Anglický buldok: koncentrovaná klidná síla

Fotografie: anglický buldok
Zdroj: Lindsay Helms / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Anglický buldok je považován za to nejlepší v anglickém chovu psů, tedy v podstatě i za jednu z nejpovedenějších ras celosvětově. Není snadné anglického buldoka chovat, ale pokud jeho chov zvládnete, bude vám odměnou skvělý, extravagantní a originální pes, který už dávno není jen obyčejným plemenem, ale spíše symbolem.

Psa tohoto typu znala Anglie již ve 12. století, tehdy ještě známého pod označením malý mastif. Byl potomkem molosských psů, kteří byli přivezeni v dřívějších dobách fénickými mořeplavci. Konečná podoba anglického buldoka se vyvinula až o dost později, tedy asi v polovině 19. století, kdy byly zakázány zápasy s býky.

Z honáckého psa byl bulldog vyšlechtěn právě pro boj v býčí aréně, svou pověstnou sílu, vytrvalost a odvahu pak předal mnoha dalším plemenům. Dnes je to klidný a rozvážný pes, který umí být k lidem velmi přátelský, to ale neznamená, že by si nezachoval původní kuráž.

Do Česka se dostal anglický buldok až v 80. letech minulého století, jeho export z Anglie byl totiž po dlouhý čas zakázán. I u nás si ovšem našel spoustu obdivovatelů a chovatelů, kteří si dají tu práci, aby vychovali dokonalého bulldoga.

Stavba těla, popis

Anglický buldok má široký a klenutý hrudník a krátký hřbet. Rovněž v ramenou je dosti široký, bedra jsou naopak úzká. Linie hřbetu se mírně zvedá. Hlava je velká, široká a hranatá, s okrouhlými lícemi, plochým čelem. Celá lebka je lemována volnou a hrubě vrásčitou kůží, která je pro toto plemeno charakteristická a trochu připomíná mastifa. Čelisti lze považovat za jedny z nejsilnějších v psím světě, mají hranatý tvar a vyznačují se masivností. Zuby jsou velké a silné.

Oči sedí na hlavě poměrně vysoko, zároveň se nachází daleko od sebe. Jejich tvar je okrouhlý a jsou velmi tmavé. Uši jsou posazené rovněž vysoko na hlavě, co nejdále od sebe, jsou dosti malé a krátké, působí až trochu komicky.

Zadní nohy jsou o něco delší než přední, podobné však jsou svou svalnatostí. Anglický buldok má široký postoj, který je typický pro bojová plemena. Tlapy jsou oblé, pevné, středně velké, se silnými prsty. Zadní tlapy jsou vytočené směrem ven, přední o něco méně. Ocas je nízko nasazený, vybíhá přímo, je spíše kratší.

Srst bulldoga je jemná a krátká, příjemná na dotek.

  • Hmotnost psa: kolem 25 kilogramů
  • Hmotnost feny: kolem 22 kilogramů

Zbarvení

Zbarvení může být jednotné nebo se skvrnami, celobarevné s černou maskou nebo s černou čenichovou partií. Povolené jsou pouze čisté a brilantní barvy, žíhanost a také všechny odstíny červené a plavé. Přípustné je rovněž bílé a strakaté zbarvení, tedy kombinace bílé s jinými uvedenými barvami.

Charakteristické vlastnosti

Anglický buldok je odvážný pes, ne vždy však musí být nutně také skvělý hlídač. Špatně snáší horko a chovat ho jinde než na anglickém kontinentu si vyžaduje chovatelskou zkušenost i dokonalou znalost nároků plemene.

Z bojového psa, který se dokázal řádně zakousnout i do těch nejzuřivějších býků, byl postupně vyšlechtěn přívětivý společník člověka a jeho rodiny. Miluje děti a nedokáže jim ublížit. Celkově je klidný a vyrovnaný, svou odvahu však umí předvést a svého pána ochránit, je-li to nezbytně nutné.

Radost projevuje bulldog trochu legračním funěním a chrčením.

Zdroj: godrick / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-7

Výcvik, péče

Anglický buldok nemá příliš v oblibě chov ve venkovních kotcích, nebo v boudě. Lepší je pro něj společnost člověka a pobyt v jeho blízkosti. Výcvik a péče jsou celkově poměrně náročnými disciplínami. Základem je pevná ruka, ale také přátelská atmosféra, rovněž musí chovatelé vnímat osobitý charakter plemene. Bulldog může být někdy dokonce trochu paličatý.

Péče o srst není tak náročná, zvláštní pozornost věnujte snad jen záhybům kůže v oblastech kolem obličeje, uší a ocasu. Dejte pozor na přehřívání, které hrozí zejména díky krátkému nosu. Pokud jsou psi nadměrně aktivní v horkých dnech, budete je muset trochu mírnit.

Využití plemene

Nejprve byl anglický buldok využíván k hlídání dobytka a honáckým účelům, později však byl přechován na psa bojového. V aréně s býky předváděl neuvěřitelnou houževnatost a odvahu, i proto se stal základem pro mnoho dalších odvážných a takzvaných bojových plemen. Jeho současné místo je však především v rodinách s dětmi, kde se vždy jeví jako zábavný a věrný společník.

Zajímavosti

  • Anglický buldok byl chován nejen pro boj s býky, ale dokonce i pro lov medvědů.
  • Označení tohoto psa „Canis Britanicus“ se objevilo již v římské literatuře a už Caesar znal původní předky anglických buldoků.

Tip: Hledáte nového chlupatého člena rodiny? Vyberte si v kategorii plemena psů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama