Chystáme se na příchod štěňátka

Fotografie: Výbavička pro štěně
Zdroj: Trendsetter Images / 123RF.com

Reklama

Pro rodinu je příchod štěňátka velká událost. Není to ovšem nic proti tomu, jak velký krok je to pro štěně! Musí se rozloučit s těmi, které dosud znalo, a přijít k úplně novým lidem do cizího prostředí. Udělejte mu příchod snadnější, pečlivě se na něj připravte. S našimi radami a tipy bude vaše výbavička pro štěně připravena raz dva.

Výbavička pro štěně

Pro jistotu se vyhněte levnému zboží z Číny, výbavičku nakupujte ve specializovaných prodejnách. Narazíte tam na kvalitní produkty z bezpečného materiálu. Štěně je jen tak nezničí, a pokud se mu to přece jen povede, nijak si neublíží.

Pelíšek

Pejsek potřebuje své útočiště, kde ho nikdo nebude rušit. Pelíšek musí být odolný, protože štěňata ráda všechno okusují. Vyberte pro pelíšek místo, kde bude mít pejsek klid, ale zároveň nebude úplně osamělý. Vyhněte se průvanu.

Misky

Do začátku si připravte dvě, jednu na vodu, druhou na potravu. Osvědčené jsou nerezové misky s gumou proti klouzání. Časem možná objevíte potřebu dalších misek, například pokud rádi jezdíte na výlety, tak uplatníte menší plastovou misku s uzávěrem.

Obojek a vodítko

Zvolte nastavitelný obojek, který se bude snadno přizpůsobovat rostoucímu štěňátku. Pokud si nejste jistí jeho velikostí, nebojte se zeptat chovatele, jistě vám rád poradí. Vodítko kupte krátké a pevné, na první procházky vám bude vyhovovat. Podle svých preferencí později přejdete na delší nebo flexibilní vodítko.

Tip: Důležitou součástí péče o zvířata jsou také veterinární produtky – vyberte si z řady Energyvet bylinné veterinární přípravky pro psy i kočky.

Zdroj: Apidech Ninkhlai / 123RF.com

Hračky

Štěňata i mnozí dospělí psi si rádi hrají s hračkami. S množstvím to nijak nepřehánějte, nachystejte štěňátku jen několik kusů různého typu. Každý pes má jiné preference. Až zjistíte, s čím si ten váš rád hraje, přikoupíte další.

Granule

Ideální je pokračovat v těch granulích, na které je štěně zvyklé od chovatele. Jestliže vám z nějakého důvodu nevyhovují, najděte si jiné. Sledujte přitom ve složení podíl masa, měl by být co nejvyšší. Přechod na nové granule musí být pozvolný, a tak je potřeba mít i menší množství těch původních. Náhlá změna by mohla štěňátku způsobit trávicí obtíže.

Jak pojede štěně domů?

Nejlepší je jízda autem. Na rozdíl od cesty vlakem či autobusem ji jednodušeji přizpůsobíte potřebám štěněte, navíc kolem nebudou cizí lidé, kteří by štěně zbytečně stresovali. Pokud auto nemáte, na cestu se štěnětem si ho půjčte nebo se s někým domluvte na odvozu.

Pro převoz štěněte je vhodná látková přepravka. Je však možné, že v ní štěně nebude chtít být a bude se lépe cítit na klíně. Z tohoto důvodu je nutné štěně vyzvedávat alespoň ve dvou. A protože štěně může za jízdy močit nebo zvracet, dejte pod něj absorpční podložku. Po ruce mějte několik náhradních.

Připravte i domácnost a její chod

Projděte všechny pokoje a odstraňte či zabezpečte všechno, co by mohlo být pro štěně nebezpečné, zejména kabely, jedovaté rostliny, chemické prostředky a různé drobné předměty.

Ujasněte si s ostatními členy domácnosti pravidla, třeba jestli může pejsek na gauč a na postel, kdo ho bude venčit v brzkých ranních hodinách apod. Pokud máte malé děti, s předstihem je učte po sobě uklízet a nenechávat nic na zemi.

Nyní už nezbývá než vám popřát, ať se u vás štěňátko rychle zabydlí a dělá vám velkou radost.

Tip: Přečtěte si také další články z rubriky péče o zvířata a dopřejte svým mazlíkům komfort a pohodlí.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články