Nevíte, jaké plemeno psa si vybrat? Řiďte se vlastnostmi, nikoliv vzhledem

Zdroj: aksakalko / 123RF.com

Reklama

Rádi byste rozšířili rodinu o psího člena, ale nemáte představu, jakého by měl být plemene? Výběr rozhodně neuspěchejte! Jednotlivá plemena mají své specifické vlastnosti a nároky na péči. Co vyhovuje jednomu, nemusí být vhodné pro druhého. Poradíme vám, jak vybrat psí plemeno a toho nejvhodnějšího čtyřnohého chlupáče pro vás.

Co zvážit před pořízením psa

Ještě předtím než začnete hlouběji uvažovat o plemeni, zamyslete se, zda je pro vás pes opravdu vhodné zvíře. Počítejte s velkou zodpovědností a určitě zvažte:  

  • Finanční situaci (pořízení psa, výbava, veterinář, krmivo, další veterinární přírodní produkty)
  • Zda jste ochotni psa venčit i za špatného počasí
  • Jestli máte čas se mu dostatečně věnovat
  • Jak budete řešit dovolenou 

Přítomnost psa se dotkne celé domácnosti, proto s ním musí všichni souhlasit

Máte s výchovou psa zkušenosti?

Hledáte-li svého prvního psího parťáka, zužte výběr na méně náročná, snadno vycvičitelná plemena. Mezi ta patří např. labrador, bišonek, papilon, boloňský psík, pudl nebo šeltie. Nevhodná jsou tvrdohlavá plemena, která by dala začátečníkům příliš zabrat: akita inu, aljašský malamut, československý vlčák, australský honácký pes, rotvajler a další. Náročnější bývá rovněž výcvik teriérů a jezevčíků.

Zdroj: Wavebreak Media Ltd / 123RF.com

Chcete psa k dětem?

Psi a děti mohou být skvělými kamarády. Pes by měl být kliďas, kterého nic nerozhodí. Nejčastěji se v souvislosti s dětmi mluví o pudlech a retrívrech. Fungovat to může i s jinými plemeny, nejdůležitější je vést děti k respektování zvířete.

Mějte na paměti:

  • Za psa zodpovídáte vždy vy, nikoliv děti!
  • Nikdy nesmíte nechat psa a (malé) děti bez dozoru.

Typ srsti

Dlouhosrstí psi, jako jsou kolie či bernský salašnický pes, mají velkou nevýhodu: zanechávají všude chlupy! Krátkosrstá plemena na tom nejsou o moc lépe. Opadané srsti je sice méně, ale hůře se uklízí.

Jestli je pro vás chlupatá domácnost velkou překážkou, volte plemena bez srsti (čínský chocholatý pes, mexický naháč) nebo alespoň bez tzv. podsady (bišonek, havanský psík, irský vodní španěl…). Psi bez podsady téměř nelínají, je ovšem nutné je pravidelně česat.

Jakou očekáváte od psa aktivitu?

Někdo se hodlá intenzivně věnovat psím sportům, jiný hledá parťáka na výšlapy, další chce společníka na lenošení. K nejaktivnějším rasám patří malinois, border kolie, australský ovčák či irský setr, mezi klidnými najdete pekinéze, anglického buldoka nebo mopse.

Vzhled je až na druhém místě

Je jasné, že si psa vyberete podle toho, jak vypadá. Dávejte ovšem vzhled až na druhé místo! Zaměřte se nejdříve na vlastnosti, teprve potom přemýšlejte, které z vyhovujících plemen se vám nejvíce líbí ze vnějšku.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články

Jak naučit králíka chodit na toaletu

Psi chodí vykonávat potřebu ven, kočky si snadno přivyknou na kočičí toaletu. Je možné naučit hygieně i zakrslého králíka? S laskavým přístupem a