Historie plemene
Chodští psi jsou velmi starým plemenem, které je u nás považováno za národní a jeho historická hodnota je veliká. Konec-konců psal o něm už Jindřich Šimon Bar nebo Alois Jirásek ve svých Psohlavcích. Chodský pes se objevil zřejmě kolem 13. století, což znamená, že se dnes řadí k nejstarším českým plemenům. Jeho prací bylo strážení chodských hranic, společně se svými pány, tehdy pověstnými chodskými hraničáři. Tu a tam se ale chodští psi používali k lovu nebo k hlídání stád.
Do roku 1984 se plemeno téměř vytratilo, objevilo se ale několik zapomenutých jedinců a z nich byl následně vzkříšen chov. Hlavními psy pak byli především fena Bessy nebo pes Blesk, ze kterých se do roku 1992 podařilo odchovat více než 30 vrhů štěňat. O něco později se již sjednotily také standardy chodského psa, a zejména pak jeho výška v kohoutku.
Stavba těla, popis
Chodský pes dosahuje střední velikosti a jeho tělo má rysy typického ovčáka. Hrudník je zaoblený a ne příliš hluboký, hřbetní partie je rovná. Končetiny jsou přímé a velmi kvalitně osvalené, celkově se pyšní silnou stavbou. Břicho má tento pes lehce vtažené.
Hlava plemene je trojúhelníkovitá, se vzpřímenýma ušima vysokého postavení, jejichž špičky jsou dost zaoblené. Oči mají mandlovitý tvar a tmavě hnědé zbarvení, které může přecházet až do černého odstínu. Ocas bývá nejčastěji nesený svěšený dolů, při vzruchu se ale může ohnout až nad hřbetní linii, celkově je velmi silný. Srst chodských psů je dlouhá a opatřená kvalitní podsadou. Kratší je v oblastech uší, na nohou a také v obličeji.
- Kohoutková výška psa: cca 52 cm
- Kohoutková výška feny: cca 49 cm
Zbarvení
Barva srsti chodského psa může být dle standardů pouze tříslově černá, jinak řečeno black and tan.
Charakteristické vlastnosti
Chodští psi se vyznačují touhou neustále něco dělat, jsou tedy velmi aktivní a jejich temperament může až zaskočit. To ale neznamená, že by byli neovladatelní. Naopak, při výcviku skvěle poslouchají a dobře se učí nové povely. Mnozí chovatelé na tomto plemenu nejvíce oceňují jeho skromnost a houževnatost.
Díky značné otužilosti se tito psi mohou chovat klidně po celý rok ve venkovním výběhu, ideálně ovšem s teplejším příbytkem, kde budou moci ulehnout a zahřát se v těch největších mrazech. Vůči lidské rodině mají chodští psi kladný vztah, ale musí být kvalitně socializováni již od mládí. Pokud se to podaří, budou z nich příkladní rodinní a společenští psi, kteří budou mít velmi pěkný vztah k dětem. Tohle plemeno nemá rádo samotu a doporučuje se nenechávat ho dlouho bez dozoru.
S dalšími psy vychází chodský ovčák poměrně dobře, ale spíše se jich straní, vůči cizím návštěvám může být někdy i ostřejší, když cítí ohrožení. Jinak cizí lidi toleruje, podobně jako většinu domácích zvířat.
Tip: Přírodní a bylinnou péči pro vaše chlupaté parťáky najdete u Energyvet.
Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: většinou 2-6
Výcvik, péče
Kromě období línání není péče o srst chodského psa zvláště obtížná. Tohle plemeno je jedno z nejotužilejších, takže není nadměrně náchylné na nemoci, pouze klouby vyžadují určitou péči a mohou se ve stáří brzy opotřebit. Při výcviku se tito psi chovají příkladně, a pokud je vede zkušený chovatel, projeví se jejich inteligence a vynalézavost, stejně jako chuť poslechnout pána.
Chodští psi jsou ideálním plemenem pro pracovní účely, pokud nemají možnost vykonávat práci, měli byste je co nejvíce zabavit, fyzicky i mentálně.
Využití plemene
Plemeno chodský pes je velmi všestranné, takže se hodí na různé práce, na hlídání ovcí a dobytka, a dokonce na mnohé psí sporty. Díky svým skvělým vlastnostem ho často využívají také záchranáři nebo pomáhá jako pes asistenční. Při správné výchově se stane právoplatným členem lidské rodiny.
Zajímavost
- Záchrana plemene v 80. letech minulého století v Česku mohla započít díky zveřejnění fotografií původních jedinců plemene chodský pes v tisku. Na ty reagovalo několik chovatelů a díky jejich psům vzniklo nových 35 vrhů.
Tip: Prohlédněte si i další plemena psů a vyberte si čtyřnohého mazlíka, který k vám sedne nejlépe.