Jak sestavit jídelníček pro morče, aby nebylo obézní?

Zdroj: devmarya / 123RF.com

Reklama

Obezita je stále rozšířenější problém. Dávno se už netýká jen lidí, nebezpečná hmotnost se často týká i domácích mazlíčků. Sklony k tloustnutí mají například morčata, neboť to bývají žravá zvířata s nedostatkem pohybu. Vyvážená strava pro morče naštěstí dokáže obezitě předejít.

Obezita a její rizika

Faldíky přidávají na roztomilosti, ale nesmí jich být mnoho. Obezita má neblahý vliv na zdraví. Zvyšuje riziko cukrovky, artritidy, onemocnění srdce a cévní soustavy, zvyšuje krevní tlak a potíže s dýcháním.

Nevíte, jak poznat obézní morče? Vezměme to z druhé strany – řekněme si, jak vypadá morče s ideální postavou: bývá čilé a aktivně se pohybuje, při pohledu shora rozeznáme pas, zepředu vidíme nohy, nahmatáme mu páteř i žebra. Obézní zvíře je pravý opak: o čilosti se nedá hovořit, nohy splývají s kulatým břichem, žebra ani páteř nelze nahmatat.

Dobře sestavený jídelníček je základ

Klíčem ke štíhlé postavě a pevnému zdraví je vyvážená strava. Tlustému morčeti omezte pamlsky a potraviny obsahující vysoké množství tuků. Zkontrolujte, zda má morče dostatečný přísun všech potřebných živin.

Zdroj: Nataliia Kozynska / 123RF.com

Ideální jídelníček obsahuje:

  • seno (bohatý zdroj vlákniny)
  • slunečnicová a lněná semínka (pozor na tuk!)
  • zelenina: mrkev, okurka, kedlubna, celer…
  • ovoce: jablko, jahody, hruška, maliny… (pozor na cukr!)
  • čerstvé bylinky: pampeliška, fenykl, jitrocel…

Potravu podávejte několikrát denně po malých porcích. Pro trávicí soustavu morčat je zdravé neustále něco pojídat. Udržuje jim to peristaltiku v chodu.

Někdy dostávají morčata od svých majitelů potraviny, které nemají v misce co dělat.

  • Morče je býložravec. Strava musí být výhradně rostlinného původu.
  • Vyhýbejte se bramborům, mražené či nakládané zelenině, česneku.
  • Kvůli vysokému obsahu škrobu jsou nevhodné také často doporučované obilniny.

Levné krmné směsi nebývají kvalitní. Nerozhodujte se podle ceny, nýbrž podle složení. Vyvážená strava zajistí morčátku zdraví a štíhlou postavu.

Sportem ku zdraví aneb dopřejte morčeti pohyb

Kdo chce být štíhlý, musí se hýbat. Morče těžko poženeme do fitka a ani mu nenavlečeme běžecký trikot. Naštěstí mu jako sportoviště stačí byt, proto ho co nejvíce pouštějte ven z klece. Čas ve volném prostoru mu můžete zpříjemnit jednoduchou překážkovou dráhou.

Tip: Nezapomeňte také svým domácím mazlíčkům doplňovat vitamíny a minerály a udržovat je v kondici. Přírodní veterinární produkty Energyvet dopřejí vašim mazlíkům to nejlepší regeneraci.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články

Jak naučit králíka chodit na toaletu

Psi chodí vykonávat potřebu ven, kočky si snadno přivyknou na kočičí toaletu. Je možné naučit hygieně i zakrslého králíka? S laskavým přístupem a