Zajímavosti ze světa zvířat 12

Zdroj: Anna Kucherova / 123RF.com

Reklama

Jaký talent v sobě ukrývá paka nížinná? Který had je jedním z nejdelších a současně nejnebezpečnějších na světě? Čím se chlubí tinama chocholatá? Co víte o paježurách?

Pisila čáponohá

Pisila čáponohá (Himantopus himantopus) má nejdelší nohy z ptačí říše v poměru k tělu. Proto jí nečiní problém lovit také v hlubokých vodách, kam ostatní nemohou. Pisila se při lovu řídí zejména zrakem a hmatem zobáku. Pomocí zobáku totiž pátrá ve vodě. Lapenou kořist loví rychlými sekavými pohyby zobáku ze strany na stranu. Pisila však potravu nehledá pouze pod vodou. Hmyz, který se pohybuje taktéž blízko vodního prostředí, patří mezi lahůdku těchto ptáků. Při chytání hmyzu se pisily často otáčí či nadskakují.

Paka nížinná

Paka nížinná (Cuniculus paca) patří mezi vynikající plavce. Disponuje totiž velkou hlavou s hranatým čenichem. Robustně stavěné tělo je doplněno krátkými mohutnými končetinami s malým ocáskem. Zbarvení tohoto živočicha sestává z hnědého, rudého či šedého odstínu na hřbetě, čtyřmi pruhy po stranách těla, které jsou tvořeny tečkami, a bílou či hnědožlutou srstí na spodní části těla.

Křovinář němý

Zdroj: Igor Dmitriev / 123RF.com

Křovinář němý (Lachesis muta) je nejdelším zmijovitým hadem na světě. Současně patří mezi nejjedovatější plazy. Křovináři němému je připisována až dvacetiprocentní mortalita, a to i v případech, kdy byl napadený lékařsky ošetřen. Tento had se však záměrně vyhýbá kontaktu s lidmi. Žije v úkrytu a v noci vyráží na lov. Stočený do klubíčka a připraven k útoku vyčkává na svou oběť.

Tinama chocholatá

Tinama chocholatá (Eudromia formosa) je nápadná především elegantně zahnutou chocholkou směrem dopředu. Odtud vznikl i její název. Světle až tmavě hnědé zbarvení tinamy podtrhují kropenatá křídla a bílá páska pod očima. Tinama patří mezi plaché živočichy, a proto se vyskytuje v malých až středně velkých skupinách ve stepích či zalesněných krajinách.

Paježura bruijnova

Zdroj: keitma / 123RF.com

Samice paježury bruijnovy (Zaglossus bruijni) stejně jako ostatní ježury vyhrabává doupě pro vejce. Na rozdíl od jiných druhů ježur nosí a kojí mládě vyklubané z vejce ve vaku. Paježura bruijnova je největším ptakořitným savcem, který se velmi pomalu pohybuje. V ohrožení se stáčí do bodlinaté koule.

Tip: Poznejte zajímavosti a mytologie ze světa zvířat.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články

Zajímavosti ze světa zvířat 11

Který živočich ,,ochutnává“ vánek jazykem? Může být proces vylučování spojen s iluminiscencí? Jaké společenské rozvrstvení skupin převládá u psounů? Ze sladkých vod

Zajímavosti ze světa zvířat 10

Kdo má nejdelší jazyk ve zvířecím království? Který živočich svou rychlostí skoků konkuruje vesmírným technologiím? Kteří živočichové neradi mění jídelníček? O vylučovacím

Ještěři a ještěrky

Ladná obrněná těla, důstojný a přemýšlivý posed, a jakýsi zasněný až magický pohled, který je staví nad věc. Často jen vyčkávající proto,