Dalmatin: pohádkový pes z královského dvora

Fotografie: dalmatin
Zdroj: Judith Dzierzawa / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Černobíle puntíkovaní a zpravidla lovečtí psi dalmatini se nachází na mnoha vyobrazeních pocházejících z nejrůznějších dob a z různých míst celého světa. Začíná to starověkým Egyptem, pokračuje renesanční Itálií a končí Bengálskem v indické oblasti. Jen těžko je ale poznat, na kterém z těchto zobrazení je zachycen pravý předchůdce dnešního dalmatina. Většinou se jedná o obrazy loveckých ohařů a honičů, ovšem již v 17. století provázela smečka těchto psů francouzského dauphina, i když tehdy ještě ne pod současným jménem.

Zřejmě v 18. století se objevilo plemeno dalmatin v Dalmácii, a i když nese označení podle této chorvatské oblasti, zřejmě nepochází přímo odsud.

Během své historie byl znám také jako bengálský či turecký pes a angličtí chovatelé ho považují za výsledek křížení bulteriéra a pointera. Jedná se každopádně o velmi společenské zvíře, které vyniká především inteligencí a přívětivostí.

Stavba těla, popis

Tělo dalmatina je charakteristické hlubokým hrudníkem a klenutými žebry. Kohoutek je zřetelný, bedra silná, souměrně osvalená a lehce klenutá. Hrudní končetiny lze považovat za celkově rovné, se silnými kostmi a pružným zápěstím. Lopatky jsou dobře osvalené. Pánevní končetiny jsou pak osvalené souměrně a mají velmi dobře vyvinutá stehna.

Hlava je spíše plochá, širší mezi ušima, ovšem jemných rysů. Čenichová partie je dlouhá, nos by měl být vždy výrazně černý u černě tečkovaných psů, u těch se šedými skvrnami je povolené zbarvení dohněda. Dalmatin má oči středně velké a kulaté, mají jasný a inteligentní výraz, který dostatečně vystihuje povahu dalmatinů. Jejich barva odpovídá barvě skvrn na srsti.

Uši jsou nasazené spíše výše a dosahují střední velikosti. U základny jsou široké a pozvolna se zužují do kulatého konce. Zuby disponují nůžkovým skusem. Krk je spíše delší, klenutý, zužující se směrem k hlavě.

Tlapy jsou kulatého tvaru, s klenutými prsty, které mají kočičí drápy. Ocas dalmatina je delší, dosahuje až k hleznům. V kořenu je široký a postupně se zužuje směrem ke špici. Krátká srst se vyznačuje tvrdostí, značnou hustotou a charakteristickým leskem.

  • Ideální kohoutková výška dospělého psa: 55-61 cm
  • Ideální kohoutková výška dospělé feny: 50-58 cm

Zbarvení

Základní barvou je bílá s početnými okrouhlými skvrnami. Tyto skvrny mohou mít černé nebo játrové zbarvení a jsou rovnoměrně rozmístěny po celém povrchu těla. Tečky na okrajových částech těla a spodní straně mohou mít menší velikost než u zbytku těla.

Charakteristické vlastnosti

Dalmatin miluje a vyhledává lidskou společnost. Jsou to psi bez známky agresivity, proto nejsou příliš vhodní na hlídání. V rodině se budou ale skvěle vyjímat, protože jsou nesmírně společenští a přátelští. Mají také značnou dávku inteligence, díky níž se rychle a také rádi učí nové věci.

Bez potíží přijímají i malé děti, takže se nemusíte obávat toho, že by jim nějak ublížili. Dalmatin je vstřícný také k dalším doma chovaným zvířatům, včetně koček. Má rád dostatek pohybu a volný výběh, přes zimu je ale lepší chovat ho v teplejším prostředí.

Dalmatin je jako stvořený k dlouhým vycházkám, kdy vám snadno dokáže svou rychlost, ale také vytrvalost.

Poslušnost dalmatina z něj činí velice oblíbené plemeno v rodinách a děti ho doslova milují. Líbí se jim jeho povaha a samozřejmě také pohádkově hermelínové tečkování. Psi tohoto plemene se proslavili také v nejednom filmu, jistě budete znát 101 dalmatinů.

Zdroj: byrdyak / 123RF.com

Březost

Štěňata dalmatina se rodí bílá, tmavé skvrny se jim vytváří postupně, do jednoho a půl roku až dvou let.

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Výcvik dalmatinů není zvlášť náročný, tito psi jsou velmi vnímaví k povelům a dokážou se naučit nové kousky s neuvěřitelnou lehkostí a rychlostí. Dá se říct, že zkušeného chovatele bude výcvik bavit.

Ani péče o srst není tak těžká, i když plemeno líná po celý rok. Proto využijte speciální gumovou rukavici a starou srst občas vyčesejte vlastní rukou. Nutné je čištění zvukovodů, které mají tendenci znečišťovat se.

Využití plemene

Dalmatin rozhodně není agresivní hlídač, spíše je to rodinné plemeno, které je vhodné k dětem a do společnosti. Osvědčil se také jako vodící pes nevidomých a při různých soutěžích agility. Dalmatini se dají vycvičit k mnoha účelům a řadí se ke psům, kteří mají vysokou oblibu mezi lidmi všech věkových vrstev.

Pokud rádi běháte nebo jezdíte na kole, berte dalmatina s sebou, bude vám bez větších potíží stačit. V minulosti bylo plemeno využíváno primárně k loveckým účelům.

Zajímavost

  • Dalmatini mohou být někdy postiženi dědičnou hluchotou, která je vedlejším symptomem genu bílého zbarvení srsti.

Tip: Podívejte se i na ostatní psí rasy a vyberte si toho nejvhodnějšího psího parťáka k vám.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama