Historie plemene
Americká akita se vyvíjela podobně jako akita inu a stejně jako toto plemeno pochází ze známé japonské oblasti Akita. Nejstarší zmínky jsou ze 17. století, tohle plemeno bylo po čase kříženo s bojovými psy pro zápasnické účely a pro celkové zvýšení agresivity. Akity ovšem téměř vymizely, když byly stiženy epidemií vztekliny. Zachráněno bylo plemeno matagi, které se následně stalo základem pro chov novodobých akit.
V roce 1927 se objevila významná skupina, byla známá jako společnost pro zachování akity a již o 4 roky později bylo toto základní plemeno vyhlášeno za japonské národní dědictví.
Akita postupně doputovala až do USA, bylo to pravděpodobně počátkem dvacátého století, největší rozvoj a boom ale nastal až na začátku sedmdesátých let. Vzniklo poněkud rozdílné plemeno, které se od japonských akit lišilo zejména barvou a barevnými prioritami chovatelů z rozdílných kontinentů. Své dnešní pojmenování americká akita bylo těmto psům přiděleno až v roce 2006.
Stavba těla, popis
Americká akita má vcelku mohutné tělo a silné kosti, které jsou potažené kvalitním svalstvem. Zadní končetiny jsou výrazně více osvalené než přední, tlapy jsou pěkně zaoblené a velké. Hlava těchto psů je typicky velmi široká, tvoří trojúhelník. Oči jsou hnědé, uši napřímené, se zaoblenou špičkou, poměrně blízko u sebe.
Pro hlavu je charakteristická ne příliš hluboká rýha, v oblasti čela se mohou dokonce objevovat vrásky, většinou ale pouze při vzrušení. Americké akity mají hustě osrstěný ocas, což platí konec-konců pro celé tělo. Nejčastěji je nesený vysoko, přitom bývá zatočený. Srst tvoří patra a disponuje velmi hustou podsadou, díky čemuž jsou tito psi schopni odolávat i velmi nízkým teplotám. Osrstění je delší v oblasti kohoutku a zad.
- Kohoutková výška psa: 65-71 cm
- Kohoutková výška feny: 60-66 cm
- Hmotnost dospělých psů: 30-60 kg
Zbarvení
U plemene americká akita se mohou vyskytnout nejrůznější barevné varianty, nejvíce se můžeme setkat s bílou, žlutou a červenou. Tyto barvy mohou být dále kombinovány s jinými odstíny, nebo mezi sebou, u mnoha psů se objevuje obličejová maska.
Charakteristické vlastnosti
Americké akity jsou přizpůsobivé a inteligentní, k člověku velmi přátelské a věrné. Velice dobře se sžijí s lidskou rodinou, ovšem musí být správně vedeny a cvičeny. Požadují dostatečný prostor, lépe řečeno vlastní teritorium, které si dokážou bez větších potíží ochránit. A k tomu pochopitelně patří i spousta pohybu.
Americká akita je silným a robustním plemenem, proto toho poměrně hodně zkonzumuje. Charakteristikou těchto psů, která se může některým chovatelům nelíbit, je štěkání a dorážení na rychleji se pohybující předměty. Někteří z jedinců budou dokonce reagovat vysoce senzitivně i na menší podněty.
Psi tohoto plemene ale mohou být také poněkud tvrdohlaví či dominantní, čemuž je nutné předcházet už od mladého věku. Bez správného vedení by mohl být váš mazel agresivní vůči jiným psům. K dětem se chová akita poměrně tolerantně, i tak ale musí být na jejich přítomnost navyklá.
Tip: Pečujte o své čtyřnohé miláčky s láskou a dopřejte jim přírodní veterinární produkty od značky Energyvet.
Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: většinou 2-6
Výcvik, péče
Jak jsme si již naznačili, výcvik amerických akit není snadnou záležitostí, doporučuje se využívat spíše různé nenásilné motivační prvky než například bití. Takové zacházení by se beztak minulo účinkem, neboť americká akita má velmi vysoký práh bolestivosti.
Srst tohoto plemene je v podstatě nenáročná na péči, pozornost byste měli věnovat snad jen pravidelnému pročesávání a kartáčování. A dokonce odpadají takové nepříjemné činnosti, jako je čištění sluchovodů a očí.
Využití plemene
Pokud je vaše americká akita dobře vychována a vycvičena, uplatní se jako skvělý hlídač a samozřejmě také lovec, který je zaměřený především na černou zvěř. K tomu si najde své využití také u jednotek záchranářů nebo při psích soutěžích agility.
Zajímavost
- Od roku 1999, kdy byla uspořádána velká výstava v Mexiku, až do roku 2006 byli jedinci tohoto plemene nazýváni „velcí japonští psi“.
Tip: Podívejte se i na další psí plemena a vyberte si toho nejvhodnějšího psího společníka.