Fosa: pán Madagaskaru

Fotografie: Fosa
Zdroj: mihtiander / 123RF.com

Reklama

Strava šelmy fosy

Ti z vás, kteří dobře znají tajuplný ostrov Madagaskar, jistě vědí, že je jediným místem na světě, kde žije šelma fosa. Na své si přijdou i fanoušci Madagaskaru. I tento film může posloužit jako drobná pomůcka pro představu o tom, čím se fosa živí. Strava fosy je pestrá na lemury a hlodavce, ovšem nepohrdne ani ptákem či rybou. Z těl ulovených živočichů fosy zkonzumují úplně všechno. A to doslova. ,,Na talíři“ nenechají ani chlupy, drápy či kosti.

Největší predátor Madagaskaru

Fosa (Cryptoprocta ferox), je šelma patřící do čeledi cibetkovitých a promykovitých. Ačkoliv její stavba těla (v průměru 60 – 80 cm a váha kolem 7 kg) není nijak ohromující, je největším predátorem Madagaskaru. Fosa svým vzhledem připomíná kočku, ale je přirovnávána i k psům a vydrám. Pro svou velikost je velmi rychlá a mrštná. Prohání se v korunách stromů, kde chytá již zmíněné lemury. K udržení rovnováhy jí slouží ocas, jenž je skoro stejně dlouhý jako tělo.

Zdroj: belizar / 123RF.com

Fosy a jejich vývin

Tajemný ostrov Madagaskar je opředen pověstmi a záhadami. Stejně tak i živočichové, kteří zde žijí. Jednou záhadou disponuje i fosa. Jedná se o přeměnu pohlavního orgánu. Mladým samičkám začne růst velký klitoris, který obsahuje kost. Je pokrytý hrůznými bodlinami. Vypadá tedy jako pravý samčí pohlavní orgán. Samice fosy pomocí něj vypouští oranžovou tekutinu, přičemž je tento jev příznačný právě pro samce. Samicím se vyvinou dokonce i genitální hrbolky, které připomínají varlata. Okolo čtyř let, do nichž samičky dospějí, se tento orgán zmenší na normální samičí velikost. Zoologové zatím nepřišli na důvod, proč je tomu tak. Spekuluje se i o variantě, že ,,fosí slečny“ jsou takto obdařené proto, aby si udržely dostatečný odstup od samců do doby, než vyspějí.

Rozmnožování fosy

Fosy, jakožto páni Madagaskaru, jsou samotáři. Každá fosa si usilovně střeží své teritorium. Až když nastane doba páření, samci začnou vyhledávat samice. V době říje si samička vyleze na vrchol stromu, pod kterým se shromáždí samci. S ,,vybranými kousky“ se asi týden páří do doby, než ji vystřídá další samice. Každá kopulace trvá přibližně tři hodiny. Březost samice trvá přibližně tři měsíce. Samice mívají 2 – 4 mláďata. Ta dospívají kolem čtvrtého nebo pátého roku. Fosy se mohou dožít až 17 let.

Ohrožený druh šelmy

V současné době je tento druh velmi ohrožen. Jejich největším nepřítelem je, bohužel, člověk. Ničí jejich přirozené prostředí a také je loví. Tamější lidé z ostrova fosy nemají v lásce. Svým potomkům proto vyprávějí odstrašující historky o ukradených dětech. Odhaduje se, že dnes žije na Madagaskaru už jen 2 600 fos. Doufejme, že jich přibude více. Protože jsou fosy obdařeny schopností dokonalého ukrytí, není tento odhad přesný. Zahlédnout fosu ve volné přírodě je téměř nemožné. U nás ji můžeme spatřit v zoologických zahradách v Ústí nad Labem, Olomouci či Dvoře Králové.

Zajímavost: Latinský název fosy (Cryptoprocta ferox) znamená: „zuřivý skrytý konečník“. To proto, že jejich konečník překrývá váček se žlázou, kterou fosy používají ke značkování teritoria.

Tip: Další zajímavé tvory najdete v rubrice živočichové.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama