Zajímavosti ze světa zvířat 6

Zdroj: Konstantin Kalishko / 123RF.com

Reklama

Které zvíře nespěchá a dává si neustále na čas? Kdo nemilosrdně vraždí vlastní příbuzné a krade jejich potomky? Který had je ve vodě jako doma? Na souši, ve vodě, v korunách stromů. Bydlení na tisíc způsobů. O zařizování domácností a životu v příbytcích, o pečlivé výchově, ale také o velkých bezcitných loupežích, o tajemstvích, která skýtá živočišná říše…

Slon indický

Samice slona indického (Elephas maximus) má nejdelší březost ze všech savců. Trvá totiž přibližně 22 měsíců. Rekordní doba březosti, která byla u indické slonice zaznamenána, čítala celé dva roky. Samice porodí většinou jen jedno mládě. Malé slůně je krmeno mateřským mlékem až do 10 let. Mláďata zůstávají se svou matkou stále ve stádu, ale sloni junioři skupinu opouštějí ve věku 13 let. Samci se ke stádu samic připojují pouze v době říje.

Papoušek patagonský

Papoušek patagonský (Cyanoliseus patagonus) pochází ze severní Argentiny. Na tom by nebylo nic zvláštního. Zajímavostí je ovšem jeho odlišný způsob hnízdění. Většina papoušků totiž hnízdí v dutinách stromů či ve štěrbinách termitišť. Papoušek patagonský si sám hrabe hluboké nory na neobvyklých místech, jako jsou útesy u moře, strmé svahy či břehy řek. Vyhloubená nora může mít až 250 cm. Na konci prohlubně ptačí pár vytvoří kotlinu, kam samice postupně snáší 2 – 3 vejce.

Lenochod tříprstý

Zdroj: vilainecrevette / 123RF.com

Lenochod tříprstý (Bradypus tridactylus) je nejpomalejší zvíře mezi savci. Pokud se pohybuje na zemi, urazí za minutu asi dva metry. Na stromech si vede lépe. V korunách totiž urazí až tři metry za minutu. Ale pozor! Tento loudavec dokáže i překvapit. Když samice lenochoda tříprstého slyší skličující hlas mláděte, je prý schopna vyvinout rychlost až 4 metry za minutu!

Mravenec amazonka

Mravenec amazonka (Polyergus rufescens) patří do čeledi mravencovitých, která obsahuje kolem 10 000 druhů mravenců. Tento hmyzí neřád zákeřně proniká do hnízd příbuzných druhů, kde zabíjí dělnice. A co víc. Krade jejich kukly a odnáší je do vlastního mraveniště. Vylíhnuté dělnice se pak stávají otroky, kteří vykonávají veškeré funkce pro přežití kolonie. Dokonce se účastní i dalších nájezdů na cizí hnízda.

Vodnář dvoubarvý

Zdroj: Coroiu Octavian / 123RF.com

Vodnář dvoubarvý (Pelamis platurus) je nejrychlejší vodní had na světě. Ve vodě bez problémů překoná rychlost 1 m/s. Při lovu na kořisti dokáže krátce vyvinout i 16 km/h. Tento rychlík žije v Tichém a Indickém oceánu, kde se potápí do hloubky sta metrů a vydrží pod hladinou až 5 hodin. Vodnář dvoubarvý má silný toxický jed, díky kterému rychle omráčí kořist. S úlovkem se pak snadno vypořádá, aniž by mu upadl na mořské dno.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Další zajímavé články

Jednorožec: Kůň nebo magický tvor?

Bájný živočich s jedním rohem Co vznikne po zkřížení narvala s koněm? Kůň s ploutvemi nebo… jednorožec!Již na pečetích pocházejících z Pákistánu

Zajímavosti ze světa zvířat 7

Čí lahodnou pochoutkou jsou mršiny? Kterou kočku nezastraší voda a předvádí akrobatické kousky v korunách stromů? Čím je zvláštní mořský plachetník atlantský?

Papoušci se chlubí svým peřím

Hluční a pestří společníci. Takoví jsou papoušci z řádu ptáků. Dnes známe asi 322 druhů. Obývají především tropické oblasti Austrálie, Tichomoří či

Kresby na hadí kůži

Zmije, taipan, anakonda, chřestýš, kobra, mamba…. Známe jich tisíce. Konkrétně 2700 druhů, z nichž je 410 jedovatých. Dělí se do 18 čeledí

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.