Barevní živočichové: Variace na černobílou 1

Zdroj: Jacoba Susanna Maria Swanepoel / 123RF.com

Reklama

Lesklé kabelky, zvonáče, funkybundy a stuhy ve vlasech. Vraťme se na moment do 50. let. Retro móda krášlila nejen přehlídky, ale celý svět, který se zdál o to barevnější. A dnes tomu není jinak. Pamatujete na kombinaci černobílé? Kdo by ne! Přehlídka tvarů, barev a vzorů.

Černobílá ,,retro“ zvířata

Nejen na mole a mezi modelkami, dokonce i v přírodě lze spatřit pestrou přehlídku kostýmů v podobě nejrůznějších druhů kožichů. Dlouhé, krátké, teplé, barevné, s podšívkou nebo bez. Tisíce vzorníků poskytují pastvu pro oči. Začněme hezky od začátku. Jsou tady „retro živočichové“. Nevěříte? Kombinace černobílé se dá považovat za klasickou, harmonickou a perfektně vyváženou barevnou kombinaci. Jak je známo, volbou této kombinace toho člověk moc nepokazí. Dokonce ani v přírodě tyto barvy nevyšly z módy.

Nadarmo se neříká, že šaty dělají člověka. A tak příroda nadělila černobílé kabáty, kožichy a péřové bundičky hned několika druhům. O značku nejde, vyhneme se i přehnaným cenám. Navíc je každý kousek originální a dostanete na něj doživotní záruku. A tak je vystaráno navěky. Už se nikam nemusí chodit a nic se nemusí reklamovat. A jak je to s údržbou takového kabátku? Inu, naštěstí je každý majitel velmi svědomitý a čistotný. Speciální metody čištění nic nestojí, zato barvy jsou stále lesklé a zářivé. Kabáty v podobě srsti v mnoha případech navíc poskytují ochrannou či kamuflážní funkci.

Zebra

Kromě kabátů jsou dnes v kurzu i pyžama. Víte, kteří živočichové se po ranním budíčku nepřevlékají? Jsou to exotické zebry! Pruhovaná až bizarní móda vládne i v Africe. Zebra je lichokopytníkem z rodu Equus, má charakteristickou bíločerně pruhovanou srst. Zebry žijí v rodinných skupinách, které tvoří hřebec, klisny a mláďata. Zajímavostí je, že embrya zeber mají nejdříve tmavou kůži. Těsně před narozením se na kůži mláděte vyvinou bílé pruhy.

A jak je to s maskováním a vizuálními klamy zebry v tomto nápadném obleku? O tom, proč má zebra pruhy, se psalo již v mnoha bajkách. Existují domněnky, že pruhy slouží jako maskování před lovci. Díky nim je v pralese tento lichokopytník méně viditelný. Navíc, pokud se shlukne do stáda, je obtížné jednotlivce identifikovat. Další teorie spočívá v matoucím a rušivém vlivu pruhů, které chrání stádo před útočníky – a to tak, že v horkém tropickém vzduchu zkreslují tvar zebřích těl. Dalším vysvětlením může být i skutečnost, že pruhy odpuzují bodavý hmyz. Takto oděné zebry připadají komárům neatraktivní a nepřitažlivé. I kresba černých linií na těle zebry má svůj význam a stojí za povšimnutí. Na základě uspořádání pruhů se tito tvorové navzájem identifikují a vzájemně komunikují. Pokud má zebří jedinec pruhy nezvykle uspořádané, je ostatními záměrně přehlížen.

Panda velká

Zdroj: Leung Cho Pan / 123RF.com

Huňatým kabátem se chlubí i pandy. Panda velká (Ailuropoda melanoleuca) je savcem z čeledi medvědovitých. Pandy pochází z Číny a současně se staly jejím symbolem. Žijí v hornatých oblastech Tibetu a Sečuánu. Tito živočichové disponují mohutným zavalitým tělem, krátkým ocasem a tlapami o pěti prstech. Samci dosahují vzrůstu až 1,8 m a váží přibližně mezi 75 – 160 kg. Srst pandy je krátká a hustá. Odpuzuje vodu a chrání ji před chladem. Nápadné jsou i široké černé pruhy. Uši a oči jsou zahaleny černou krátkou srstí.

Skunk pruhovaný

Zdroj: yhelfman. / 123RF.com

Neobyčejně rozkošným oblekem se pyšní i skunk pruhovaný, nazývaný též skunk smradlavý (Mephitis mephitis). Šelma, která je charakteristická černou srstí s bílými pruhy na zádech a temeni hlavy, využívá ke své obraně zákeřného útoku. Vedle řitního otvoru má umístěny pachové žlázy, v nichž je umístěn páchnoucí výměšek. V nebezpečí se obrací zády k nepříteli a zaútočí na něj výstřikem zapáchajícího sekretu z pachových žláz. Útočníka je schopen zasáhnout přesně do oblasti očí až na vzdálenost 3,5 m. Skunk na své oběti vystaví jen na malý moment svůj pozoruhodný kožich. S jistotou můžeme tvrdit, že poraněný si ho nebude toužit vícekrát prohlédnout.

Sovice sněžní

Zdroj: Iakov Filimonov / 123RF.com

Sovice sněžní (Bubo scandiacus) neboli sovice sněžná je velká puštíkovitá severská sova. Dosahuje vzrůstu asi 60 cm s možným rozpětím křídel o 160 cm. Vyskytuje se v oblastech s chladnějším klimatem. Tělo sovice je porostlé peřím. Má kulatou bílou hlavu, velké žluté oči, zahnutý zobák, dlouhý ocas a drápy. Samice jsou výrazně větší než samci. Samec disponuje sněhově bílým opeřením beze skvrn. Samice je hustě černě skvrnitá. Mláďata jsou podobného zbarvení jako dospělé samice.

Lemur vari

Zdroj: pierivb / 123RF.com

Kouzelným přírůstkem je i lemur vari černobílý (Varecia variegata). Tento primát je zařazen mezi savce a patří mezi poloopice. Od primátů se odlišuje huňatým ocasem, hlavou protaženou v černý čenich bez srsti a krátkými boltci. Jeho pohled vypadá mírně vyděšeně, ale ve skutečnosti to není žádný strašpytel. Mezi lemury se nosí jemná vlnitá srst, o kterou pečují pročesáváním. Hřebínkem jim jsou spodní řezáky a špičáky. Lemur vari je největším a současně jedním z nejkrásnějších zástupců čeledi poloopic. Vyskytuje se ve dvou barevných provedeních – černobílé a červenohnědé formě.

Fleky, pruhy, puntíky – hlavně, že se každý cítí dobře a je sám sebou. I ve zvířecí říši platí, že srst dělá živočicha. A tak mají zvířata se svými kožíšky vyhráno a vystaráno na celý život. Nám (lidem) zase nezbývá nic jiného, než jít s dobou, módou a mnohdy překrášlenými trendy.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články

Zajímavosti ze světa zvířat 12

Jaký talent v sobě ukrývá paka nížinná? Který had je jedním z nejdelších a současně nejnebezpečnějších na světě? Čím se chlubí tinama

Zajímavosti ze světa zvířat 11

Který živočich ,,ochutnává“ vánek jazykem? Může být proces vylučování spojen s iluminiscencí? Jaké společenské rozvrstvení skupin převládá u psounů? Ze sladkých vod

Zajímavosti ze světa zvířat 10

Kdo má nejdelší jazyk ve zvířecím království? Který živočich svou rychlostí skoků konkuruje vesmírným technologiím? Kteří živočichové neradi mění jídelníček? O vylučovacím

Ještěři a ještěrky

Ladná obrněná těla, důstojný a přemýšlivý posed, a jakýsi zasněný až magický pohled, který je staví nad věc. Často jen vyčkávající proto,