Zajímavosti ze světa zvířat 7

Zdroj: wrangel / 123RF.com

Reklama

Čí lahodnou pochoutkou jsou mršiny? Kterou kočku nezastraší voda a předvádí akrobatické kousky v korunách stromů? Čím je zvláštní mořský plachetník atlantský? O vodních příbězích ve světle ryb, o rituálních tancích dravých ptáků, o smrtelném pronásledování agresivních ještěrů. Milý vzhled klame a nebezpečná visáž tentokrát utvrzuje v přesvědčení, že s některými dravci si není radno zahrávat. Na souši nebo pod vodou, nebezpečí může číhat kdekoli. Mějte se proto na pozoru!

Kočka rybářská

Kočka rybářská (Prionailurus viverrinus) žije v jihovýchodní Asii, Nepálu, Indii a na Srí Lance. Na předních končetinách má plovací blány mezi prsty, které jí umožňují lovit vodní živočichy. Tento dravec, který je o něco větší než kočka domácí, loví při šplhu na strom. Ze stromu se pak vrhá po hlavě do vody a chytá ryby rovnou do tlamy. Tento samotářský druh se rozmnožuje jednou do roka.

Hlubinovky

Hlubinovky (Myctophiformes) jsou hlubokomořské svítící ryby, mezi nimiž jsou lampovníkovití nejrozšířenějším a nejrozmanitějším druhem. Odhaduje se, že jejich celková biomasa činí kolem 660 milionů tun. Hlubinovky disponují světelnými orgány, které se táhnou od hlavy přes spodní stranu těla. Jednotlivé druhy mají tyto orgány specificky uspořádané. Na ocase slouží orgány k určování pohlaví či k matení nepřítele.

Kondor andský

Zdroj: Iakov Filimonov / 123RF.com

Kondor andský (Vultur gryphus) je největším dravým ptákem na světě. Jeho rozpětí křídel je cca 2,9 metrů, váží 8 – 10 kg. Nejčastější výskyt tohoto dravce je zaznamenán na východu And. Živí se především mršinami, ale nepohrdne ani zraněnou žijící zvěří. Před pářením probíhá u těchto velikánů rituální tanec, kdy kondoři mění zbarvení na krku a hlavě. Při celém aktu syčí. Kondora andského nalezneme na státních znacích 4 jihoamerických zemí: Kolumbie, Ekvádoru, Chile a Bolívie, kde je současně chápán také jako národní pták.

Plachetník atlantský

Plachetník atlantský (Istiophorus platypterus) předčí v rychlosti každou rybu. Je totiž nejrychlejším plavcem ze všech. Dokáže vyvinout rychlost až 110 km/h. Plachetníkovo tělo dosahuje délky až 3,5 m a váží až 100 kg. Mečovitý rypec na tlamě slouží k chytání kořisti. Vyskytuje se v tropickém pásmu Tichého a Indického oceánu.

Varan komodský

Zdroj: Sergei Uriadnikov / 123RF.com

Varan komodský (Varanus komodoensis) je největší žijící ještěr na světě. Dosahuje délky až 3,5 m a váží až 150 kg. Tlama varana obsahuje prudce nakažlivé a symbiotické bakterie, které způsobují horečku. Varan pronásleduje pokousanou kořist i několik dní. Nakonec ji – oslabenou infekcí – vždy dostihne. Tohoto obra lze spatřit ve východní Indonésii, kde je rozšířen na 5 vulkanických ostrovech.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články

Zajímavosti ze světa zvířat 12

Jaký talent v sobě ukrývá paka nížinná? Který had je jedním z nejdelších a současně nejnebezpečnějších na světě? Čím se chlubí tinama

Zajímavosti ze světa zvířat 11

Který živočich ,,ochutnává“ vánek jazykem? Může být proces vylučování spojen s iluminiscencí? Jaké společenské rozvrstvení skupin převládá u psounů? Ze sladkých vod

Zajímavosti ze světa zvířat 10

Kdo má nejdelší jazyk ve zvířecím království? Který živočich svou rychlostí skoků konkuruje vesmírným technologiím? Kteří živočichové neradi mění jídelníček? O vylučovacím