Grónský pes: silný a ušlechtilý potomek eskymáckých psů

Zdroj: Vadim Nefedov / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Grónští psi nepochází přímo z Grónska, jak by nám mohl naznačovat název, ale z oblasti Sibiře. Odtud byli dovezeni v sedmnáctém století právě do Grónska a zpočátku je využívali zejména Inuité, konkrétně k nejrůznějším metodám lovu a samozřejmě také k tažení spřežení saní. Druhou možnou variantou je to, že se na ostrov dostali již před několika tisíci lety, společně s Eskymáky migrujícími z Asie.

Grónský pes se již od počátku vyznačoval velkou silou, mohutností podobnou malamutovi, ale také nezdolnou vytrvalostí, která se v severských podmínkách cení. Hovoříme o jednom z nejstarších severských plemen.

Stavba těla, popis

Tělesná stavba grónských psů svědčí o jejich síle, jsou mohutní, se širokým hrudníkem a mírně zataženým břichem. Tělo by mělo mít o něco větší délku než výšku v kohoutku. Zadní končetiny jsou výrazně zaúhlené, přední se vyznačují přímostí, ale také podobně vyvinutým svalstvem. Tlapky jsou velké a výrazně okrouhlé, s pevnými drápky i polštářky.

Hlava grónského psa je dost široká, vyznačuje se velmi dobře viditelným stopem a také tmavým čenichem velkých rozměrů. Ten se může v chladnější části roku zbarvit až dorůžova. Oči tohoto psa mají tmavou barvu, v některých případech v souladu se srstí, ale není to pravidlem. Uši jsou trojúhelníkové, s tupými konečky, podmínkou je, aby byly stále v pozoru.

Ocas by měl být dostatečně vyvinutý, to znamená silný a dlouhý, s výrazně huňatým porostem srsti. Nejčastěji se stáčí lehce nad hřbet. Srst je rovná a velmi hustá, při doteku působí hrubě, vlnitost není tolerována, kratší bývá na nohou a na hlavě. Naopak největší délky dosahuje srst na spodní části ocasu.

  • Kohoutková výška psa: cca 60 cm
  • Kohoutková výška feny: cca 55 cm
  • Váha dospělých psů: 15-30 kg

Zbarvení

V současnosti jsou u grónských psů povoleny všechny barevné varianty a variace, s výjimkou čistě bílé.

Charakteristické vlastnosti

Plemeno grónský pes je náročné na pohyb a vyžaduje každodenní práci a dostatek aktivity, jinak by mohlo utíkat. Svou energii, která je téměř nevyčerpatelná, musí pes odčerpat, pokud není využíván ke každodennímu tahu. Je to zvíře vysoce inteligentní, s jistou dávkou hrdosti, nechybí mu ani vyrovnanost a klid, avšak někdy se u něj může objevit paličatost. Poměrně dost jedinců tohoto plemene má sklony být dominantní vůči jiným psům.

Grónští psi jsou velmi neradi o samotě a bez svého pána, ten by se jim měl věnovat opravdu svědomitě. Na druhou stranu nejsou vyloženě společenským plemenem a do větší rodiny se až tolik nehodí. Hrátky s dětmi mu nemusí nutně vadit, ale musí s nimi být opravdu sžitý odmalička.

Výcvik a výchova tohoto psa je vskutku náročná a pevná ruka je nutností. Na hlídání se příliš nehodí, nesnáší se s kočkami a také dalšími zvířaty, ale se psy se snese poměrně dobře. Je to zimní plemeno, které se bude nejlépe cítit právě v chladnějším období, při teplotách přes 15 stupňů by se měla snížit jeho aktivita, aby se nepřehříval.

Zdroj: Laurentiu Iordache / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Grónští psi nemůžou příliš zahálet a potřebují pohyb a pracovní zatížení. Co se týče srsti, není příliš náročná na péči, spíše hlídejte délku drápků a kontrolujte, zda nejsou po tažení vozu či saní poškozené polštářky tlapek.

Využití plemene

Využití plemene grónský pes je nasnadě, je to především výtečný tahoun, kterému můžete i pořádně naložit, utáhne velkou váhu. Nejlepší bude na tažení saní v zimě, jako rodinný společník pak nezklame, ale rozhodně to není domácí mazlíček na pohovku, stejně jako nepatří k nejlepším hlídačům. Samozřejmě se může stát ozdobou výstav, je to pes s nádhernou srstí a ušlechtilých tvarů.

Zajímavost

  • Tohle plemeno není vhodné chovat v malých nebo uzavřených prostorech, mohly by se dostavit pocity podobné klaustrofobii.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.