Nebezpečí mamby černé

Zdroj: Vaclav Volrab / 123RF.com

Reklama

Mamba černá je nejrychlejším hadem na světě

Jejím revírem je Afrika. Její tempo je nejrychlejší. Smrtelný jed, vražedné úmysly, proslulá hrůzostrašností – mamba černá.

Druhý největší jedovatý had, první je kobra

Mamba černá (Dendroaspis polylepis) z čeledi korálovcovitých je držitelem hned několika rekordů. Jednak je druhým největším jedovatým hadem na světě, protože dorůstá až do délky 4,5 metrů. (Na prvním místě se umístila kobra královská se svými 5,6 metry.) Dále patří mezi nejrychlejší hady vůbec. Dokáže se totiž plazit rychlostí až 20 kilometrů za hodinu. A nezapomínejme ani na jed mamby černé, který působí ze všech hadích jedů nejrychleji.

Tip: Energyvet – veterinární produkty pro šťastná zvířata

Mamba černá se vyskytuje na stromě, ale i na zemi

Mamba černá obývá pruh území Afriky od Senegalu přes Nigérii ke Středoafrické republice, odtud dále k celému východnímu pobřeží Afriky počínaje Somálskem až k Jihoafrické republice. Vyhovuje jí prostředí polopouští, savan s porosty a křovinami a nevyhýbá se ani skalnatým oblastem. Mamba černá je aktivní ve dne, kdy se pohybuje nejen po stromech, ale často i po zemi (na rozdíl od ostatních druhů mamb, které na zemi potkáme zřídkakdy). V noci se skrývá většinou v křovinách, obývá nory po hlodavcích či termitiště.

Mamba černá
Zdroj: Andrea Izzotti / 123RF.com

Jed mamby člověka ve většině případů zabije

Název samotného plaze – mamba černá – je poněkud zavádějící, neboť je tento had zbarven do olivově hnědé, šedivé až žlutozelené. S narůstajícím věkem pak tmavne. Má štíhlé, přesto velmi silné tělo a mohutnou hlavu, jejíž tvar připomíná rakev. Disponuje černýma očima a černým vnitřkem tlamy, podle kterého dostala svůj název. Jedové zuby mamby černé nejsou nijak výrazné. Na rozdíl od zmijovitých hadů je totiž neumí sklápět a vyklápět. Jsou to tedy zuby poměrně krátké a vybavené hlubokou rýhou, prostřednictvím které do oběti proudí jed. Jed mamby černé je tvořen především neurotoxiny.

Ochromuje nervovou soustavu, ale zhoršuje také srážení krve. Navíc negativně ovlivňuje činnost srdce. Své oběti napadá jak skokem ze stromu, tak ze země. Nejprve se vztyčí, je schopna vzpřímit až polovinu svého dlouhého těla, a pak bleskově zaútočí. Loví převážně malé savce, ostatní hady a ptáky. Tyto oběti rychle kousne několikrát za sebou, poté se stáhne a čeká, až jed zapůsobí. Stane se tak během několika desítek sekund. Pokud však loví větší kořist, krysy nebo ptáky, zůstává v oběti zakousnutá, dokud se napadený nepřestane hýbat. Mamba černá je plaché zvíře. V ohrožení se stává agresivním útočníkem. Pro člověka je uštknutí mambou černou téměř vždy smrtelné, protože jed působí velmi rychle. Pokud u sebe napadený nemá protijed, není mu pomoci.

Mláďata mamby mohou ihned lovit potravu

Každá mamba si hlídá své teritorium. Při páření samci bojují o to, kdo si samičku odvede na své území. Provádí spíše rituální boj, při kterém nedochází k velkým zraněním. Samci se do sebe zaplétají a snaží se protivníka přitlačit k zemi. Po páření samička klade asi 16 kožovitých vajec do podzemních hnízd. Vylíhnutá mláďata dosahují vzrůstu půl metru a jsou schopna vydat se ihned na lov.

Tip: Zjistěte, jak žijí další exotičtí i evropští živočichové.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama