Historie plemene
Zajímavostí je, že název velššpringršpaněl vlastně nepochází ze Španělska, ale z Anglie, kde se toto plemeno chovalo zřejmě již ve středověku a jeho předchůdci se zde objevili pravděpodobně už před 2 tisíci lety. Do Británie doputovali první zástupci plemene z oblasti jižní Evropy, není ale jisté, zda se jednalo opravdu o Španělsko.
Podle dochovaných ilustrací i textů byli velššpringršpanělé zbarveni červeně již v šestnáctém století, avšak odděleně se začali chovat až počátkem 19. století. Podoba tedy byla stejná jako v současnosti, jen názvem se psi lišili, dle svého velšského výskytu byli pojmenováni Welsh Cocker a svůj současný název získali až po uznání samostatnosti. Do Česka se dostali první jedinci tohoto plemene roku 1963. Do mezinárodní plemenné knihy byl velššpringršpaněl oficiálně zapsán roku 1963.
Stavba těla, popis
Velššpringršpaněl má harmonické tělesné proporce a pohybuje se na kratších silných nohou. Jeho hlava je posazena na výrazně osvaleném krku a její tvar je celkově spíše hranatý. Oči těchto psů jsou tmavě hnědé a velké, mají charakteristicky inteligentní výraz plný empatie.
Uši jsou menší vzhledem k velikosti hlavy, těsně přiléhají a mají tvar zaobleného trojúhelníku. Velššpringršpanělé se pyšní dobře vyvinutým ocasem, který se ovšem ve většině případů zkracuje. Srst tohoto plemene je jemná a rovná, velmi těsně přiléhá k tělu. I přes velkou hustotu netvoří žádné kadeře ani zvlnění, neuznává se ani hrubší konzistence. U končetin jsou viditelné praporce, podobně jako na ocase a uších.
- Kohoutková výška psa: 46-49 cm
- Kohoutková výška feny: 45-47 cm
- Váha dospělých psů: 15-20 kg
- Dožívají se 12-15 let
Zbarvení
Barva srsti velššpringršpanělů je jednoznačně stanovena a jedná se o kombinaci bílé a hnědočervené.
Charakteristické vlastnosti
O velššpringršpanělovi je známo, že mu rozhodně nechybí inteligence, ale také to, že dokáže být řádně paličatý. Pokud je ale dobře veden, může být výcvik velmi přínosný a efektivní a psi se ve výsledku chovají skvěle. Díky značné hravosti a nadšení pro každou nezbednost se tito psi dokonale hodí k menším dětem, ke kterým se zpravidla nechovají agresivně, a to ani tehdy, když jsou dítka poněkud nevybíravá.
Velššpringršpaněl má rád pohyb a nemusí být úplně snadné ukojit jeho touhu po dovádění. K tomu si můžete přidat velkou odolnost a houževnatost, což ho předurčuje i k velmi dlouhým procházkám. Uvědomte si, že se jedná o plemeno slídiče, takže buďte připraveni na značnou všetečnost při vycházce do přírody. V domácích podmínkách ovšem rád odpočívá a vychutnává si klid a pohodu.
Tip: Pečujte o své čtyřnohé parťáky s láskou a dopřejte jim sílu přírodních veterinárních produktů od Energyvet.
Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: většinou 2-6
Výcvik, péče
Výcvik tohoto plemene není tak složitý, zpočátku se ale doporučuje zesílený trénink přivolávání. Přínosem bude pochvala, na druhou stranu ale také dostatečně pevná ruka pána. Pokud ho chováte pro lovecké účely, bude výcvik o něco náročnější. Velššpringršpanělé patří k těm psům, kteří rádi skočí do každé louže, jinak řečeno milují vodu, dokonce výtečně plavou.
Srst je nutné krátit v oblasti uší, tlapek, hrudi a krku a neuškodí jí ani trimování, nejlépe alespoň dvakrát do roka. Stříhání a trimování je ovšem lepší ponechat na profesionálech, pokud jimi sami nejste.
Využití plemene
Využití plemene velššpringršpaněl bylo zpočátku dost vyhraněné, jednalo se především o lovce pernaté zvěře a výborného slídiče. Své lovecké schopnosti si zachoval do dnešní doby, na rozdíl od dalších podobných plemen, která byla často mísena. Uplatní se i jako rodinný společník, i v takovém případě je ale doporučen důkladný lovecký výcvik.
Zajímavost
- Velššpringršpanělé jsou velmi výrazně zastoupeni především na celém území Velké Británie, hojně se pak vyskytují také v USA.
Tip: Nenechte si ujít i další plemena psů a zjistěte, který čtyřnohý parťák by pro vás byl ten nejlepší.