Skotský teriér: dlouhý vous na krátkých nožkách

Skotský teriér
Zdroj: Sergey Romashov / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Již několik staletí, až do období prvních psích výstav v Anglii, které se konaly na začátku 80. let 19. století, byli skotští teriéři rozlišováni podle příslušnosti k některému z rodinných klanů, nebo dle výskytu v určité lokalitě. Pozdější skotský teriér byl tehdy známý kupříkladu jako Die-Hard nebo Aberdeen Terrier.

Od 30. let 19. století již došlo ke klasifikaci teriérů do třech základních skupin, přitom jako příbuzní teriéři se uváděli cairn teriér, skotský teriér či highland white teriér. Tito všichni jmenovaní byli nejčastěji používáni k lovu škodné, lišek, jezevců i drobných šelem, farmářům pak sloužili k hubení hlodavců. Skotský teriér přišel z dost drsných klimatických podmínek, i proto je velmi odolným a samostatným psem.

Stavba těla, popis

Tělo skotského teriéra se vyznačuje hlubokým hrudníkem a dobře klenutými žebry, které zasahují daleko dozadu. Hřbet je rovný a svalnatý. Hrudní končetiny mají silné kosti a rovná zápěstí, nevybočené ani nevbočené lokty a dlouhé lopatky, které směřují vzad. Pánevní končetiny jsou velmi silné, s dobře zaúhlenými koleny a krátkými silnými nárty. Tlapy jsou přiměřené velikosti těla, u hrudních končetin jsou o něco větší a opatřeny pevnými polštářky.

Hlava je dlouhá, v poměru k velikosti těla přiměřená, lícní kosti nevystupují, čenichová partie je dost silná, brada je charakteristická výrazným vousem. Mozkovna je stejně dlouhá jako čenichová partie. Oči mají tvar mandle a jsou zbarvené do tmavě hněda. Uložené jsou daleko od sebe, vyznačují se též hlubokým obočím.

Zuby jsou velké a pravidelné, v úplném nůžkovém skusu. Ocas těchto psů dosahuje střední délky, u kořene je silný a postupně se zužuje do špičky. Nejčastěji je nesený velmi vysoko a rovně či lehce prohnutě. Srst skotských teriérů pevně přiléhá k tělu, má krátkou a hustou podsadu, horní srst je hrubá a hustě drátovitá.

  • Kohoutková velikost: kolem 25 centimetrů, hmotnost dospělých jedinců: 8,5-10,5 kilogramů.

Zbarvení

  • Černé
  • Pšeničné
  • Žíhané v jakémkoliv odstínu

Charakteristické vlastnosti

Skotský teriér si na jednu stranu udržuje odstup od cizích lidí, na druhou stranu je v rodině věrným kamarádem. S dětmi ovšem musí být seznámen od mladého věku, stejně jako musí být děti seznámeny se správným zacházením. Tito psi se totiž dokážou velmi rozpálit, a to platí i pro zpočátku nevinné hrátky.

Jedná se však o velice inteligentního, odvážného a odolného psa, který doslova srší energií a silou. Velmi dobře se hodí do každého prostředí, není problém chovat ho i v bytě. Vůči ostatním psům se může stavět hodně dominantně a svou si rád prosazuje také v lidské rodině.

U některých jedinců tohoto plemene se může objevit určitá svéhlavost, často způsobená ne právě kvalitním a kvalifikovaným výcvikem. Skotští teriéři jsou i tak oblíbenými psy, kteří se projevují nesmírným temperamentem a na svou velikost také značnou silou.

Zdroj: ANDRII GLUSHCHENKO / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Péče o srst skotského teriéra by měla být důsledná, hovoříme o poměrně častém kartáčování i česání, ideálně alespoň dvakrát do týdne. Podobně složitý je také výcvik, kdy je nutné být velice důsledný, jinak se může skotský teriér stát velmi tvrdohlavým a jen těžko vás poslechne.

Svůj význam má také pravidelná kontrola drápků, které mají tendenci stáčet se a ohrožovat tak tlapky. Plemeno poměrně dobře snáší koupání, ale nejlépe bez šamponů.

Dostatek pohybu je u těchto psů nutný, to znamená, že byste je měli brát na pravidelné procházky. Ty by ovšem neměly být zase příliš dlouhé, přece jenom se nejedná o psa vytrvalce.

Využití plemene

V minulosti byl skotský teriér poměrně všestranný lovec a především pak skutečný specialista na hubení domácích škůdců. Ve Skotsku byl původně vyšlechtěn k lovu jezevců a lišek. A našel si i společenské využití, ovšem nejvíce u zkušených chovatelů, kteří vědí, jak tyto psy vychovávat.

Zajímavost

  • Do současné podoby se skotský teriér formuloval poměrně dlouhou dobu a ke stabilizaci vzhledu došlo až v 80. letech minulého století.
  • Krátké nohy skotských teriérů jsou výsledkem mutace, která ale byla chovateli zachycena, a proto se stali tito psi výtečnými lovci v norách.

Tip: Přečtěte si zajímavé informace i o ostatních psích plemenech a vyberte si to nejvhodnější k vám.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama