Historie plemene
Border teriér není právě plemenem, které by zdobilo estetické výstavy a někomu může dokonce připadat trochu nevzhledné. V kraji svého původu, tedy v pohraniční oblasti mezi Anglií a Skotskem, bylo potřeba hlavně vytrvalého a houževnatého psa s temperamentem, který svou odvahou dokázal čelit především silným a rychlým liškám. Svou ostrostí a obratností se jim stal rovnocenným soupeřem právě border teriér.
Do dnešní podoby byl zformován na panství lorda Lonsdalea v Lowtheru, kde pracoval koncem 16. století spolu se středními honiči, takzvanými foxhoundy. Byl znám pod mnoha místními jmény a přízvisky, ale až roku 1920 ho chovatelé dokázali zapsat do plemenné knihy pod známým označením, které se používá dodnes, tedy border teriér.
Stavba těla, popis
Tělo je charakteristické hlubokým, úzkým hrudníkem, který je prodloužený, žebra jsou klenutá, bedra silná. Hlava je trochu podobná hlavě vydry, vyznačuje se širokou mozkovnou, čenichová partie je krátká, ale silná. Oči jsou tmavé a mají živý výraz, uši malé, ve tvaru písmene V. Slechy se naklání dopředu, vnitřní okraje přisedají k lícní partii.
Oči border teriéra mají velice živý a inteligentní výraz, jejich barva bývá tmavá. Zuby jsou kolmo zasazené v čelistech a disponují nůžkovým skusem. Za přípustný je ovšem považován také klešťový skus. Krk je středně dlouhý, vzhledem k tělu ale může působit jako delší.
Pánevní končetiny jsou skvěle uzpůsobené na běh, s menšími tlapkami, které jsou opatřené silnými polštářky. Ocas bychom mohli považovat spíše za krátký, u kořene je silný a má silné osrstění. Postupně se zužuje směrem od těla, je nesený vysoko a vesele.
Srst tohoto plemene je hrubá a dosti hustá, podsada je přiléhající, kůže nečekaně silná.
- Hmotnost psa: 6-7 kg
- Hmotnost feny: 5-6,5 kg
Zbarvení
Možné a standardizované jsou tyto varianty zbarvení border teriéra:
- Červené
- Pšeničné
- Grizzly – žíhané, melírované
- S tříslovými odznaky
- Modré s tříslovými odznaky
Charakteristické vlastnosti
Povahou je sice border teriér typickým teriérem, tedy lovcem i ostražitým hlídačem, jeho velikost, ale také přizpůsobivost, ho ovšem zařadily mezi výborné společníky také do města a do menších bytů. S dětmi se snáší velice dobře a svého pána dokáže milovat a věrně chránit. O odvaze tohoto plemene není třeba hovořit, každý chovatel ji zná.
Kromě toho ale disponuje border teriér neobyčejnou živostí a inteligencí, která se zračí v jeho očích, ale také v každém pohybu. Toho potřebuje věru spoustu, dalo by se říct, že je tak trochu hyperaktivní. Svým temperamentem dokáže ovšem bavit, a pokud má dostatek prostoru na dvorku či na zahradě, nejsou třeba ani příliš dlouhé procházky a venčení.
Nejen mezi lovci, ale již také v domácnostech, patří tento malý a „skladný teriér“ k těm nejoblíbenějším. Není náročný, přitom si s ním můžete užít spoustu zábavy. Dokáže lovit, honit lišky i jezevce, vydá se i do vody, pokud je po něm požadován aport namočené zvěře a neustále vymýšlí nové kousky.
Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: 3-7
Výcvik, péče
Výcvik a péče u tohoto plemene nejsou náročné a platí to také pro srst. Na rozdíl od jiných teriérů nemá border srst tak náchylnou na různé vlivy a dokáže se o ni postarat v podstatě sám. Z pohledu majitele stačí asi dvakrát ročně trimovat, tedy ručně vytrhávat staré chlupy.
Oblíbenost border teriéra je pak dána také jeho dobrou tvárností, tedy schopností rychle se učit a nenáročností výcviku. V krátkém čase naučíte tohoto pejska základní povely i těžší úkony.
Využití plemene
V minulosti sloužilo a dnes stále slouží tohle plemeno jako výborný pracovní pes lovců, dokáže vyhnat z nory lišku i velkého a nebezpečného jezevce. S těmito zvířaty se dokáže utkat samozřejmě také tváří v tvář a čelit jim než dorazí pán. Hodí se ale také velmi dobře na soutěže agility, kde může nejlépe uplatnit svou inteligenci a obratnost.
Obliba tohoto psa v rodině a domácnosti je veliká a také v České republice se najde spousta chovatelů a také mnoho milovníků tohoto čilého a nezbedného teriéra.
Zajímavosti
- Border teriér nesnáší pobyt v menším a uzavřeném prostoru, v kotci nebo boudě, dalo by se říct, že trpí „psí klaustrofobií“.
- Vyžaduje velké množství pozornosti majitele či jiného člověka, jinak je nenaplněný, hledá si různé nevhodné aktivity
Tip: Podívejte se i na ostatní plemena psů a vyberte si hlídače nebo mazlíka – jednoduše podle svého.