Dalmatin: pohádkový pes z královského dvora

Zdroj: Judith Dzierzawa / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Černobíle puntíkovaní a zpravidla lovečtí psi dalmatini se nachází na mnoha vyobrazeních pocházejících z nejrůznějších dob a z různých míst celého světa. Začíná to starověkým Egyptem, pokračuje renesanční Itálií a končí Bengálskem v indické oblasti. Jen těžko je ale poznat, na kterém z těchto zobrazení je zachycen pravý předchůdce dnešního dalmatina. Většinou se jedná o obrazy loveckých ohařů a honičů, ovšem již v 17. století provázela smečka těchto psů francouzského dauphina, i když tehdy ještě ne pod současným jménem.

Zřejmě v 18. století se objevilo plemeno dalmatin v Dalmácii, a i když nese označení podle této chorvatské oblasti, zřejmě nepochází přímo odsud.

Během své historie byl znám také jako bengálský či turecký pes a angličtí chovatelé ho považují za výsledek křížení bulteriéra a pointera. Jedná se každopádně o velmi společenské zvíře, které vyniká především inteligencí a přívětivostí.

Stavba těla, popis

Tělo dalmatina je charakteristické hlubokým hrudníkem a klenutými žebry. Kohoutek je zřetelný, bedra silná, souměrně osvalená a lehce klenutá. Hrudní končetiny lze považovat za celkově rovné, se silnými kostmi a pružným zápěstím. Lopatky jsou dobře osvalené. Pánevní končetiny jsou pak osvalené souměrně a mají velmi dobře vyvinutá stehna.

Hlava je spíše plochá, širší mezi ušima, ovšem jemných rysů. Čenichová partie je dlouhá, nos by měl být vždy výrazně černý u černě tečkovaných psů, u těch se šedými skvrnami je povolené zbarvení dohněda. Oči jsou středně velké a kulaté, mají jasný a inteligentní výraz, který dostatečně vystihuje povahu dalmatinů. Jejich barva odpovídá barvě skvrn na srsti.

Uši jsou nasazené spíše výše a dosahují střední velikosti. U základny jsou široké a pozvolna se zužují do kulatého konce. Zuby disponují nůžkovým skusem. Krk je spíše delší, klenutý, zužující se směrem k hlavě.

Tlapy jsou kulatého tvaru, s klenutými prsty, které mají kočičí drápy. Ocas dalmatina je delší, dosahuje až k hleznům. V kořenu je široký a postupně se zužuje směrem ke špici. Krátká srst se vyznačuje tvrdostí, značnou hustotou a charakteristickým leskem.

  • Ideální kohoutková výška dospělého psa: 55-61 cm
  • Ideální kohoutková výška dospělé feny: 50-58 cm

Zbarvení

Základní barvou je bílá s početnými okrouhlými skvrnami. Tyto skvrny mohou mít černé nebo játrové zbarvení a jsou rovnoměrně rozmístěny po celém povrchu těla. Tečky na okrajových částech těla a spodní straně mohou mít menší velikost než u zbytku těla.

Charakteristické vlastnosti

Dalmatini milují a vyhledávají lidskou společnost, jsou to psi bez známky agresivity, proto nejsou příliš vhodní na hlídání. V rodině se budou ale skvěle vyjímat, protože jsou nesmírně společenští a přátelští. Mají také značnou dávku inteligence, díky níž se rychle a také rádi učí nové věci.

Bez potíží přijímají i malé děti, takže se nemusíte obávat toho, že by jim nějak ublížili. Dalmatin je vstřícný také k dalším doma chovaným zvířatům, včetně koček. Má rád dostatek pohybu a volný výběh, přes zimu je ale lepší chovat ho v teplejším prostředí.

Dalmatin je jako stvořený k dlouhým vycházkám, kdy vám snadno dokáže svou rychlost, ale také vytrvalost.

Poslušnost dalmatina z něj činí velice oblíbené plemeno v rodinách a děti ho doslova milují. Líbí se jim jeho povaha a samozřejmě také pohádkově hermelínové tečkování. Psi tohoto plemene se proslavili také v nejednom filmu, jistě budete znát 101 dalmatinů.

Zdroj: byrdyak / 123RF.com

Březost

Štěňata dalmatina se rodí bílá, tmavé skvrny se jim vytváří postupně, do jednoho a půl roku až dvou let.

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Výcvik dalmatinů není zvlášť náročný, tito psi jsou velmi vnímaví k povelům a dokážou se naučit nové kousky s neuvěřitelnou lehkostí a rychlostí. Dá se říct, že zkušeného chovatele bude výcvik bavit.

Ani péče o srst není tak těžká, i když plemeno líná po celý rok. Proto využijte speciální gumovou rukavici a starou srst občas vyčesejte vlastní rukou. Nutné je čištění zvukovodů, které mají tendenci znečišťovat se.

Využití plemene

Dalmatin rozhodně není agresivní hlídač, spíše je to rodinné plemeno, které je vhodné k dětem a do společnosti. Osvědčil se také jako vodící pes nevidomých a při různých soutěžích agility. Dalmatini se dají vycvičit k mnoha účelům a řadí se ke psům, kteří mají vysokou oblibu mezi lidmi všech věkových vrstev.

Pokud rádi běháte nebo jezdíte na kole, berte dalmatina s sebou, bude vám bez větších potíží stačit. V minulosti bylo plemeno využíváno primárně k loveckým účelům.

Zajímavost

  • Dalmatini mohou být někdy postiženi dědičnou hluchotou, která je vedlejším symptomem genu bílého zbarvení srsti.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.