Motýlice lesklá: tak trochu jiná vážka

motýlice lesklá
Zdroj: Tomas Valenta / 123RF.com

Reklama

Motýlice jsou známé již z prvohor

Okolo řek, rybníků, ale i luk a lesů často poměrně rychle prolétají zvláštní tvorové. Mají velkou hlavu s výraznýma očima, velká křídla, dlouhý a štíhlý zadeček. Nevypadají jako z tohoto světa. Známe je ze zkamenělin již z období karbonu a permu, tedy z prvohor. Patří do řádu vážek, ale některé se tak nejmenují. Pojďme si představit jednu z nich, kterou v naší přírodě můžete vidět velmi často: motýlice lesklá je plná překvapení.

Vážka se liší od ostatních svou barvou

Motýlice lesklá (Calopteryx splendens) je druh vážky, kterou poznáme poměrně snadno díky charakteristickému zbarvení křídel samců. Ty jsou na rozdíl od ostatních druhů vážek z 2/3 modročerná, jen u kořene a na konci jsou průsvitná. Samice mají křídla průhledná vždy, často se zeleným nádechem. Rozpětí se pohybuje od 60 do 70 mm. Tělo samců je kovově modré, spodní stranu zadečku mají bílou nebo žlutou. Samice jsou zelené, délka těla je 35-40 mm.

Zdroj: sandermeertinsphotography / 123RF.com

Motýlice létá co nejníže u hladiny řek

Motýlice lesklá se vyskytuje ve velké části Evropy a Asie. Na celém areálu rozšíření tvoří tento druh řadu poddruhů. U nich si ani odborníci nejsou dodnes jisti, jaký mezi sebou mají příbuzenský vztah. V České republice žije motýlice hojně na celém území, jen ve vyšších polohách a na horách se nevyskytuje. Obývá osluněné, pomalu tekoucí vody všech velikostí od potůčků až po největší řeky. Dokáže žít ve zregulovaných úsecích řek a v melioračních kanálech, nebo u výtoků z rybníků. Vzácněji se může vyskytovat ve stojatých vodách méně obhospodařovaných vodních nádrží.

Sameček chrání své teritorium i samičku

Motýlice lesklé létají pomalu a nízko nad hladinou vodního toku blízko břehu. Samci mají silně teritoriální chování a brání si své území i samičku. Teritorium si značí bzučivým letem a ocitne-li se v jeho blízkosti jiný sameček motýlice, neváhá a napadne ho. Se samičkou se začíná pářit za slunných dnů v květnu. Sameček dokonce hlídá a brání samičku, když klade vajíčka, před ostatními nápadníky. Vajíčka samice klade do pletiv vodních rostlin, někdy dokonce i pod hladinu. Z nich se pak líhnou larvy, které žijí mezi ponořenými částmi vegetace, na stoncích a kořenech rostlin.

Ty jsou stejně jako dospělci dravé. Nymfy dýchají přes kutikulu a na konci zadečku mají 3 delší výrůstky. Podle toho je můžeme odlišit od jiných druhů vážek. Mají radši klidnější úseky řek s dostatkem naplaveného materiálu, ale voda musí obsahovat dostatek kyslíku. Když se vylíhnou v dospělce, můžeme najít svlečku larev na vegetaci v okolí břehů okolo metru nad zemí. Motýlice můžeme u vody potkat přes celé léto, prohánějí se kolem ní až do konce září.

Tip: Poznávejte naší faunu a navštivte naši rubriku živočichové.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama