Kdo má nejdelší jazyk ve zvířecím království? Který živočich svou rychlostí skoků konkuruje vesmírným technologiím? Kteří živočichové neradi mění jídelníček? O vylučovacím nebezpečí stonožek, rozmnožovacích choutkách delfínů, ale také o stravovací smrti tura domácího.
Tur domácí
Turovi domácímu (Bos primigenius f. taurus) nelze měnit čerstvou trávu za seno. Umírá totiž hlady. Mikroorganismy v žaludku nejsou uvyklé na náhlou změnu stravy, a proto odumírají. Spolu s nimi i samotný tur.
Delfíni skákaví
Delfíni skákaví (Tursiops truncatus) se páří nejen za účelem rozmnožování, ale i pro potěšení. U delfínů se projevují homosexuální sklony. Různé druhy delfínů se vzájemně páří a vznikají hybridní druhy. Sexuální touhu projevují i vůči ostatním zvířatům či lidem.
Stonožky
Některé stonožky (Apheloria Virginiensis) jsou schopny vylučovat mračna kyanovodíku přes malé otvory v jejich těle. K tomuto procesu dochází nejčastěji, pokud je se stonožkami manipulováno či jsou napadeny jinými tvory, kupříkladu mravenci.
Okapi
Okapi (Okapia johnstoni), poslední pozůstatek třetihorních žiraf, má dlouhý jazyk. Dosáhne si pomocí něj až na oko, které si snadno očistí. Jazyk měří cca 30 – 50 cm. Používá ho k oškubávání listů a pupenů stromů. Okapi disponuje nejdelším jazykem v říši zvířat.
Blecha kočičí
Blecha kočičí (Ctenocephalides felis) je schopna velmi dlouhých skoků díky blanité podložce umístěné v kloubní membráně. Navíc skáče se zrychlením, které se rovná dvacetinásobku toho, co je zapotřebí při startu vesmírné rakety.