Novofundlandský pes: rybář a záchranář

Zdroj: Emmanuelle Grimaud / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Novofundlandský pes je dnes známý pro svou odvahu a také pro skvělé výkony ve vodě. Když se ovšem jeho předchůdci dostali společně s portugalskými, francouzskými a anglickými kolonisty poprvé do Nového světa, měli k vodě dost daleko, podobně jako dnešní mastinové, horští pastevečtí psi či psi typu mastif a bordeauxská doga.

Všechna výše jmenovaná plemena lze považovat za předchůdce plemene, které bylo na počátku 17. století hojně využíváno rybáři na Newfoundlandu, a to jak na souši, tak i ve vodě. Kladný vztah k vodě pak podpořily geny portugalských vodních psů, staroanglických vodních španělů a v chovu se uplatnili také černí ovčáčtí psi ze Skotska, pravděpodobně border kolie, dále také pointer a velký černý pudl. Ze stejné krajiny pochází také labrador.

Stavba těla, popis

Tělo novofundlandského psa si jen tak nespletete, je velké, bohatě osrstěné, s hlubokou hrudí a širokým hřbetem. Hrudní končetiny jsou kvalitně osrstěné a svalnaté, jejich položení je nízké. Pánevní končetiny jsou dobře stavěné a lehčeji osrstěné, nežádoucí je kravský postoj, paspárky se odstraňují.

Hlava těchto psů je široká a masivní, s dobře vyvinutým týlem a bez výrazného stopu. Čenichová partie je krátká a čistě tvarovaná, krytá krátkou a jemnou srstí. Oči nejsou příliš velké vzhledem k tělu, a jejich posazení je hluboké. Uši jsou malé, posazené vzadu, splývající kolem hlavy. Zuby mají většinou nůžkový skus, přípustný je ovšem i klešťový.

Ocas dosahuje přiměřené délky k tělu a sahá skoro až k zemi, celý je osrstěný, bez vlajky. V pohybu je ocas nesený o něco výše než v klidové poloze. Srst novofundlandského psa je dvojitá, hustá a hladká, přitom drsná na dotek. Je prostoupena přirozenou mastnotou, skvěle odolává vodě.

  • Kohoutková velikost psa: asi 71 cm, hmotnost: 65-69 kg
  • Kohoutková velikost feny: asi 66 cm, hmotnost: 50-55 kg

Zbarvení

Černé – sytě uhlově černé až bronzové, je povolena bílá barva na hrudi, prstech a na konečku ocasu
Hnědé – čokoládové nebo bronzové, povoleny jsou bílé skvrny, jako u černé varianty
Landseer – bílé zbarvení s černými znaky, kdy je upřednostňována černá hlava s úzkou a bílou lysinou, sedlem, černou zádí a ocasem

Charakteristické vlastnosti

Novofundlandští psi jsou mírní a klidní, ovšem dokážou si zjednat respekt svou mohutnou stavbou těla a impozantním zjevem. Milují vodu, ve které se také velmi dobře projevuje jejich záchranářský instinkt, kdy často tahají z vody i ty, kterým nehrozí žádné nebezpečí. K lidem se chovají nesmírně vstřícně a jsou společenští, milují rodinu a děti. A můžou se pochlubit velkou dávkou inteligence i samostatnosti.

Přes svou mírnost je novofoundlandský pes velkou osobností, má svou hrdost a sebevědomí. Moc neštěká, ale když už se ozve, tak to stojí za to. Novofundlanďané byli původně určeni k rybolovu, což se projevuje láskou k vodě, ale i schopností v ní neustále něco lovit a chytat.

Zdroj: Olga Kuzyk / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výcvik a trénink novofundlandského psa by měl být poklidný, ale důrazný, s velkou opatrností při hlasitosti vydávaných povelů. Tito psi totiž moc nemají rádi, když se křičí a když je poblíž jiný hlasitý zvuk. S výchovou je nutné začít již od mladého věku, nikdy ale nepočítejte s tím, že se vám psi zcela podřídí.

Využití plemene

K hlídání se novofundlanďan moc nehodí, je to dáno jeho přirozenou mírností a láskou k lidem, zato se může stát miláčkem vaší rodiny a dětí. Velmi hojně se využívá k záchranářským účelům ve vodě, tudíž k záchraně tonoucích, a dokonce při práci a tahání těžkých nákladů.

Zajímavost

Dnes už se toto plemeno pro rybaření příliš nevyužívá, ovšem hodně ze svých minulých dovedností si zachovalo.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.