Snovačka jedovatá: nebezpečí ,,černé vdovy“

snovačka jedovatá
Zdroj: peterwaters / 123RF.com

Reklama

Snovačka alias černá vdova je jedovatý pavouk

Snovačka jedovatá má lidové označení ,,černá vdova“ a odkazuje asi k pěti druhům snovaček. A co jsou zač? Snovačky jedovaté (Latrodectus mactans) jsou pavouci, kteří spřádají neuspořádané, většinou třírozměrné sítě. Produkují silný jed. Všichni pavoukovci disponují příústními orgány – klepítky (zvané chelicery), do nichž ústí jedové žlázy. Ty pak slouží k ochromení oběti. Co se týče pavoukovců obecně, nemohou svými klepítky ohrozit živočicha, který je vzrůstem převyšuje. Výjimku tvoří právě snovačky.

Snovačky mají na zadečku kresby červené barvy

Je to právě ona, snovačka jedovatá alias černá vdova, černý lesklý pavouk s výrazně červenými kresbami na zadečku. Tvar kreseb je různý. Nejčastěji asociují kovadlinku či přesýpací hodiny. Kresby se mohou vyskytovat na vrchní i spodní straně zadečku.

Zdroj: Derrick Neill / 123RF.com

Pavouci se živí hmyzem, který lapí do sítě

Snovačka jedovatá je samotářský pavouk. Má ráda tmavá, suchá místa, a proto se často uchyluje do lidských obydlí. Vybírá si sklepy a kůlny. Tam se cítí jako doma. V přírodě ji můžeme spatřit ukrytou ve skrýši pod kamenem, ve štěrbinách či pod padlými stromy. Precizně upletenou síť prakticky neopouští. Ve spodní části pavučiny si staví skrýš, ve které číhá. Snovačky jedovaté konzumují hmyz – mouchy, můry, sarančata. Cokoli se chytí do jejich sítě. Černé vdovy se vyskytují v teplých oblastech. Rozšířené jsou zejména v Severní Americe. Dále je můžeme hledat v Austrálii, na jihu Asie a zřídka také v jižní Evropě. V těchto oblastech je celkem rozšířená. Ohroženým druhem se stává pouze na Madagaskaru.

Jed snovačky jedovaté je velmi silný a obsahuje nebezpečné neurotoxiny (jedy působící na nervovou soustavu). Málokdy je však smrtelný. Větší nebezpečí hrozí malým dětem, lidem se srdečními chorobami a starým lidem. U zdravého dospělého jedince vyvolá uštknutí, které je velmi bolestivé, do 10 minut příznaky otravy. Přicházejí návaly bolesti, křeče, zvýšený tlak, nevolnost a nechutenství. Člověku se hůře dýchá. Taktéž může dojít i k nepříjemným psychickým projevům, a to zejména k silnému pocitu strachu.

Po uštknutí je tedy vhodné okamžité vyhledání lékařské pomoci. V tomto případě příznaky vymizí přibližně po pěti dnech. Ke kousnutí dochází prakticky pouze z viny člověka. Snovačka je velmi plachá a útočí jen ze strachu. Není proto na místě ji namíchnout odhalením její skrýše či poškozením pracně vykonstruované pavučiny.

Dimorfismus a páření snovaček

U snovaček je výrazný sexuální dimorfismus. Sameček je malý a štíhlý. Disponuje tenkými nožičkami. Měří okolo 5 milimetrů. Oproti němu je samička velký a buclatý pavouk, který dosahuje velikosti 25 milimetrů. Přezdívka černá vdova vychází z přesvědčení, že samička po aktu páření sežere svého druha. K tomu však dochází pouze výjimečně. Většinou totiž sameček stačí utéct, aby tak nadále hledal jiné samičky k oplození. Mládětem černé vdovy je malý světlý pavouk, který s každým svlékáním kutikuly tmavne. Velmi brzo se pak stává samostatným.

Tip: Poznávejte i další živočichy žijící nejen na našem území.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama