dlouhosrstých munchkinů je ale nutné každodenní kartáčování, vzhledem k velké náchylnosti k tvorbě chuchvalců.

Díky genetické poruše, která způsobila krátké nohy u těchto koček, byly očekávány poruchy kyčlí, zatím to však vypadá, že tyto projevy se u nich neobjevují. Chov munchkina není nikterak náročný, žádné obavy, přitom je to tak veselá a chytrá kočička.

Tipy, zajímavosti

Doktor David Biller a doktora Pfluegerová společně provedli genové studie, které prokázaly, že krátkonohá forma kočky je dána takzvaným autozomálním genem, přitom ale tito jedinci nevykazují potíže s páteří nebo kyčlemi, které jsou známé u jezevčíků a jiných psích plemen s kratšími běhy.

Tip: Zjistěte více a podívejte se i na další zajímavá plemena koček.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama