Puli: pes, který se pyšní dredy

Fotografie: puli psí plemeno
Zdroj: Mikkel / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

V minulosti bylo plemeno puli, jehož kořeny sahají až do dnešního Tibetu a jsou spojené také s asijskými ovčáckými psy, jako je lhasa apso či tibetský teriér, známo ve dvou základních velikostních rázech. Větší varianta byla charakteristická tím, že to byl pes výhradně pro ovčáckou práci, zatímco menší z dvojice byl pracovně nevyužitý a postupem času se z něj stal oblíbený společník člověka.

Odděleně se tyto dvě varianty plemene začaly prezentovat a chovat až od počátku 20. století. Přitom ještě do 20. let minulého století byl znám puli takzvaného staršího vzhledu, s protáhlejší hlavou, špičatějším čenichem a téměř vztyčenýma ušima. Nejbližším příbuzným puliho je o něco vyšší a poněkud méně osrstěný pes, kterého známe jako pumi.

Stavba těla, popis

Tělo puliho disponuje ne právě příliš výrazným kohoutkem, středním hřbetem a kratší zádí. Břicho je lehce vtažené. Hrudní končetiny lze označit za rovné a dlouhé, se suchým osvalením, zatímco zadní jsou viditelně širší, což je dáno především hustějším osrstěním. U zadních nohou si ale můžeme povšimnout i kvalitnějšího osvalení a také širšího postoje, než je tomu u předních běhů.

Hlava je vcelku malá a jemného vzhledu, zepředu působí kulatě. Má lehce vyznačený stop a tupý nos černé barvy. Oči jsou kulaté, zbarvené do tmavě hnědé, jejich živý výraz upoutá. Uši jsou středně vysoko nasazené, připomínají písmeno V, na konečcích mají zaoblení.

Zuby těchto psů jsou vybaveny nůžkovým skusem, hovoříme o úplném chrupu. Krk je středně dlouhý, svalnatý a pevný. Tlapy puliho jsou krátké a okrouhlé, se silnými drápy a polštářky. Ocas obsahuje 18 až 20 obratlů, je tedy velice pohyblivý. Srst je dvojitá, svrchní část plstnatí v dlouhých pruzích, vytváří ony charakteristické šňůrky, které u dospělých jedinců dosahují až k zemi.

Zbarvení

  • Černé
  • Bílé
  • Všechny odstíny šedi

Charakteristické vlastnosti

Pro puliho je příznačná velká věrnost až závislost na svém pánovi, kterému je schopen věrně sloužit po velmi dlouhou dobu. Jedná se totiž o dlouhověké plemeno, které zůstává aktivní až do věku 13 let. K tomu je puli inteligentním a učenlivým psem, který se dokáže snadno přizpůsobit překážkám i prostředí.

Puli milují děti a rodinu, ve které pobývají, pochvala je vždy na místě a budete překvapeni tím, jak ji dokážou ocenit. Ovšem věrnost tohoto plemene nezná mezí, a tak se může klidně stát, že vás bude váš miláček pronásledovat až do práce, aniž byste to tušili.

Někteří jedinci můžou být až vztahovační a nepouští ke svému pánovi nikoho jiného. Jedná se ale spíše o výjimečné chování. Jednou z nejvíce ceněných vlastností je také neobyčejná učenlivost, což nejvíce uvítáte při výcviku puliho. Hodí se i do městského bytu, kde nebudou strádat, ale poměrně rychle si zvyknou.

Zdroj: stieberszabolcs / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výcvik snáší puli velice dobře a jeho temperament i učenlivost z něj činí psa, který je dobře tvárný i výkonný. Pokud pak budeme hovořit o péči o srst, tak ta je již o něco náročnější. Její formování probíhá asi tři roky a je třeba nejen pečlivě odstraňovat i menší nečistoty, ale také rozplétat až příliš zamotané provazce. Kartáčování je v tomto případě zcela nežádoucí, doporučuje se pouze občasné zastřihování. Puli skoro nelínají, jejich srst je zároveň náročná na mytí, takže není vhodné časté koupání.

Využití plemene

Zvláštně plstnatá srst, která vytváří jakési šňůrky, i povaha, činí z puliho dokonalého ovčáckého psa, který vyniká svou pohyblivostí, rychlostí a také vytrvalostí. Na první pohled byste to do něj neřekli, ale je skutečně velice aktivním psem, který je schopný ohlídat velké stádo ovcí. A pokud nemá tuto možnost, můžete ho snadno vytrénovat pro psí soutěže agility.

Zajímavost

Významného rozšíření dosáhl puli v Maďarsku, kde si ho oblíbili zejména politici a známí umělci, kteří vlastně pomohli většímu rozšíření tohoto nevšedně vyhlížejícího plemene.

Tip: Poznávejte i další plemena psů a zjistěte, které se k vám hodí nejvíce.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama