Ladná obrněná těla, důstojný a přemýšlivý posed, a jakýsi zasněný až magický pohled, který je staví nad věc. Často jen vyčkávající proto, aby nám poskytli perfektní fotografický úlovek. Póza a elegance těl těchto tvorů vypovídá o talentu a rozvíjejících se modelingových schopnostech. Sláva ještěrů nevyhasla.
Ještěr není dinosaur
Zapomněli jste se v období druhohor? Tak se zase rychle vraťte zpátky. Ještěři (Lacertilia,také Sauria) jsou skupinou živočichů z řádu šupinatých, kteří se vyskytují po celém světě. Pokud si myslíte, že stihli navázat příbuzenské vztahy s dinosaury, jste na omylu. Ještěři a dinosauři jsou dvě zcela odlišné skupiny s diferenciálním vývojem. Cestování časem se nekoná. Protentokrát zůstaneme nohama pevně na zemi. Najdeme tam totiž plazy.
Popis a rozlišení plazů
Plně vyvinuté končetiny, střední ucho a pohyblivá oční víčka jsou charakteristickými znaky plazů. Na lebce je výrazná streptostylie – kost čtvercová spojená s mozkovnou. Ještěrům chybí tvrdé patro. Namísto něj jsou vybaveni pouzdrem čichového Jacobsonova orgánu, který slouží k vnímání pachu látek rozpuštěných ve slinách. Párové lebeční kosti často splývají a na základě této skutečnosti můžeme jednotlivé skupiny snadno identifikovat.
Autotomie a partenogeneze ještěrů
Máte z ještěrů panický strach? Zejména samci jsou do života předem plně vyzbrojeni. Nepotřebují k tomu ani zbrojní pas. Hřbet plazů je pokryt výrůstky, hřebeny a trny. To se někdo má. A aby toho nebylo málo, dokážou útočníka ošálit vážností svého zranění tak, že mu ve chvilce nepozornosti drze upláchnou. K této taktice využívají ocas, který je lámavý, avšak disponuje schopností autotomie. Když už dojde na odlomení ocasu v souboji, ještě chvíli se mrská. Útočník je tak zabaven a ještěr si klidně a nerušeně může jít dál po svých. Svůj ocas navíc nemusí dvakrát oplakávat. Plazi disponují nejen schopností autotomie (regenerace) ocasu, ale i končetin. A co když na ně přijde touha po rodičovství? Pářícím orgánem je párový hemipenis. A když si partnera/partnerku z nějakého důvodu nevyberou, nouze o děti nebude. Některé druhy jsou vybaveny schopností partenogeneze neboli samooplození. Ještěři jsou vejcorodí či živorodí. Vajíčka, která snášejí, zahaluje kožovitý či zvápenatělý obal.
Ohrožený druh živočicha
Ještěři jsou většinou menšího vzrůstu, jen zřídka přesahují několik desítek centimetrů. Za největší ještěry byla považována skupina Mosasaurů dosahující až 15 m do délky o hmotnosti 20 tun. V současné době u nás žije několik druhů ještěrů, kteří jsou považováni za ohrožené. Je zapotřebí je chránit. Jmenujme slepýše křehkého, ještěrku obecnou, ještěrku zelenou, zední či ještěrku živorodou. Ještěrka obecná (Lacerta agilis, Linnaeus, 1758) je jeden z nejrozšířenějších druhů ještěrky v ČR. Žije pod kameny nebo ve skulinách.
Plazi s nádhernými barvami
Lidé se ještěrů často bojí. Považují se za ošklivé a nebezpečné tvory. A oni jsou přitom jen sví a sami sebou. Krása ještěrů by neměla být doceňována pouze skrze působivý fotografický materiál, ale současně by se měla odrazit i ve společném soužití, harmonii a respektu s člověkem.