Kanaánský pes: žije s lidmi i v divoké přírodě

Zdroj: Philippe Halle / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Plemeno kanaánský pes má svou domovinu v oblasti bývalého Kanaánu, což je lokalita, která dnes zasahuje do zemí Izraele, Libanonu a Sýrie. Je to velmi staré plemeno, o němž se objevují zmínky již v biblických textech. Na počátku bylo využíváno především beduíny k hlídání stád, tedy jako pastevecký pes.

Postupně se tito psi prosadili také jako služební pomocníci, dodnes jsou využíváni v izraelské armádě, a právě v této zemi se jejich obliba stále zvyšuje. K uznání plemene v Izraeli došlo v roce 1953, pokud hovoříme o FCI, ta ho uznala roku 1966. Tohle je jediné plemeno psů, které bylo domestikováno, ale stále žije také ve volné přírodě, v tomto směru se mu přibližuje snad jen australský dingo.

Stavba těla, popis

Kanaánský pes má dobře vyvinuté svalstvo po celém těle, jeho nohy jsou velmi pružné. Dosahuje střední velikosti a stavbou těla připomíná další ovčácká plemena. Ocas tohoto psa je ve většině případů nasazený hodně vysoko, zároveň se stáčí nad hřbet.

Hlava kanaánského psa má tvar klínu, disponuje zakulaceným čelem. Čenichová partie se zužuje směrem ke špičce, má černou nosní houbu. Oči mají tmavou barvu a jsou umístěné trochu zešikma. Uši se výrazně vztyčují a mají zakulacenou špici, přičemž jejich nasazení je velmi nízké.

Srst kanaánského psa dosahuje maximálně střední délky, může být ovšem i velmi krátká. Její struktura je rovná, a pod ní se nalézá jemňoučká podsada.

  • Kohoutková velikost: od 45 do 62 cm
  • Váha dospělých psů: 15-25 kg
  • Dožívají se průměrně 13 let

Zbarvení

Zbarvení plemene může být bílé, žlutavé a písčité, výjimku ale netvoří ani zcela tmaví psi. Přitom jsou povolené bílé fleky či tmavá barva čenichové partie.

Charakteristické vlastnosti

Kanaánský pes je výborným společníkem do rodiny, k tomu nabízí neutuchající oddanost pánovi. Jeho inteligence je pověstná, především díky ní se dokáže rychle naučit nové věci. Je to rovněž pes ochranář, který je schopný postavit se za jakéhokoliv člena domácnosti, ve které žije. K cizím návštěvám se ovšem chová spíše nedůvěřivě.

Pokud tento výborný hlídač zjistí cokoliv neobvyklého, dokáže být i dost agresivní a jeho reakce je až nečekaně rychlá. To bohužel platí také při kontaktu s dalšími psy, vůči kterým se může chovat dominantně, většinou je to ale spíše případ ne právě dobře vychovaných jedinců.

Je-li váš kanaánský pes kvalitně vycvičený, může být dominance potlačena, což má význam nejen pro psy, ale také pro další doma chovanou faunu. Vůči dětem nebývá agresivní a může si k nim vytvořit skutečně úzké pouto, zejména tehdy, pokud s nimi žije od svého štěněčího věku. Bude-li cítit, že je dítě ohroženo, postaví se za něj a bude ho překvapivě aktivně bránit. Velice dobře je u těchto psů vyvinuto teritoriální cítění.

Tip: Dopřejte svému chlupáčovi přírodní péči s veterinárními produkty od Energyvet.

Zdroj: Philippe Halle / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výchova kanaánského psa není náročná, vzhledem k jeho bystrosti, a platí to také pro výcvik a trénink. Při výcviku je ale důležité, aby byl pestrý, nikoliv jednotvárný, povely by se neměly moc opakovat, pes by mohl projevovat netrpělivost. Samozřejmostí je dostatek pohybu a také dostatečná pracovní zátěž, přece jenom se jedná o pastevecké plemeno, které vyžaduje aktivitu.

Ani velký výběh neopomeňte, měl by být kvalitně oplocený, kanaánští psi mají totiž tendenci vytvářet si větší teritorium a prchat. Patří k nejzdravějším plemenům, u kterých se pouze výjimečně mohou vyskytnout taková onemocnění, jako je například epilepsie. Srst bude stačit jednou až dvakrát týdně kartáčovat pro odstranění odumřelých chlupů.

Využití plemene

V současnosti slouží kanaánští psi především jako rodinní společníci, stále ale také jako výborní ovčáci. Počítáme je k velmi dobrým hlídačům a stopařům. A využívají se také u různých vojenských či policejních jednotek či jako psi záchranáři. Dokážou skvěle pátrat po ztracených osobách či osobách v závalech.

Zajímavost

  • Plemeno kanaánský pes je dodnes nejvíce rozšířené v Izraeli, ale ani USA nezůstává v tomto směru pozadu a jeho obliba se globálně zvyšuje.
  • Tito psi žijí také ve volné přírodě.

Tip: Podívejte se i na ostatní psí plemena a zjistěte, které se k vám hodí nejlépe.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama