Habešská kočka: atraktivní plemeno z Etiopie

Fotografie: Habešská koča
Zdroj: wildstrawberry / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Habešská kočka se dost liší od ostatních krátkosrstých plemen, a to především proto, že kočky habešské byly vyšlechtěny člověkem. Žena jistého anglického důstojníka, paní Barret-Lennardová, nalezla v Etiopii jedince, který se jí zdál velice podobný kočkám vyobrazeným na prastarých mincích a na staroegyptských kresbách.

Dala této kočce jméno Zula a roku 1866 ji přivezla do Anglie, kde pochopitelně vzbudila značný rozruch u tehdejších chovatelů a milovníků exotických koček. K uznání plemene mezinárodní organizací došlo v roce 1882 znovu v Anglii, ale dnes se již rozšířil chov do celého světa. Zejména v USA patří tyto kočky k velice oblíbeným.

V roce 1929 byl založen klub chovatelů habešských koček, který přispěl velice významnou měrou k dnešní standardizaci plemene.

Stavba těla, popis

Habešská kočka se řadí ke krátkosrstým plemenům, je střední postavy, středně dlouhého těla, s pružnými svaly. Také končetiny jsou šlachovité, svalnaté a poměrně dlouhé. Hlava je posazená na lepém krčku a má klínovité proporce. Nos tvoří z profilu jemnou linii.

Uši bychom mohli považovat za dlouhé a velké, mají široké nasazení a vyčnívají trochu do stran. Jsou u nich žádoucí štětinky. Oči habešské kočky jsou velké a mandlovité, doslova září a mají výrazně jantarový odstín, případně jsou zelené nebo žluté.

Ocas má značnou délku a silné nasazení, postupně sbíhá do zakulacené špičky. Srst je krátká, jemná, těsně přiléhá k tělu. Přednost se dává dvěma nebo třem barevným kroužkům na každém chlupu s tmavou špičkou.

Váha dospělých jedinců se pohybuje v rozmezí 2-5 kilogramů, kocouři jsou samozřejmě o něco těžší.

Zbarvení

Vyskytují se tyto tři základní uznané varianty:

  • Habešská modrá
  • Habešská červenohnědá
  • Habešská plavá
Zdroj: Denys Dolnikov / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Kočky z Habeše jsou atraktivním plemenem, které působí velice půvabně již na první pohled. Souměrně ladné křivky těla vás zaujmou a zamilujete si je stejně jako povahu těchto kočičích krasavic. Dokonale na vás zapůsobí také ladnost pohybů habešských koček a určitá obezřetnost v celkovém projevu. Pokud narazí na neznámé předměty nebo osoby, nejprve je ohmatávají tlapkami, až potom je očichají.

Habešské kočky mají spoustu energie, někdy můžou dokonce působit až hyperaktivně. Velmi rády běhají a skáčou, využívají různé překážky a při dobré stravě mají skutečnou radost ze života, která se přenáší také na pána. Tato kočka chce neustále poznávat něco nového, je zvídavá a inteligentní.

Plemenu z Etiopie nevadí ani delší přesuny a cestování, hodí se tedy například i na dovolenou. Navíc s ním můžete každý den zažívat spoustu nových příhod. Habešská kočka se velmi dobře naučí i některé akrobatické a vtipné kousky, není pro ni problém otevírat dveře nebo aportovat jako pejsek.

Březost, koťata

Není dosud známo proč, ale habešské kočky rodí více kocourů než koček. Koťata jsou po narození hodně tmavá a bez jakéhokoliv tickingu. Ten se objevuje až po druhém měsíci života.

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-7

Výchova, péče

Dejte si pozor na nábytek, záclony a různé součásti domácnosti, které doslova vybízí ke hře či šplhání, habešská kočka by s nimi mohla provést nepěkné věci. Je doslova nutné, abyste jí zajistili hodně pohybu, raději ve vyhrazených prostorách a za využití různých šplhacích pomůcek a uměle vytvořených překážek. Ještě lepší je, pokud máte oplocenou zahradu se stromy.

Žádnou zvláštní péči habešské kočky nevyžadují, o srst se dokážou postarat samy, stejně jako o průběžné broušení drápků. Snad jen nezapomínejte na pravidelné návštěvy veterináře, plemeno může vykazovat náchylnost na zánětlivá onemocnění. Při nedostatku pohybu hrozí velmi rychlé přibývání na váze.

Tipy, zajímavosti

Zkušení chovatelé habešských koček tvrdí, že jejich barva očí se dokáže měnit podle nálady, nebo podle momentálního zdravotního stavu.

Tip: Hledáte domácího mazlíka? Prohlédněte si i další zajímavá kočičí plemena a vyberte si to nejlepší pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama