Atlasský horský pes: postaví se i větší šelmě

Atlasský horský pes
Zdroj: Erik Lam / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Atlasský horský pes, někdy nazýván též aidi, se poprvé objevil v oblasti pohoří Atlas, konkrétně to bylo v Maroku, v Evropě je velmi málo rozšířený. Předci těchto psů pochází zřejmě z pouště Sahary. Podle původní standardizace by se mělo jednat o ovčáckého psa, není to ale zcela pravda, k těmto účelům nebylo plemeno zpočátku používáno.

Beduíni ale nevlastnili žádné psy, kteří by se hodili k nahánění stád ovcí, a tak začali využívat právě atlasského horského psa. Sloužil také k hlídání, především často varoval před šelmami a strážil lidská obydlí.

Stavba těla, popis

Aidi je pes robustní tělesné stavby a střední velikosti, nohy jsou nepřiměřeně krátké vzhledem ke zbytku těla. Má dobře osvalený hrudník a mírně klenutá žebra, disponuje lehce vtaženými slabinami. Hlava tohoto psa je podobná medvědí, vytváří klín. Tlama vypadá podobně jako lebka, má tedy tvar klínu. Čelisti mohou mít předkus, ale i podkus, nachází se v nich dobře vyvinuté a pěkně bílé zuby.

Oči atlasského horského psa jsou zbarvené dohněda, jejich umístění je blízko u sebe a vyzařují bystrost a inteligenci. Uši jsou splývavé, při vzrušení se ale mohou lehce nastražit směrem dopředu. Tlapky těchto psů jsou kvalitně zakulacené a zakončené výraznými polštářky. Ocas je nejčastěji zahnutý a dosahuje značné délky. Důkazem čistokrevné formy plemene je velmi hustá a mohutná srst na ocase.

Srst atlasského horského psa je hustá a má funkci ochrany před sluncem, ale také dobře odolává vlhkosti a chladu. Díky vysoké hrubosti srsti pak plemeno dobře odolává kousnutí jiných zvířat, což oceňovali nejen kočovníci Sahary. V oblasti krku vytváří srst charakteristickou hřívu, kratší délky dosahuje v obličejových partiích.

  • Kohoutková výška: 50-62 cm
  • Váha dospělých psů: 12-16 kg

Zbarvení

Zbarvení srsti atlasských horských psů může být různé, hovoříme o velké pestrosti od světlejší plavé až po mnohem tmavší odstíny. Rovněž se mohou vyskytnout jedinci, kteří mají trikolorní zbarvení a specifickou kresbu.

Charakteristické vlastnosti

Aidi se pyšní velmi dobře vyvinutými ochranářskými pudy a vůči cizím lidem se může chovat poněkud nevybíravě. Je vskutku odvážný a výborně se hodí ke střežení vašeho majetku. Nesmlouvavě bude oponovat každému vetřelci, ať už se jedná o člověka nebo o zvíře.

Atlasští horští psi jsou temperamentní, i proto by měla být jejich výchova velmi důsledná. U fen je také velmi dobře vyvinutý smysl pro ochranu mláďat, ale také dětí, se kterými žijí společně v jedné domácnosti. Často si od nich nechají dost líbit, aniž by se na ně jakkoliv osočili.

S ostatními zvířaty vychází tento pes poměrně dobře, nechávají ho v klidu, ale pouze tehdy, nejsou-li v pohybu. Pokud spatří běžící kočku či jiné zvíře, bude ho velmi pravděpodobně pronásledovat. Pro aidi je typické, že si ke svému pánovi vytvoří velmi pevné pouto a chovají se velice loajálně.

Tip: Zdraví z přírody pro vaše mazlíčky nabízí produkty od Energyvet.

Zdroj: Erik Lam / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Vzhledem k tomu, že atlasský pes je hrdé a samostatné plemeno, výcvik musí být pevný a důrazný a především by měl být zaměřený na socializaci s cizími osobami. Jinak řečeno, hlavní snahou chovatele by mělo být vedení psa k toleranci vůči jiným lidem. Péče o srst není náročná, neměla by se nijak upravovat, což platí také pro ocas.

Využití plemene

Atlasský horský pes se řadí k těm nejlepším hlídačům a psům obranářům, dá se používat i při hlídání stád ovcí. Beze strachu se postaví pouštním dravcům, jako jsou šakalové nebo dokonce hyeny. V současnosti to není moc rozšířené plemeno, což je možná dáno poměrně náročným výcvikem a netolerancí vůči jiným lidem.

Zajímavost

  • Původně byli tito psi pojmenováni atlas sheepdog, i přesto, že při hlídání stád ovcí byli využíváni pouze beduínskými kmeny a tento jejich účel postupně ztratil na významu.

Tip: Podívejte se i na další známá i méně známá plemena psů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama