Varan komodský: ještěří obr

Varan komodský
Zdroj: Sergei Uriadnikov / 123RF.com

Reklama

Varan je jeden z největších ještěrů

Varan komodský (Varanus komodoensis) je králem mezi ještěry. Svou délkou, která dosahuje až 350 centimetrů, a váhou o 150 kilogramech, se jednoznačně řadí mezi největší ještěry na světě. Varan komodský patří do čeledi varanovitých. Setkáte se s ním nejen na ostrovech Indonésie, tedy v jeho domovině, ale také v pražské či plzeňské ZOO.

Potravu varanů tvoří zejména savci

Mohutný varan komodský působí na první pohled trošku nemotorně. Přízeň publika nalézá i díky přátelskému zjevu. Avšak nenechte se zmást, jedná se o skutečného predátora. Varani stojí na úplném vrcholu potravního řetězce. Živí se nejen mršinami, ale jsou rovněž i skvělými lovci. Loví drobné i větší savce – šelmy či kopytníky. Kořist překvapí a zaútočí ve chvilce, kdy to oběť neočekává. Varani jsou rychlí a pohotoví. Zvíře poraní, nechají vykrvácet nebo do těla oběti zanesou jed pomocí slin. Zvíře následně umírá.

Varani komodští vycítí mršiny až na několik kilometrů. Když se nasytí, dokážou pak týdny hladovět do doby, než si najdou novou potravu. Dospělý nasycený samec varana váží kolem 150 kilogramů. Samičky jsou samozřejmě o něco lehčí a drobnější.

Zdroj: Sergei Uriadnikov / 123RF.com

Predátor s vynikajícím čichem

První varan komodský byl objeven v roce 1912. Tento druh dnes obývá zejména ostrovy Indonésie, konkrétně ostrovy Komodo, Rinca, Padar, Flores a Gillimontang. Potkáte jej v lesích či v travnatých savanách. Varan komodský je živočichem, který se pohybuje spíše během dne. V noci pak odpočívá. Za den je schopen urazit až deset kilometrů, obzvlášť pokud putuje za potravou. Stejně jako další ještěři, i varani komodští se líhnou z vajec. Samice tohoto živočicha snese v jednom vrhu přibližně 20 – 40 vajíček. Zahrabe je do písku a mláďata nechá vylíhnout. Zajímavostí je také fakt, že samice je schopna partenogeneze. Vajíčka proto nemusí být oplodněna samcem. Tento objev byl učiněn v roce 2007 v ZOO v Londýně.

Varani umí šplhat po stromech

Varani komodští jsou charakterističtí svým hnědošedým zbarvením, díky kterému dokonale splývají s přírodou. Tělesná konstituce je disproporční, o čemž svědčí robustní tělo a drobná hlava. Trup je dlouhý, zakončený dominantním ocasem. Tito obří ještěři jsou vybaveni pěti prsty s drápy. Používají je nejen k lovení potravy, ale také při pohybu po stromech. Varan žije převážně na zemi. Umí i plavat a potápět se. Obecně je známo asi 70 druhů varanů.

Tip: Zjistěte zajímavé informace i o dalších živočišných druzích z našich i vzdálených lesů a hájů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama