Zajímavosti ze světa zvířat 10

Zdroj: itsajoop / 123RF.com

Reklama

Kdo má nejdelší jazyk ve zvířecím království? Který živočich svou rychlostí skoků konkuruje vesmírným technologiím? Kteří živočichové neradi mění jídelníček? O vylučovacím nebezpečí stonožek, rozmnožovacích choutkách delfínů, ale také o stravovací smrti tura domácího.

Tur domácí

Turovi domácímu (Bos primigenius f. taurus) nelze měnit čerstvou trávu za seno. Umírá totiž hlady. Mikroorganismy v žaludku nejsou uvyklé na náhlou změnu stravy, a proto odumírají. Spolu s nimi i samotný tur.

Delfíni skákaví

Delfíni skákaví (Tursiops truncatus) se páří nejen za účelem rozmnožování, ale i pro potěšení. U delfínů se projevují homosexuální sklony. Různé druhy delfínů se vzájemně páří a vznikají hybridní druhy. Sexuální touhu projevují i vůči ostatním zvířatům či lidem.

Stonožky

Zdroj: Bill Roque / 123RF.com

Některé stonožky (Apheloria Virginiensis) jsou schopny vylučovat mračna kyanovodíku přes malé otvory v jejich těle. K tomuto procesu dochází nejčastěji, pokud je se stonožkami manipulováno či jsou napadeny jinými tvory, kupříkladu mravenci.

Okapi

Okapi (Okapia johnstoni), poslední pozůstatek třetihorních žiraf, má dlouhý jazyk. Dosáhne si pomocí něj až na oko, které si snadno očistí. Jazyk měří cca 30 – 50 cm. Používá ho k oškubávání listů a pupenů stromů. Okapi disponuje nejdelším jazykem v říši zvířat.

Blecha kočičí

Zdroj: schan / 123RF.com

Blecha kočičí (Ctenocephalides felis) je schopna velmi dlouhých skoků díky blanité podložce umístěné v kloubní membráně. Navíc skáče se zrychlením, které se rovná dvacetinásobku toho, co je zapotřebí při startu vesmírné rakety.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články

Zajímavosti ze světa zvířat 12

Jaký talent v sobě ukrývá paka nížinná? Který had je jedním z nejdelších a současně nejnebezpečnějších na světě? Čím se chlubí tinama

Zajímavosti ze světa zvířat 11

Který živočich ,,ochutnává“ vánek jazykem? Může být proces vylučování spojen s iluminiscencí? Jaké společenské rozvrstvení skupin převládá u psounů? Ze sladkých vod

Ještěři a ještěrky

Ladná obrněná těla, důstojný a přemýšlivý posed, a jakýsi zasněný až magický pohled, který je staví nad věc. Často jen vyčkávající proto,