Hedvábné tajemství bource morušového

Foto:Bourec morušový
Zdroj: Thanee Hengpattanapong / 123RF.com

Reklama

Bourec a tvorba hedvábí

Již před 5 000 lety Číňané domestikovali nenápadného nočního motýla zvaného bourec morušový (Bombyx mori). Způsob, kterým za jeho pomoci vytvářeli pravé a nenapodobitelné hedvábí, byl dlouho přísně střeženým tajemstvím. I přesto bylo jednoho dne tajemství odhaleno, a tak je dnes bourec morušový obecně znám a chován po celém světě. Z volné přírody však již téměř vymizel.

Noční motýl, který neumí létat

Jen málokdo ví, jak vypadá dospělé stádium bource morušového. Nevelký motýlek je bílého či krémového odstínu s jemným chmýřím. Samička je až třikrát větší než sameček a ani jeden neumí létat. Dospělcům se nevyvíjí ústní ústrojí, takže nemohou přijímat potravu. Jediný úděl jejich života je reprodukční. Proto se během jednoho dne rozmnoží a samička naklade vajíčka do 48 hodin. Poté oba umírají.

Zdroj: yuelan / 123RF.com

Housenka si tvoří kokon pomocí slinných žláz

Samička bource morušového klade okolo 400 světle žlutých vajíček velkých 2 mm. Tmavé housenky, které se z vajíček líhnou, jsou hrozivě nenasytné. Tak jako je úděl dospělce rozmnožit se, jediný úděl housenky je spořádat co nejvíce potravy. Bourec morušový je potravní specialista a živí se pouze listy moruše. Tento ovocný strom je nenáročný k pěstování a vyskytuje se téměř všude. Proto není pro housenky problém najít dostatek potravy. Přibližně 30-35 dnů trvá než se housenka 30 krát zvětší a nabyde až 9 000 krát větší hmotnost. V tomto procesu se musí čtyřikrát svlékat ze své kůže. Postupně dostává světlejší barvu.

Když se housenka do sytosti nasytí, měří celých 9 cm. Začne si utvářet kokon. Ze svých slinných žláz vylučuje speciální tekutinu, která na vzduchu tuhne a vytváří tenké vlákno. Z něj si během tří dnů housenka okolo sebe upřede velmi pevný a pružný obal. Za 2 týdny pak vylézá dospělý motýl. Pokud chceme získat hedvábí, je zapotřebí být v pozoru nejlépe okolo desátého dne. Od housenek kokony sesbíráme. Nejprve se suší horkým vzduchem, který zabije zárodek bource uvnitř. Pak se namáčí do teplé vody. Tím se rozpustí bílkovinné lepidlo, které drží zámotek pohromadě. Po rozmotání jedné kukly dostaneme až 2 km dlouhé vlákno. Na jedny šaty je tedy potřeba asi 3 000 kokonů.

Vědci využívají bource pro výzkum

Výroba hedvábí však není jediným využitím těchto motýlů. V asijských státech jsou vařené či smažené housenky a kukly bource velmi oblíbenou pochoutkou. Tento sympatický motýl slouží také vědcům jako modelový organismus. Většina poznatků o členovcích vychází z výzkumu bource morušového. Díky tomuto druhu byly objeveny například hmyzí feromony.

Tip: Nenechte si ujít i další zajímavé živočichy a zjistěte, koho můžete potkat při svých toulkách lesy a háji.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama