Manx: zvláštní kočka bez ocasu

Zdroj: Sandra Potere / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Už několik staletí jsou známé bezocasé manské kočky, které pochází z ostrova Man v Irském moři. Právě zde vznikla pravděpodobně první populace těchto koček bez ocasu. Tento charakteristický znak je nepochybně důsledkem blízké příbuznosti a uzavřenosti plemene, kdy chyběl příliv nové příbuzenské krve.

Známky dovozu manské kočky na evropské území se objevují již v první polovině 19. století, v USA se objevila v roce 1890 na výstavě a ihned zaujala svým nezvyklým vzhledem i chůzí. V 50. letech minulého století vedl velký zájem o manxe až k založení specializované chovné stanice, která se nalézá přímo na ostrově Man.

Stavba těla, popis

Manská kočka se řadí do skupiny krátkosrstých koček. Tělo manxe je silné a kompaktní, se širokou hrudí, končetiny jsou dobře osvalené. Přední jsou přitom poměrně krátké a postavené široko od sebe. Zadní končetiny jsou o něco vyšší. Tlapky nohou mají výrazně kulatý tvar.

Hlava působí relativně masivním a kulatým dojmem a buclatými tvářemi, nos má střední délku a není u něj výraznější stop. Uši jsou střední velikosti, sbíhají se do špičky, jejich umístění je poměrně daleko od sebe a vysoko na hlavě. Oči má manx velké a krásně kulaté, přičemž barva by měla odpovídat také příslušené barevné varietě, podobně jako u britských koček.

Srst je krátká a má dvojitou strukturu. Podsada působí měkce a hustě, skoro až jako polštář. Na konci páteře, v místě, kde je nasazený ocas, se vyskytuje u tohoto plemene zvláštní jamka. Ideální bezocasí manxové postrádají ocas úplně a nazývají se „rumpies“, zatímco méně čistá forma má kulovitý výrůstek a říká se jim „stumpies“.

  • Velikost dospělé kočky: 3-5,5 kg

Zbarvení

Povolené jsou všechny barvy a kresby v kombinaci s bílou. Množství bílé může být jakékoliv. Nos a polštářky tlapek musí mít barvu, která ladí s barvou srsti.

Zdroj: Sandra Potere / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Manx je nesmírně zajímavou kočkou, která vykazuje nejrůznější tělesné změny, které vznikly jako odpověď na izolovanost. Ale také v chování se najdou určité nuance. Tak například nedokáže lézt na stromy, dokonce ani skákat z větších výšek.

Manská kočka má ráda společnost člověka a je velmi klidná, přátelská a celkově vyrovnaná. Chovatelé u ní dokážou ocenit její skvělou přizpůsobivost prostředí, snad s výjimkou občasných citlivých reakcí na nadměrný hluk. Při ideální péči se manxové mohou dožívat velmi vysokého věku a dělat dospělým i dětem vděčnou společnost velice dlouho.

S ostatními zvířaty se snáší manská kočka také dobře a jen zřídkakdy se projevuje dominantně či dokonce agresivně. Pokud si chce vyžádat pozornost, ozývá se poměrně slabým hlasem, jakýmsi vrněním, které má do mňoukání velmi daleko.

V některých případech dokáže dokonce bránit majitele vlastním tělem a je odvážná. Manská kočka je velice učenlivá, ale také ostražitá, necítí se příliš dobře o samotě. Nezapře v sobě stále dravého lovce, který vám doma dokáže vymýtit myši a jiné hlodavce, ale zároveň si bude vždy ráda hrát.

Březost, koťata

U čisté manské kočky, která se nazývá rumpie, se velmi často rodí mrtvá koťata, proto se pro chovy raději volí varianta stumpie, případně třetí verze s ocasem – taily manx.

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-7

Výchova, péče

Především nezapomínejte na to, že manská kočka je výborný a nadšený lovec, proto jí umožněte venkovní výběh. Jen si dejte pozor, aby se nezaběhla, při lovu se totiž dokáže velmi rozvášnit. Pokud ji chováte v menších prostorách, neváhejte zakoupit nějaké překážky, prolézačky a tréninkové pomůcky.

Péče o srst nepatří u manxe k tomu nejnáročnějšímu, stačí kartáčovat jednou až dvakrát za týden. O drápky se kočka postará sama, bude-li mít dostatek pohybu po těch správných površích.

Tipy, zajímavosti

Manxové mají přetvořené tělo, kdy zadní polovina je zakulacená a zadní nohy výrazně zesílené. Důsledkem těchto změn je především charakteristická chůze, která není tak ladná jako u jiných plemen koček. Manská kočka spíše poskakuje jako králík, i proto se jí v anglickém jazyce říká také rabbit cat, tedy „zajícovitá kočka“.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.