Bombajská kočka: vzácný panter mezi domácími mazlíčky

Fotografie: Bombajská kočka
Zdroj: Aleksandr Volchanskiy / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Bombajská kočka byla vytvořena uměle a jedná se o plemeno, které je pojmenované podle indického města Bombaj. Její srst, která se vyznačuje temným leskem, připomíná srst leoparda, a to bylo také cílem její první chovatelky, Američanky Nikki Hornerové. Pro své elegantní pohyby je přezdívaná také „minipanter“. Pro křížení byli v padesátých letech minulého století použiti jedinci barmské kočky a americké krátkosrsté kočky.

Nikki Hornerové se po úvodních neúspěších podařilo vyšlechtit kočku, která se podobá panterovi, ovšem její úspěch se nesetkal s přílišným zájmem chovatelů. Až později si ti američtí uvědomili krásu a eleganci bombajské kočky, která je ovšem dost náročná na chov. V Evropě není dosud příliš chována a najdou se jen výjimky mezi odvážnými chovateli.

V USA je toto plemeno uznáno oficiálně od roku 1976. Americké asociace ovšem kočku uznávají pouze v černém barevném provedení. FIFe zařazuje bombajskou kočku stále ještě mezi neuznaná plemena.

Stavba těla, popis

Tělo bombajské kočky je trochu robustnější, ale přitom by nemělo působit podsaditě, ani příliš něžně. Stavbou těla je bombajská kočka podobná barmské kočce. Hlava je kulatá a vyznačuje se velkým nosem a silnou bradou. V porovnání se štíhlým tělem vypadá hlava až příliš rozměrně.

Uši jsou na horních konečcích zakulacené a jsou relativně malé, se širokou základnou. Oči mají kulatý tvar, svítí měděnou barvou, která může přecházet až dozlatova. Jejich posazení je daleké.

Srst má jemné tóny a vysoký lesk, bombajská kočka ji zdědila po svém předku barmské kočce. Těsně přiléhá k tělu a svým leskem připomíná černou kůži dámských drahých kabelek. Bombajská kočka téměř nemá podsadu a v srsti by se neměly objevovat bílé chlupy.

Ocas je středně dlouhý a končetiny pevné, střední délky, zakončené malými tlapkami tvaru oválu.

Zbarvení

Plnobarevná čokoládová, liliová, barmská zesvětlená barva, nebo modrý odstín, se k další plemenitbě nepoužívají. Srst by měla být co nejtemnější, a to až ke kořínkům chlupů. Černě zbarvené jsou také tlapky ze spodní strany a čenich.

Zdroj: Anna Yakimova / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Kočky z Bombaje se vyznačují neustálým předením a jsou stvořené pro život v bytě. Jejich touha po venkovním skotačení není taková jako u jiných podobných plemen. Bombajská kočka je mimořádně klidná, tichá a nesnáší jakýkoliv hlasitý zvuk, proto se příliš nehodí do rušných domácností.

Chovatelé o této kočce tvrdí, že je asketická a její chuť k jídlu je velmi sporadická. Trochu jiné je to však u koťat, která jsou naopak zdatnými jedlíky a spořádají cokoliv ve velmi krátké době.

Bombajské kočky vyhledávají člověka velmi rády a milují mazlení a hlazení. Jsou to dominantní jedinci, kteří se sice ozvou jen občas, ale dost výrazným hlasem, který nemusí být každému příjemný. Rovněž se vyznačují vysokou inteligencí a radostí z poznávání nových věcí a hraček. Toto plemeno vyhledává spíše teplé prostředí, dá se také velmi dobře naučit na vodítko.

Březost, koťata

Koťata se rodí s mnohem světlejší srstí, ta začne tmavnout asi v šestém měsíci života. Na rozdíl od dospělých jedinců mají velký apetit.

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 2-4

Výchova, péče

Bombajská kočka nevyžaduje zvláštní péči o srst, když ji ale budete vískat kartáčem či hřebenem, bude vám velice vděčná. O svou srst se umí dobře postarat sama a platí to i pro drápky, které se jí dobře obrušují. Přesto neuškodí nějaké ty hračky a škrabadla, především pokud nemá váš svěřenec větší možnost výběhu. Bombajské kočky milují teplé prostředí.

Tipy, zajímavosti

  • Vzhledem k tomu, že toto umělé plemeno vychází z koček barmských, americkým chovatelům se často rodí varianty, které mají rozličnou barvu srsti.
  • V Evropě je úspěšně chováno jen několik jedinců a bombajská kočka je považována za jedno z nejvzácnějších plemen

Tip: Hledáte pro sebe kočičího mazlíka? Podívejte se i na další plemena koček a vyberte si.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama