Maltézský psík: hebký miláček celé rodiny

Zdroj: Kyriacos Stavrou / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Podle nálezů v hrobce faraona Ramsese II., ve které se nacházela soška malého psa, se maltézský psík objevoval zřejmě již v období kolem 13. století před naším letopočtem a pravděpodobně ještě mnohem dříve. Můžeme ho tedy právem považovat za jedno z nejstarších psích plemen, které si dodnes zachovalo svou základní podobu.

Plemeno nepochází z Malty, jak napovídá jeho pojmenování. To vzniklo spíše z výrazu malat, který znamená přístav. Této skutečnosti nahrává i to, že původně se maltézáček objevoval velmi hojně kolem středomořského pobřeží. Ovšem bylo to skutečně na Maltě, kde došlo ke stabilizaci vzhledu.

Nejprve, a to roku 1859, byl maltézský psík zapsán do plemenné knihy Anglie, standard pak byl vytvořen už v roce 1898 a specifikace z této doby se dochovaly až do dneška.

Stavba těla, popis

Tělo maltézských psíků je drobné, protáhlé a disponuje pěkně vyvinutým hrudníkem. Díky pružným končetinám se tito psi pohybují velmi ladně a elegantně, a přitom samozřejmě také rychle. Na první pohled je držení těla vznešené. Hlava je malá a kulatá, s velkýma očima, které jsou dost výrazné, jejich zbarvení je tmavě hnědé. U čenichu se toleruje pouze černá barva. Uši jsou přiměřeně velké vzhledem k hlavě, volně visí, jsou výrazně osrstěné.

A právě srst maltézáčků je zřejmě tím, co na nich nejvíce obdivujeme. Její konzistence je velmi jemná na dotek, přitom září svou bílou barvou. Srst má schopnost neustále dorůstat. Není u ní patrná podsada a nabízí jeden velký plus pro chovatele, tedy nelíná. Ocas je nasazený dost vysoko, vyznačuje se velmi výrazným osrstěním.

  • Kohoutková výška psa: 20-25 cm
  • Kohoutková výška feny: 19-23 cm
  • Váha dospělých psů: 3-5 kg
  • Dožívají se cca 15 let

Zbarvení

Barva srsti maltézských psíků nemusí být zdaleka jen sněhobílá, ale mohou se vyskytnout také poněkud tmavší odstíny slonoviny nebo dokonce oranžový nádech.

Charakteristické vlastnosti

Maltézští psi mají velký smysl pro to, aby vycítili náladu svého pána, jsou to velice hraví a přítulní psíci, kteří se budou skvěle vyjímat i v menším bytě. Mají kladný vztah k dětem, i přesto, že jsou vybaveni velkým temperamentem. Ale pozor, pokud se jim nebudete dostatečně věnovat, můžou se z nich stát velice nerudní jedinci se sklony k agresivitě.

Maltézáčci si dokážou říct o pozornost člověka a rádi se nechají hýčkat, někdo je může považovat za tak trochu snobské psy, jsou to ale výborní lovci drobné zvěře a hlodavců. Tito psi jsou charakterističtí tím, že nemají rádi nadměrný rámus, jejich ouška jsou velmi citlivá.

Maltézský psík je inteligentní a citlivý, nesnáší samotu, a tak není lepšího řešení než si ho prostě přibalit na cesty. Vejde se skoro do kapsy, a pokud je navyklý, nevadí mu ani delší cestování. Miluje všechny formy hry a rozhodně mu nesvědčí nuda. Bez problémů s ním můžete absolvovat i poněkud delší procházky, jen tak se neunaví, na druhou stranu se dokáže přizpůsobit i poklidnějšímu stylu života na gauči.

Tip: Dopřejte svému chlupáčovi tu nejlepší péči, jakou si zaslouží s veterinárními produkty od Energyvet.

Zdroj: Gisela Milman / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Srst maltézského psíka je dost náročná na péči, měli byste se o ni starat v podstatě každý den, chcete-li zachovat její hebkost a sněhobílé zbarvení. Dokonce se u tohoto plemene doporučuje používání speciálních olejíčků a krémů proti vysoušení srsti, jejich aplikaci ale musí předcházet řádná koupel. U jedinců určených na výstavy je nutné dodržovat balíčkování srsti, pokud se jedná o běžné psy, postačí i kratší střižení. Problémem u tohoto malého plemene mohou být oči, které často slzí, může se dostavit dokonce i zánět spojivek. Rovněž chrup těchto psíků je třeba ošetřovat, především pak proti zubnímu kameni.

Využití plemene

Maltézští psíci jsou hravými domácími společníky, kteří se umí přizpůsobit i velmi malému životnímu prostoru. Pro psí sporty se příliš nehodí, i přesto, že se vyznačují značnou pohyblivostí. Ve vaší domácnosti pak hravě nahradí kočku, velmi rádi totiž loví drobné hlodavce.

Zajímavost

  • Alternativními názvy pro plemeno maltézský psík jsou: maltézáček, maltézský pinč, maltézský bišonek, maltese, bichon maltese

Tip: Podívejte se i na další lovecká i přítulná psí plemena.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama