Novofundlandský pes: rybář a záchranář

Novofundlandský pes
Zdroj: Emmanuelle Grimaud / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Novofundlandský pes je dnes známý pro svou odvahu a také pro skvělé výkony ve vodě. Když se ovšem jeho předchůdci dostali společně s portugalskými, francouzskými a anglickými kolonisty poprvé do Nového světa, měli k vodě dost daleko, podobně jako dnešní mastinové, horští pastevečtí psi či psi typu mastif a bordeauxská doga.

Všechna výše jmenovaná plemena lze považovat za předchůdce plemene, které bylo na počátku 17. století hojně využíváno rybáři na Newfoundlandu, a to jak na souši, tak i ve vodě. Kladný vztah k vodě pak podpořily geny portugalských vodních psů, staroanglických vodních španělů a v chovu se uplatnili také černí ovčáčtí psi ze Skotska, pravděpodobně border kolie, dále také pointer a velký černý pudl. Ze stejné krajiny pochází také labrador.

Stavba těla, popis

Tělo novofundlandského psa si jen tak nespletete, je velké, bohatě osrstěné, s hlubokou hrudí a širokým hřbetem. Hrudní končetiny jsou kvalitně osrstěné a svalnaté, jejich položení je nízké. Pánevní končetiny jsou dobře stavěné a lehčeji osrstěné, nežádoucí je kravský postoj, paspárky se odstraňují.

Hlava těchto psů je široká a masivní, s dobře vyvinutým týlem a bez výrazného stopu. Čenichová partie je krátká a čistě tvarovaná, krytá krátkou a jemnou srstí. Oči nejsou příliš velké vzhledem k tělu, a jejich posazení je hluboké. Uši jsou malé, posazené vzadu, splývající kolem hlavy. Zuby mají většinou nůžkový skus, přípustný je ovšem i klešťový.

Ocas dosahuje přiměřené délky k tělu a sahá skoro až k zemi, celý je osrstěný, bez vlajky. V pohybu je ocas nesený o něco výše než v klidové poloze. Srst novofundlandského psa je dvojitá, hustá a hladká, přitom drsná na dotek. Je prostoupena přirozenou mastnotou, skvěle odolává vodě.

  • Kohoutková velikost psa: asi 71 cm, hmotnost: 65-69 kg
  • Kohoutková velikost feny: asi 66 cm, hmotnost: 50-55 kg

Zbarvení

Černé – sytě uhlově černé až bronzové, je povolena bílá barva na hrudi, prstech a na konečku ocasu
Hnědé – čokoládové nebo bronzové, povoleny jsou bílé skvrny, jako u černé varianty
Landseer – bílé zbarvení s černými znaky, kdy je upřednostňována černá hlava s úzkou a bílou lysinou, sedlem, černou zádí a ocasem

Charakteristické vlastnosti

Novofundlandští psi jsou mírní a klidní, ovšem dokážou si zjednat respekt svou mohutnou stavbou těla a impozantním zjevem. Milují vodu, ve které se také velmi dobře projevuje jejich záchranářský instinkt, kdy často tahají z vody i ty, kterým nehrozí žádné nebezpečí. K lidem se chovají nesmírně vstřícně a jsou společenští, milují rodinu a děti. A můžou se pochlubit velkou dávkou inteligence i samostatnosti.

Přes svou mírnost je novofoundlandský pes velkou osobností, má svou hrdost a sebevědomí. Moc neštěká, ale když už se ozve, tak to stojí za to. Novofundlanďané byli původně určeni k rybolovu, což se projevuje láskou k vodě, ale i schopností v ní neustále něco lovit a chytat.

Zdroj: Olga Kuzyk / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výcvik a trénink novofundlandského psa by měl být poklidný, ale důrazný, s velkou opatrností při hlasitosti vydávaných povelů. Tito psi totiž moc nemají rádi, když se křičí a když je poblíž jiný hlasitý zvuk. S výchovou je nutné začít již od mladého věku, nikdy ale nepočítejte s tím, že se vám psi zcela podřídí.

Využití plemene

K hlídání se novofundlanďan moc nehodí, je to dáno jeho přirozenou mírností a láskou k lidem, zato se může stát miláčkem vaší rodiny a dětí. Velmi hojně se využívá k záchranářským účelům ve vodě, tudíž k záchraně tonoucích, a dokonce při práci a tahání těžkých nákladů.

Zajímavost

Dnes už se toto plemeno pro rybaření příliš nevyužívá, ovšem hodně ze svých minulých dovedností si zachovalo.

Tip: Prohlédněte si i ostatní psí plemena a vyberte si k sobě toho nejlepšího chlupatého přítele.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama