Zlatý retrívr: přinese nejen zvěř, ale i rodinnou pohodu

Fotografie: Zlatý retrívr
Zdroj: smoliakov / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Angličtí lovci využívali psy, jako byli ohaři, pointeři nebo setři, ale chtěli u nich zamezit přinášení, aportování zvěře. Bylo to především z toho důvodu, že tito psi byli určeni zejména k vystavování. Začali s sebou tedy brát také retrívra neboli přinašeče, čímž byla zachována u zmiňovaných loveckých plemen jejich nejžádanější vlastnost, tedy vystavování ulovené zvěře. Zlatý retrívr byl postupně vyšlechtěn na panství lorda Tweedmoutha, který spojil tehdejšího žlutého wavy coated retrívra s fenkou vodního španěla, známého v té době také jako English Retriever.

Charakteristické zbarvení, které pocházelo právě z anglického teriéra, dalo přízvisko také samotnému plemenu zlatý retrívr. Zlatí nebo také žlutí retrívři byli uznáni v roce 1903 Kennel klubem a hned o deset let později vznikl klub zlatých retrívrů. Ovšem samotné pojmenování bylo oficiálně uznáno až v roce 1920. Do té doby se používal spíše přívlastek ruský nebo žlutý.

Stavba těla, popis

Tělo můžeme označit za vyvážené, disponuje rovným nebo jen mírně klenutým hřbetem. Zlatí retrívři mají rovněž souměrnou hlavu, která je pěkně vymodelovaná, se silnými čelistmi. Oči těchto psů jsou tmavohnědé a posazené poměrně daleko od sebe, s tmavými pigmentovanými okraji u víček. Uši mají přiměřenou velikost a splývají podél hlavy. Zuby mají dokonale pravidelný nůžkový skus.

Hrudní končetiny jsou rovné, s dobrými kostmi, lopatky jsou položené směrem dozadu. Pánevní končetiny jsou o něco silnější a svalnatější, při pohledu zezadu se jeví jako rovné. Není žádoucí „kravský postoj“. Tlapky zlatých retrívrů jsou okrouhlé a vypadají podobně jako kočičí, jen jsou větší. Ocas je nesený většinou na úrovni hřbetu, na konci chybí jakékoliv zatočení.

Srst bývá zcela plochá nebo zvlněná, s dobře vyvinutou a hustou podsadou, která dokáže odolávat vlhkosti.

  • Kohoutková výška psa: 55-61 cm
  • Kohoutková výška feny: 50-55 cm

Zbarvení

U zlatých retrívrů je povolen jakýkoliv odstín zlaté, žluté či krémové, ovšem nikoliv červené či mahagonové. Na hrudi je tolerováno pouze několik jinak zbarvených chlupů.

Charakteristické vlastnosti

Tohoto milého psa všichni znají především jako rodinného kamaráda, který bezmezně miluje děti. Je to ale stále také lovec, dříve byl používán zejména k aportování zvěře. Zlatí retrívři se vyznačují velkou věrností, ještě větším srdcem a patří nepochybně k nejoblíbenějším rodinným psům, kterým nevadí ani horší zacházení od dětí.

Vždy vás budou chránit a s rodinou budou trávit rádi svůj čas. A inteligence jim nechybí, dokážou se naučit smělé kousky a záhy si osvojí vaše povely. Výcvik těchto psů není náročný, pouze v mladším věku můžou být trochu neklidnější, postupně se ale ustálí a stanou se z nich tolerantní rodinní kamarádi. Ovšem při zanedbání může i zlatý retrívr projevovat jistou nevrlost. Postačí mu ovšem lidská přítomnost a bude šťastný.

Zdroj: lunja / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-10

Výcvik, péče

Výcvik zlatých retrívrů nepatří k těm náročným a základní povely se naučí v krátkém čase. Kartáčování by mělo být prováděno asi dvakrát za týden, přičemž nejprve použijte rukavici, a pak šetrný chovatelský kartáč. Vyčesávejte starou, línající či odumřelou srst směrem od hlavy k ocasu, nikoliv naopak.

Zlatý retrívr je oblíbené plemeno známé tím, že mu vůbec nevadí voda, právě naopak ji vyhledává. To je způsobeno původním návykem k donášení vodní zvěře. Proto především v letních měsících zpestřete vycházku přírodou také koupáním, samozřejmě v přírodním zdroji. Chovatelé těchto retrívrů by neměli zapomínat ani na kontrolu čistoty chrupu, očí, tlapek a v neposlední řadě uší.

Využití plemene

V minulosti, ale v některých oblastech ještě dnes, se využívali zlatí retrívři k aportování vodního ptactva a jiné zvěře menší velikosti. Dnes je ale z lovce spíše milovník lidské rodiny a skvělý společník, své místo si pak najde i při pomoci druhým. Slouží jako vodicí pes a v tomto směru se osvědčil jako málokteré jiné plemeno.

Zajímavost

Dle jedné z pověstí o vzniku plemene zlatý retrívr byly předky těchto psů dva žlutí psi, které lord Tweedmouth přivezl z ruského cirkusu a poté je zkřížil s bloodhoundem.

Tip: Máme pro vás připravena i další zajímavá plemena psů, vyberte si toho pravého.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama