Samojed: usměvavý pastevec s krásným kožíškem

Samojed
Zdroj: photobac / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Historie plemene samojed sahá až do severní oblasti Ruska, kde se v minulosti vyskytovaly kmeny Něnců, obecně nazývané „samojedi“. Vyskytovali se v podstatě po celém ruském severu a také ve špatně dostupných oblastech širé Sibiře. Počáteční využití bylo k tažení saní a také k lovu vysoké zvěře.

Zcela běžně si tyto psy brali jejich tehdejší pánové do svého obydlí, kde zvyšovali teplotu, a dokonce jim bylo povoleno tulit se k lidem. Díky tomu mezi majitelem a psem vznikalo pouto, které nešlo jen tak rozdělit. Na evropské území se tito psi dostali pravděpodobně v roce 1889, když je sem začali dovážet zoologové.

Stavba těla, popis

Samojed se řadí k nejkrásnějším psím plemenům, jeho tělo je dobře stavěné a má střední velikost. Celý trup je vybavený kvalitním svalstvem, což platí také pro zadní a přední končetiny. Ty jsou navíc dost dlouhé a dokážou vyvinout značnou rychlost po dlouhou dobu.

Hlava tohoto psa má tvar klínu a je poměrně dost mohutná vzhledem ke zbytku těla. Uši mají tvar trojúhelníku a jsou posazené ve značné výšce, nejčastěji stojí vzpřímeně. Oči jsou tmavě hnědé, je mezi nimi široká mezera. Čenich je nejčastěji černé barvy, pouze v zimním období může trochu ztrácet tmavost. Obličej působí celkově, jako kdyby se samojed usmíval, koutky jsou totiž mírně vytažené směrem vzhůru.

Vysoce nasazený ocas bývá ve většině případů nesený ohnutě přes hřbet, pokud je pes v klidové poloze, svěšuje se. Charakteristická srst samojedů je krásná nejen na pohled, ale také na dotek. Disponuje samozřejmě značnou hustotou, což je výsledek selektivního vývoje v severských oblastech. U tohoto plemene zaujme podsada, která připomíná další vrstvu srsti.

  • Kohoutková výška psa: cca 57 cm
  • Kohoutková výška feny: 53 cm
  • Hmotnost dospělých jedinců: 20-30 kg

Zbarvení

Nejvhodnější uznávané zbarvení samojeda je čistě bílé, toleruje se ale také žlutavé nebo krémové. Barva by neměla být až příliš tmavých odstínů, s výjimkou několika míst na těle, která mohou být laděna například právě dožluta nebo dohněda, v mnoha případech až dočerna.

Charakteristické vlastnosti

Samojedi jsou přátelští a chytří psi, kteří se neváhají přitulit ke svému páníčkovi nebo některému z členů rodiny. Jejich inteligence je na velmi vysoké úrovni, což je pouze jedna z vlastností, které je předurčují k řešení různých překážek. Skvěle se hodí na hlídání majetku.

Celkově jsou tito psi nesmírně společenští, citliví, ve výjimečných případech také poněkud paličatí. K dětem se chovají s respektem, ale při výcviku je třeba vzájemné seznámení. Dětem vštipte určitá pravidla, která musí dodržovat, aby psovi nijak neubližovaly a nerušily jeho klid.

Tip: Dopřejte vašim mazlíčkům tu nejlepší péči z přírody s veterinárními produkty od Energyvet.

Zdroj: Tatiana Katsai / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Výchova samojedů vyžaduje pevnou ruku, ale díky skvělé inteligenci se psi dokážou rychle učit. Jsou to velice odolní jedinci, kterým svědčí spíše chladnější prostředí, takže mohou být bez problémů umístěni také ve venkovním výběhu. Na druhou stranu požadují dostatek pohybu a aktivity, pravidelné delší procházky jsou vlastně povinností. Není ovšem nutné žít s těmito zvířaty na venkově, samojed se spokojí s procházkou městem.

O dlouhou a krásně utvářenou srst samojedů je třeba dobře pečovat, tedy pravidelně pročesávat a čistit, koupání není až takovou překážkou, ale znovu je třeba určitá adaptace. Otužilost těchto psů vám může dost usnadnit práci, přes zimu pak můžete bez obav ponechat samojeda ve venkovním výběhu.

Využití plemene

Dnes již je jasné, že samojed není jen hlídač a tažný pes. Pomáhá například strážní službě a v neposlední řadě dokáže být tím nejlepším společníkem člověka. S postupujícím časem se z něj stal mnohem více pes společenský než hlídací a pracovní, přesto si své pudy stále zachovává.

Zajímavost

Za zajímavost u plemene samojed můžeme považovat občasnou tvorbu pigmentových skvrn v oblasti čenichu, což není považováno za vadu.

Tip: Prohlédněte si i ostatní psí plemena a zjistěte, které by se k vám hodilo nejvíce.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama