Dvě kočky v bytě? Proč je to dobrý nápad a jak na to

Zdroj: okssi68 / 123RF.com

Reklama

Nejednoho kočkomilce napadlo, že jedna kočka nestačí, ale snesou se dvě kočky v bytě? Někteří si možná představují ideální domov hned s několika. Je dobrý nápad pořizovat si více koček? A jak to sobě i zvířatům co nejvíce usnadnit?

I kočka občas potřebuje společnost

Zatímco psi obvykle touží být v centru dění, kočky jsou spíše samotářky. To ovšem neznamená, že nevyžadují vůbec žádný kontakt. Zatímco kočka, která má volný přístup ven, samotou netrpí, kočka v bytě se může trochu nudit. Obzvlášť, když její majitelé tráví hodně času v práci a po příchodu domů nemají energii se jí věnovat.

Znuděná kočka dokáže udělat doma pěknou paseku. Aby na sebe upozornila, shazuje věci z poliček, ničí, co ji přijde pod tlapky, močí kamkoliv mimo svou toaletu. Dvěma šelmám to sice bude občas trochu skřípat, ale zabaví se spolu podstatně lépe.

Nejlepší je vzít rovnou dva sourozence

Jestliže kočku teprve plánujete, zvažte pořízení dvou koťat najednou. Lidská dvojčata si obvykle velmi dobře rozumí, u kočičích sourozenců, kteří jsou na sebe zvyklí od narození, to nebude jinak. A kdybyste se náhodou časem rozhodli rozšířit rodinu o dalšího člena, přijmou ho snadněji než dospělá kočka – jedináček.

Zdroj: Anna Yakimova / 123RF.com

Přistěhování kotěte k dospělé kočce

Toho, kdo už kočku má, se pořizování sourozenců netýká. Přivést jí kamarádku ale může být dobrý nápad. Hravá a aktivní kočička novou parťačku uvítá. Raději si to však rozmyslete, pokud vám na gauči odpočívá postarší dáma nebo lenivý pán.

Máte-li velký byt, jste ve výhodě. Seznamovací proces usnadní oddělená místnost pro novou příchozí. Služebně starší kočka si bude postupně zvykat, že už není v bytě jediná, zatímco přistěhovaná bude v bezpečí.

Prostorný byt se hodí i později. Kočky by měly mít možnost jít si každá „po svém“ a vzájemně se při tom nerušit. Z téhož důvodu musejí mít kočky oddělené pelíšky, toalety, misky a nejlépe i hračky. Jako teritoriální zvířata se nerady dělí o své věci.

Často kladenou otázkou je, zda je vhodné pořizovat druhou kočku stejného nebo opačného pohlaví. Samička s kocourem si na sebe zvyknou o něco rychleji, ale pořídit dvě kočky či dva kocoury není žádný problém. První týdny budou možná trochu krušnější, ale na druhou stranu nebudete muset spěchat s kastrací.

Před pořízením druhé kočky přemýšlejte i o svých finančních možnostech. Počítejte s dvojnásobnými výdaji za stravu, stelivo a veterinární péči.

Držíme palce, aby se vám se dvěma (třemi, čtyřmi…) kočičkami žilo krásně a radostně.

Tip: Máme pro vás tipy, jak bydlení kočce v bytě ještě více zpříjemnit.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články

Jak naučit králíka chodit na toaletu

Psi chodí vykonávat potřebu ven, kočky si snadno přivyknou na kočičí toaletu. Je možné naučit hygieně i zakrslého králíka? S laskavým přístupem a