Manx: zvláštní kočka bez ocasu

Fotografie: Manx
Zdroj: Sandra Potere / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Už několik staletí jsou známé bezocasé manské kočkymanx, které pochází z ostrova Man v Irském moři. Právě zde vznikla pravděpodobně první populace těchto koček bez ocasu. Tento charakteristický znak je nepochybně důsledkem blízké příbuznosti a uzavřenosti plemene, kdy chyběl příliv nové příbuzenské krve.

Známky dovozu manské kočky na evropské území se objevují již v první polovině 19. století, v USA se objevila v roce 1890 na výstavě a ihned zaujala svým nezvyklým vzhledem i chůzí. V 50. letech minulého století vedl velký zájem o manxe až k založení specializované chovné stanice, která se nalézá přímo na ostrově Man.

Stavba těla, popis

Manská kočka se řadí do skupiny krátkosrstých koček. Tělo manxe je silné a kompaktní, se širokou hrudí, končetiny jsou dobře osvalené. Přední jsou přitom poměrně krátké a postavené široko od sebe. Zadní končetiny jsou o něco vyšší. Tlapky nohou mají výrazně kulatý tvar.

Hlava působí relativně masivním a kulatým dojmem a buclatými tvářemi, nos má střední délku a není u něj výraznější stop. Uši jsou střední velikosti, sbíhají se do špičky, jejich umístění je poměrně daleko od sebe a vysoko na hlavě. Oči má manx velké a krásně kulaté, přičemž barva by měla odpovídat také příslušené barevné varietě, podobně jako u britských koček.

Srst je krátká a má dvojitou strukturu. Podsada působí měkce a hustě, skoro až jako polštář. Na konci páteře, v místě, kde je nasazený ocas, se vyskytuje u tohoto plemene zvláštní jamka. Ideální bezocasí manxové postrádají ocas úplně a nazývají se „rumpies“, zatímco méně čistá forma má kulovitý výrůstek a říká se jim „stumpies“.

  • Velikost dospělé kočky: 3-5,5 kg

Zbarvení

Povolené jsou všechny barvy a kresby v kombinaci s bílou. Množství bílé může být jakékoliv. Nos a polštářky tlapek musí mít barvu, která ladí s barvou srsti.

Zdroj: Sandra Potere / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Manx je nesmírně zajímavou kočkou, která vykazuje nejrůznější tělesné změny, které vznikly jako odpověď na izolovanost. Ale také v chování se najdou určité nuance. Tak například nedokáže lézt na stromy, dokonce ani skákat z větších výšek.

Manská kočka má ráda společnost člověka a je velmi klidná, přátelská a celkově vyrovnaná. Chovatelé u ní dokážou ocenit její skvělou přizpůsobivost prostředí, snad s výjimkou občasných citlivých reakcí na nadměrný hluk. Při ideální péči se manxové mohou dožívat velmi vysokého věku a dělat dospělým i dětem vděčnou společnost velice dlouho.

S ostatními zvířaty se snáší manská kočka také dobře a jen zřídkakdy se projevuje dominantně či dokonce agresivně. Pokud si chce vyžádat pozornost, ozývá se poměrně slabým hlasem, jakýmsi vrněním, které má do mňoukání velmi daleko.

V některých případech dokáže dokonce bránit majitele vlastním tělem a je odvážná. Manská kočka je velice učenlivá, ale také ostražitá, necítí se příliš dobře o samotě. Nezapře v sobě stále dravého lovce, který vám doma dokáže vymýtit myši a jiné hlodavce, ale zároveň si bude vždy ráda hrát.

Březost, koťata

U čisté manské kočky, která se nazývá rumpie, se velmi často rodí mrtvá koťata, proto se pro chovy raději volí varianta stumpie, případně třetí verze s ocasem – taily manx.

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-7

Výchova, péče

Především nezapomínejte na to, že manská kočka je výborný a nadšený lovec, proto jí umožněte venkovní výběh. Jen si dejte pozor, aby se nezaběhla, při lovu se totiž dokáže velmi rozvášnit. Pokud ji chováte v menších prostorách, neváhejte zakoupit nějaké překážky, prolézačky a tréninkové pomůcky.

Péče o srst nepatří u manxe k tomu nejnáročnějšímu, stačí kartáčovat jednou až dvakrát za týden. O drápky se kočka postará sama, bude-li mít dostatek pohybu po těch správných površích.

Tipy, zajímavosti

Manxové mají přetvořené tělo, kdy zadní polovina je zakulacená a zadní nohy výrazně zesílené. Důsledkem těchto změn je především charakteristická chůze, která není tak ladná jako u jiných plemen koček. Manská kočka spíše poskakuje jako králík, i proto se jí v anglickém jazyce říká také rabbit cat, tedy „zajícovitá kočka“.

Tip: Podívejte se na další kočičí rasy a zjistěte, která by se k vám hodila nejvíce.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama