Aljašský malamut: vytrvalý tahoun

Fotografie: Aljašský malamut
Zdroj: Antonio Reina / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Aljašský malamut je nejmohutnější a zároveň nejsilnější plemeno severských saňových psů a jeho jméno vychází z názvu eskymáckého kmene Mahlemutů, který žil v Beringově úžině. Svoje skvělé schopnosti prokazoval již v dávné minulosti, kdy usnadňoval život tehdejšímu člověku v těchto nehostinných končinách.

Největší rozmach zaznamenalo plemeno po vypuknutí zlaté horečky, zejména pak na Aljašce.

Malamuti patřili k nejvíce ceněným psům severu a postupně se začali prosazovat také v závodech spřežení. Prvním velkým podnikem, ve kterém se skutečně proslavili, byl závod All Alaska Sweepstakes. V roce 1910 dokázal aljašský malamut zdolat trať závodu o délce 408 mil za pouhých 72 hodin.

Stavba těla, popis

Tělo aljašského malamuta je mohutné se značně vyvinutým svalstvem, které ho přímo předurčuje k velkým výkonům, které překvapí. Hlava je mohutná, poměrná k velikosti trupu, s velkou čenichovou partií. Horní i dolní čelist je hluboká. Oči malamuta mají hnědou barvu, jsou mandlovitého tvaru. Uši jsou středně velké, ale poměrně malé vzhledem k hlavě, trojúhelníkovitého tvaru. Poměrně silné a velké zuby se vyznačují nůžkovým skusem.

Tlapy jsou kulaté, silné a kompaktní se silnými, tuhými polštářky. Ocas je výrazně osrstěný, v době, kdy pes není v práci, je nesený zatočený nad hřbetem.

Srst je hrubá, silná, ne příliš dlouhá s hustou podsadou. Má také svou charakteristickou mastnost, která se podobá lanolinu v ovčí vlně. Kolem krku mají malamuti silné osrstění.

Zbarvení se obvykle pohybuje od světle šedé přes tmavší šedou až po různé odstíny černé, vždy s bílou spodní částí trupu. Obličej poznáte podle charakteristické tmavé masky, která může někdy přecházet až v brýle. Jednobarevná varianta je uznávaná jen v bílé.

  • Pes – kohoutková velikost: 63 cm, hmotnost: 38 kg
  • Fena – kohoutková velikost: 58 cm, hmotnost: 34 kg

Charakteristické vlastnosti

Aljašský malamut je mimořádně vytrvalý a silný pes, je vhodný k vykonávání náročnější práce. V rodině jsou jeho vlastnosti neocenitelné. Nejen, že má rád děti, ale k tomu je velice přátelský, věrný a také klidný. Svůj klid ovšem může ztrácet v přítomnosti jiných psů, díky své dominanci má tendenci vyvolávat rvačky. Proto je vhodné učit ho na přítomnost jiných psích jedinců již od štěněte.

V mládí si malamut rád hraje s čímkoliv a kdykoliv, ve stáří je důstojnější až moudrý. Vyznačuje se také vysokou odolností a schopností zdolávat těžké nástrahy. Někdy může být tak trochu tvrdohlavý, ale spíše v mladším věku. Aljašští malamuti zrají jako víno.

Zdroj: Nicola Colombo / 123RF.com

Březost

  • Délka hárání: 2-3 týdny
  • Délka březosti: 63 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Podobně, jako je tomu u dalších severských plemen, i malamut vyžaduje pokud možno co nejvíce pohybu a aktivity. Delší vycházky jsou doslova povinností. Od mládí ho učte přítomnosti dalších štěňat a cizích psů. Výcvik musí být velmi důsledný, ukažte kdo je pánem, jinak se vám pejsek může tak trochu vymknout. Není příliš vhodný pro služební výcvik. S běžným výcvikem se většinou začíná kolem věku jednoho roku, kdy dosahuje pes fyzické dospělosti.

Doporučuje se kartáčování srsti asi jednou za týden, vůbec od věci není pravidelné, každodenní pročesávání. Srst se netrimuje ani nijak nestříhá, snad jen pouze chlupy mezi prsty. Důležitá je ovšem také kontrola zdravého chrupu, délky drápů a stavu tlapkových polštářků. Poměrně značnou péči je třeba věnovat očím, které mají tendenci vytvářet tmavé zasychající slzy. Využívají se k tomu speciální přípravky.

Využití plemene

Aljašský malamut je psí rasa, která se doslova vyžívá v práci a hlavně pak v tahu. Je ideální pro závody psích spřežení, kde již mnohokrát prokázal svou nefalšovanou severskou odolnost a vytrvalost. Není zase tolik rychlý, ale na dlouhé tratě je to opravdový přeborník.

Zajímavost

Nejslavnějším malamutem je zřejmě legendární Bílý tesák, který v románu Jacka Londona prožívá neuvěřitelná dobrodružství a prochází mnoha nástrahami a zkouškami.

Skupina III. – Špicové a primitivní typy, sekce 1 – Severská tažná plemena (bez pracovní zkoušky)

Tip: Prohlédněte si i další zajímavá psí plemena a vyberte si toho nejlepšího pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama