Zmije je had, který zabíjí uštknutím
Víte, který had má na svědomí nejčastější úmrtí způsobené uštknutím? Je to zmije paví (Echis carinatus). Jed zmije však není nejsilnějším jedem. Taipan je jednoznačným vítězem. Nebezpečnost zmije spočívá v hojném výskytu v daném místě či zalidněné oblasti. Nalezneme ji převážně v Indii, dále pak na Blízkém východě a ve střední a jižní Asii.
Na kořist čeká stočená do klubíčka
Zmije paví obývá polopouště, skalnatá prostředí i travnaté stepi. Přes den relaxuje, a proto se zahrabává do písku. Pokud ji nespatříte tam, jistě se schovává pod kamenem. Obvykle jí vykukuje pouze hlavička. Zmiji můžeme nalézt i v oblíbené číhací poloze – stočenou do spirály s hlavou uprostřed klubka. V této poloze je připravená střelhbitě se vymrštit jako pružina a zaútočit na nepřítele. Před zmijí je třeba být neustále ve střehu. Ale ne vždy je to snadné. Může se totiž přihodit i to, že ji díky její nenápadnosti nepostřehneme.
Zmije se dokáže skvěle maskovat
Zmije paví je had menšího vzrůstu. Její průměrná délka nepřesahuje 60 centimetrů. Navíc disponuje výbornou maskovací schopností. Ta je umožněna zbarvením kůže, která se podobá odstínu půdy a prostředí, v němž sídlí. Od žlutohnědé přes červenou až k zelené. Tento plaz nosí překrásný šat. Je ozdoben složitým vzorem vyplněným tmavými a světlými skvrnami. Štíhlá hruškovitá hlava se honosí tmavou skvrnou ve tvaru X. Tělo zmije je pokryto silně kýlnatými šupinami. Při pohybu se šupiny třou o sebe. A tak, když se hadí kráska rozhodne někam doplazit, šupiny dostanou zabrat. Zmije proto vydává silný skřípavý zvuk, který slouží i jako varovný signál v ohrožení.
Noční plaz a jeho kořisti
Tento živorodý had vede aktivní život převážně v noci. Ze svých úkrytů vylézá i po dešti, kdy je větší vlhko. Kořistí se jí stává větší hmyz, obojživelníci, ptáci, menší savci, ale nepohrdne ani jiným plazem.
Tip: Podívejte se i na další živočichy a zajímavá zvířata.