Králíci s kopýtky? Damani!

Fotografie: damani
Zdroj: Natalia Golovina / 123RF.com

Reklama

Damani nejsou hlodavci

Králík s kopýtky? Nic zvláštního. Představujeme vám damana. Damani kapští, zvaní také tlusťoši, jsou velmi zvláštní stvoření. Vzhledem připomínají králíka či přerostlé morče. Možná proto bývají tak často řazeni mezi hlodavce. Ve skutečnosti jsou ale spíše kopytníci. Jejich nejbližší příbuzní jsou totiž sloni.

Kopýtka damanů slouží k běhu

Co jsou zač? Damani mají na prstech malá plochá kopýtka. Využívají je pouze při běhu. Při normální chůzi používají prsty s polštářky, které jsou neustále zvlhčovány výměškem žláz. Fungují pak jako přísavky. Zažívací ústrojí damanů je podobné ptákům. Dorůstající horní špičáky připomínají kly. Na hřbetě mají pachovou žlázu, kterou překrývá štětina chlupů. Damani žijí na Blízkém východě a v Africe. V severní Africe dříve patřili k významným býložravcům. Dnes je ale nahradili kopytníci, mezi něž patří i antilopy.

Zdroj: Ekaterina Tsvetkova / 123RF.com

Druhy a rody damanů

Známe sedm druhů damanů. Dělí se do tří rodů: stromový, skalní a stepní. Damani stromoví (Dendrohyrax arboreus) se zdržují především v lesích. Na stromech okusují listy. Symbiotické mikroorganismy v žaludku jim štěpí celulózu. Tento druh damanů o sobě rád nechává slyšet v noci. Vydává kvákavé zvuky, jež jsou zakončeny výkřikem. Damani skalní (Procavia capensis) se nacházejí na skalních výchozech a útesech, především v oblasti Afriky a Blízkého východu. Živí se převážně trávou. Za potravou urazí až 1,5 km. Můžeme je taktéž zaslechnout v nočních hodinách. Zvuky v podobě štěbetání a hvízdání představují damana skalního. Daman stepní (Heterohyrax brucei) obývá stejné prostředí než daman skalní, ale koncentruje se spíše do oblasti východní Afriky.

Daman je společenský živočich

Damani jsou jedni z mála živočichů, kteří dokáží žít společně, alespoň co se druhů týče. Kupříkladu daman stepní a daman skalní mají mezi sebou velmi vřelé vztahy. Druhy se vzájemně nekříží, ovšem když jde o mláďata, neexistují žádné rozdíly. Tito živočichové si navzájem nekonkurují. Každý z nich se živí jiným druhem potravy. Damani žijí v koloniích. Kolonie disponuje až 80 jedinci.

Jelikož nedokážou řídit svou tělesnou teplotu, společně se zahřívají. Ve dne se ale rádi sluní. Daman je častá oběť orla, lva, levharta či krajty. Přinejmenším jeden člen skupiny je vždy na stráži. Hlídá okolí. Při hrozbě nebezpečí varuje ostatní hlasitým výkřikem. Životy damanů jsou v současné době ohroženy. Damani se loví pro kožešiny. Navíc ztrácejí své biotopy. Tři druhy damanů ze sedmi jsou označeny za zranitelné v červeném seznamu IUCN.

Tip: Nakoukněte do rubriky živočichové, kde na vás čekají další zajímaví tvorové s kopýtky i bez.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama