Krmení křečka – co může a čemu se raději vyhnout

Zdroj: veryolivephotography / 123RF.com

Reklama

Každý chceme pro své zvířátko to nejlepší. Proto mu jako krmení vybíráme ty největší dobroty. Občas dokonce zapomínáme, že domácí mazlíčci nemůžou jíst co my. Snadno se tak stane, že jim snahou o přilepšení naopak ubližujeme. Víte, čím krmit křečka a na co byste si naopak měli dát pozor?

Čím krmit křečka

Vhodným základem stravy je sušené krmivo vyrobené přímo pro křečky. Není nijak zvlášť drahé, k dostání je v každém zverimexu, a navíc zajišťuje, že křeček dostává všechny potřebné živiny a vitamíny. Současně se sušeným krmivem je důležité podávat i čerstvé potraviny. Křeček nepohrdne ovocem, zeleninou, jetelem ani pampeliškami.

Pro někoho možná bude překvapivé, že křečci nejsou čistí býložravci. V přírodě kromě rostlin jí drobný hmyz a larvy. Proto vám bude křeček vděčný, když mu alespoň občas dopřejete moučné červy nebo cvrčky. Obojí je k dostání v chovatelských potřebách, kde vám také ochotně poradí, jak se o živou potravu starat. Jestli se vám to z nějakého důvodu příčí, můžete křečkovi dát kousek masa. Nepohrdne ani jogurtem, tvarohem či sýrem.

Zdroj: Olena Kurashova / 123RF.com

Na co si dát pozor

Jelikož nadměrné mlsání vede k tloustnutí, nepřehánějte to se semínky a oříšky, obsahují příliš mnoho tuku. Úplně se vyhýbejte kapustě, pórku, cibuli nebo jiné nadýmavé zelenině. Vyvarujte se též citrusovým plodům.

Kupujte takové potraviny, u kterých jste si jisti, že nejsou plné pesticidů – raději je berte v bio kvalitě nebo od spolehlivých farmářů. Když budete křečkovi venku něco trhat, jděte do přírody, nedávejte mu listy, které rostly vedle cesty.

A co je nejdůležitější – přestože byste možná rádi, nedělte se s křečkem o své dobroty. Slané oříšky nebo čokoládu by mu v břiše udělaly pořádnou neplechu.

Jak často krmit křečka

Sušené krmivo podávejte jednou denně v přibližně stejnou dobu. Před krmením zkontrolujte, zda křeček snědl zásoby z předchozího dne a případně podle toho upravte krmnou dávku. Doplňující krmivo můžete dát kdykoliv během dne, ovšem jen v přiměřeném množství.

Tip: Přemýšlíte o pořízení křečka? Přečtěte si také tipy, jak vybrat vhodnou klec pro křečka.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články

Jak naučit králíka chodit na toaletu

Psi chodí vykonávat potřebu ven, kočky si snadno přivyknou na kočičí toaletu. Je možné naučit hygieně i zakrslého králíka? S laskavým přístupem a