Zajímavosti ze světa zvířat 9

Zdroj: Eugen Haag / 123RF.com

Reklama

Který živočich se vyznačuje dlouhým prostředníčkem, jímž na koho ukáže, zemře? Která agama je štíhlá jako proutek? Znáte nejmenší veverku na světě? O panterech, kteří růžovou do vínku nedostali, o drsných životních podmínkách roztomilých tučňáků či o neoprávněném odsuzování lemurů.

Ksukol ocasatý

Ksukol ocasatý (Daubentonia madagascariensis) patří mezi lemury, kteří žijí pouze na Madagaskaru. Je to největší noční poloopice. Vyznačuje se dlouhým prostředníčkem, který využívá při hledání potravy. Proklepává jím větve stromů, aby zjistil, zda se v nich něco ukrývá. Následně jím vytahuje hmyz ze štěrbin větví. Zajímavá je také pověra, která tohoto lemura doprovází. Domorodci věří, že na koho ksukol ukáže svým dlouhým prostředníčkem, ten zemře. Pro tuto pověru je i zabíjen. Nejen kvůli nemilosrdným domorodcům, ale také kvůli neustálému kácení pralesa se tento zvláštní tvor stal ohroženým.

Veveřička malá

Veveřička malá (Myosciurus pumilio) je nejmenší veverka na světě. Její tělo však může mít až 7,5 cm a ocas může dosahovat délky až 6 cm. Váží kolem 17 g. Tento hlodavec žije samotářsky v dutinách stromů. Obývá pouze rovníkovou Afriku, kde se ocitá na pokraji vyhynutí kvůli nekončícímu odlesňování. Živí se rostlinstvem nebo kousky kůry.

„Černý panter“

Zdroj: Anton Ivanov / 123RF.com

„Černý panter“ (Panthera pardus) byl dříve považován za samostatný druh. Dnes už je ale známo, že se ve skutečnosti jedná o levharta skvrnitého (Panthera pardus), živočicha s přebytkem tmavého pigmentu. Příčinou je tzv. melanismus, tmavé zbarvení srsti či kůže u savců. Zbarvení může být černohnědé nebo černé a mohou být přítomny i typické levhartí skvrny. Takovéto neobvyklé černé zbarvení, které je způsobeno genetickou mutací, může postihovat i jiné druhy kočkovitých šelem, kupříkladu jaguára (Panthera onca) či pumu (Puma concolor).

Agama dlouhoocasá

Agama dlouhoocasá (Diporiphora superba) patří mezi nejštíhlejší agamy. Její tělo je dlouhé pouze 8 cm, ale ocas je až čtyřikrát delší. Díky dlouhému ocasu udržuje rovnováhu při běhání a šplhání po větvích. Agama dlouhoocasá je částečně vodní stromovou agamou, která se nachází v západní Austrálii.

Tučňák císařský

Zdroj: à Ñ–à ºÑ‚à ¾Ñ€Ñ à †à ²à °à ½à µÑ†ÑŒ / 123RF.com

Tučňák císařský (Aptenodytes fosteri) je největší druh tučňáka. Žije na pobřeží Antarktidy. Za hranicemi jižního polárního kruhu je spatřen jen výjimečně. Zajímavostí je, že tento pták hnízdí uprostřed zimy. To je mu umožněno díky každoročnímu zamrzání moře. Je to jediný druh tučňáka, který nevstupuje na pevnou zem. Díky nehostinným podmínkám se u tohoto tučňáka vyvinuly mnohé adaptace. Přece jen musí umět přežít v teplotě od -47° C po 38° C.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články

Zajímavosti ze světa zvířat 12

Jaký talent v sobě ukrývá paka nížinná? Který had je jedním z nejdelších a současně nejnebezpečnějších na světě? Čím se chlubí tinama

Zajímavosti ze světa zvířat 11

Který živočich ,,ochutnává“ vánek jazykem? Může být proces vylučování spojen s iluminiscencí? Jaké společenské rozvrstvení skupin převládá u psounů? Ze sladkých vod

Zajímavosti ze světa zvířat 10

Kdo má nejdelší jazyk ve zvířecím království? Který živočich svou rychlostí skoků konkuruje vesmírným technologiím? Kteří živočichové neradi mění jídelníček? O vylučovacím