Zajímavosti ze světa zvířat 11

Zdroj: Anna Kucherova / 123RF.com

Reklama

Který živočich ,,ochutnává“ vánek jazykem? Může být proces vylučování spojen s iluminiscencí? Jaké společenské rozvrstvení skupin převládá u psounů? Ze sladkých vod do slaných oceánů indonéských ostrovů s několika zastávkami na souši.

Tukan obrovský

Ve svém přirozeném prostředí je Tukan obrovský (Ramphastos toco) místními obyvateli uctíván a spojován se zlými duchy. Tukan není dobrým letcem. Při spánku v dutinách stromů zaujímá netradiční polohu. Ocas totiž překlápí na hřbet a hlavu stáčí k lopatkám. Tělo tak získává kompaktní formu.

Arapaima velká

Arapaima velká (Arapaima gigas) je jednou z největších sladkovodních ryb světa. Disponuje šedým až zelenožlutým tělem, které má proudnicovitý tvar. Arapaima je vybavena dlouhou hřbetní ploutví včetně ploutve řitní, která se nachází u ocasu. Tvar a znaky těla jsou příznačné pro ryby, které činí náhlé a prudké útoky na kořist. Arapaima navíc vdechuje atmosférický kyslík.

Varan komodský

Zdroj: Igor Dmitriev / 123RF.com

Varan komodský (Varanus komodoensis) pochází původem z indonéského ostrova Komodo. K tomu, aby ucítil i závan slabého pachu, mu stačí jediná molekula. Navíc nečichá nosem, ale vzduch tzv. ,,ochutnává“ jazykem. Největší ještěr světa konzumuje především mršiny. Rozkládající se potravu ucítí až na vzdálenost 400 metrů.

Žížala karpatská

Žížala karpatská řádu Opisthopora je maloštětinatec a společně s pijavicemi patří mezi nejznámější kroužkovce. Jako jediná svého druhu vylučuje sliz, který na vzduchu světélkuje.

Psoun prériový

Zdroj: wrangel / 123RF.com

Psoun prériový (Cynomys ludovicianus) považuje za hlavní společenskou jednotku rodinu. Rodinný klan je složen ze samce, několika samiček a jejich potomků. Některé rodiny tvoří strážní skupiny, jejichž úkolem je střežení teritorií a doupat. Při tomto aktu často vyskakují, štěkají, klapou vyceněnými zuby či ježí svůj ocas. Skupiny na stráži vytvářejí společenství zvaná města, a to na ploše 65 ha.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články

Zajímavosti ze světa zvířat 12

Jaký talent v sobě ukrývá paka nížinná? Který had je jedním z nejdelších a současně nejnebezpečnějších na světě? Čím se chlubí tinama

Zajímavosti ze světa zvířat 10

Kdo má nejdelší jazyk ve zvířecím království? Který živočich svou rychlostí skoků konkuruje vesmírným technologiím? Kteří živočichové neradi mění jídelníček? O vylučovacím

Ještěři a ještěrky

Ladná obrněná těla, důstojný a přemýšlivý posed, a jakýsi zasněný až magický pohled, který je staví nad věc. Často jen vyčkávající proto,