Zajímavosti ze světa zvířat 8

Zdroj: Andrea Izzotti / 123RF.com

Reklama

Který živočich pěkně pije krev ostatním? Který slepý obojživelník žije v jeskyních? Kdo svým vzhledem připomíná obří rybí hlavu? O tom, který žije i bez ploutví ve vodě, o krvi jako chutné droze či o broucích – velikánech. O tajnostech živočišné říše, o zvláštnostech jednotlivých druhů, kteří jsou díky svým nedokonalostem jedineční.

Macarát jeskynní

Macarát jeskynní (Proteus anguinus) je slepý obojživelník obývající zaplavené jeskyně. Zakrnělé oči jsou překryté kůží, která je bezbarvá. U macaráta je vyvinuta neotenie neboli jev, při němž vzhled larvy s vnějšími žábrami přetrvává do dospělosti. Samice macaráta rodí menší počet živých mláďat, klade však až 70 vajec. Dosahuje délky až 30 cm. Vyskytuje se u pobřeží Jaderského moře a Itálie.

Pipa americká

Pipa americká (Pipa pipa) je žába pocházející z Jižní Ameriky. Dosahuje vzrůstu kolem 20 cm. Je zajímavá pro svůj způsob rozmnožování. Během něj samec silně cvaká velkou tlamou. Samice naklade všechna vajíčka najednou, samec je oplodní a každé zatlačí do kůže na zádech samice. Kolem každého vajíčka se vytvoří komůrka a kůže ztvrdne. Z otvorů se pak narodí mláďata po 3 až 4 měsících.

Upír obecný

Zdroj: Roman Kosolapov / 123RF.com

Upír obecný (Desmodus rotundus) má neuvěřitelně ostré zuby, kterými odřezává kousky kůže oběti. Poté olizuje krev. Jeho kořistí je nejčastěji velký dobytek, konkrétně koně nebo jeleni. Úspěšnost nasycení závisí většinou na tom, aby si oběť samotného ,,vysávání“ nepovšimla. Upíří sliny proto obsahují látky proti srážení krve a znecitlivující ránu. Upíři rychle hynou hlady, a tak si tyto krvelačné bestie vzájemně vypomáhají. Najedený soused vyvrhne natrávenou krev hladovějícímu. Tyto savce můžeme najít ve Střední a Jižní Americe.

Titán obrovský

Titán obrovský (Titanus giganteus) patří do čeledi tesaříkovitých. Současně je největším druhem brouka na světě. Největší naměřená délka těla bez tykadel byla 16,7 cm s hmotností 65 g. Tohoto obra najdeme v deštných pralesích Jižní Ameriky. Vyznačuje se článkovitými tykadly, která slouží k hledání potravy, zejména listí, mízy, pylu nebo nektaru. Larvy se živí dřevem z odumřelých či živých stromů.

Měsíčník svítivý

Zdroj: wrangel / 123RF.com

Měsíčník svítivý (Mola mola) je mořskou rybou s velmi neobvyklým tvarem těla. Chybí jí ocasní ploutev, a tak se pohybuje pomocí řitní a hřbetní ploutve, které jsou posunuty dozadu. Měsíčník měří až 3,3 m, do výšky až 4,3 m a váží kolem 2,25 tun. Měsíčník svítivý může připomínat obří rybí hlavu. Jeho tělo nepokrývají šupiny, ale extrémně silná a pružná kůže. Tato podivně vypadající ryba obývá teplé a mírné moře.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články

Zajímavosti ze světa zvířat 12

Jaký talent v sobě ukrývá paka nížinná? Který had je jedním z nejdelších a současně nejnebezpečnějších na světě? Čím se chlubí tinama

Zajímavosti ze světa zvířat 11

Který živočich ,,ochutnává“ vánek jazykem? Může být proces vylučování spojen s iluminiscencí? Jaké společenské rozvrstvení skupin převládá u psounů? Ze sladkých vod

Zajímavosti ze světa zvířat 10

Kdo má nejdelší jazyk ve zvířecím království? Který živočich svou rychlostí skoků konkuruje vesmírným technologiím? Kteří živočichové neradi mění jídelníček? O vylučovacím